„Pieśń ujdzie cało. Polskie pieśni patriotyczne”

Projekt „Pieśń ujdzie cało” (wystawa ilustracji oraz towarzyszący jej album) zrealizowano z okazji 70. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej i 20. Rocznicy Odzyskania Wolności i Upadku Komunizmu w Europie Środkowej obchodzonych pod hasłem „Zaczęło się w Polsce”.
Organizatorem projektu był Krasnobrodzki Dom Kultury, a współorganizatorami Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach Programu MKiDN „Patriotyzm jutra”, Narodowe Centrum Kultury, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Miejska Biblioteka Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Album „Pieśń ujdzie cało” – zamieszczono w nim 100 całostronicowych barwnych ilustracji oraz pełne teksty lub wybrane, najczęściej wykonywane zwrotki 84 pieśni. Zawartość albumu podzielono na cztery działy:
I – Od Bogurodzicy do I wojny światowej,
II – I wojna światowa, XX-lecie międzywojenne
III – II wojna światowa
IV – Żeby Polska… (pieśni do roku 1989)
Format – A4, objętość – 192 str., oprawa – twarda, szyta nićmi.
Autor projektu i kurator realizacji: Maria Grażyna Szpyra – od ponad 25 lat zajmuje się promocją polskiej ilustracji w Polsce i za granicą (plenery, warsztaty, wystawy i towarzyszące im wydawnictwa). Za całokształt działań w tej dziedzinie otrzymała w 2006 roku Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt albumu: Bogusław Orliński – ilustrator, laureat Nagrody Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci, wieloletni redaktor graficzny w Instytucie Wydawniczym „Nasza Księgarnia”.

Opieka artystyczna: prof. Janusz Stanny – wybitny artysta, współtwórca „polskiej szkoły ilustracji”, laureat wielu nagród i wyróżnień, w tym dwukrotnie Nagrody Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci. Przez ponad 30 lat kierował Pracownią Książki i Ilustracji w warszawskiej ASP.

Projekt miał na celu przypomnienie i popularyzację najbardziej znanych pieśni patriotycznych z różnych okresów dziejowych, które z pokolenia na pokolenie pozwalały zachować pragnienie wolności, podtrzymywały więzi narodowe, wiarę w przetrwanie, budziły uczucia patriotyczne, jak też pieśni i piosenek śpiewanych na co dzień dla urozmaicenia okopowego, obozowego czy partyzanckiego życia – często wesołych, lekkich i dowcipnych.
Autorami prac są wybitni polscy artyści, laureaci wielu nagród, przedstawiciele różnych prądów, kierunków, kilku pokoleń, twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie, „polskiej szkoły ilustracji”, którzy uczestniczyli warsztatach ilustratorów zorganizowanych przez Krasnobrodzki Dom Kultury z okazji zbliżających się rocznic we wrześniu 2008 roku, m.in. Janusz Stanny, Zdzisław Witwicki, Elżbieta Gaudasińska, Rafał Strent, Mieczysław Wasilewski, Franciszek Maśluszczak, Tomasz Borowski, Krystyna Michałowska, Wanda i Bogdan Orlińscy, Jolanta Marcolla, Joanna Zimowska-Kwak, Elżbieta Wasiuczyńska, Artur Gołębiowski, Anna Sędziwy.
Zestaw poszerzono o dzieła innych artystów, takich jak Józef Wilkoń, Andrzej Heidrich, Julian Bohdanowicz, Marian Nowiński, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Zbigniew Kołaczek, czy Donat Kowalski z naszego regionu. Zwiększyło to możliwości interpretacji pieśni i wzbogaciło paletę dokonań formalnych.
W sumie na wystawie zaprezentowano ponad 100 prac, 38 artystów.

Możesz również polubić…

Skip to content