PIEŚŃ UJDZIE CAŁO – ilustracje do pieśni patriotycznych

Wystawa składa się z 123 ilustracji do polskich pieśni patriotycznych z różnych okresów dziejowych, począwszy od „Bogurodzicy” aż po rok 1989.
Autorami prac są wybitni polscy artyści, laureaci wielu nagród, przedstawiciele różnych prądów, kierunków, kilku pokoleń, twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie, „polskiej szkoły ilustracji”, którzy uczestniczyli warsztatach ilustratorów zorganizowanych przez Krasnobrodzki Dom Kultury we wrześniu 2008 roku, m.in. Janusz Stanny, Zdzisław Witwicki, Elżbieta Gaudasińska, Rafał Strent, Mieczysław Wasilewski, Franciszek Maśluszczak, Tomasz Borowski, Krystyna Michałowska, Wanda i Bogdan Orlińscy, Jolanta Marcolla, Joanna Zimowska-Kwak, Elżbieta Wasiuczyńska, Artur Gołębiowski, Anna Sędziwy.
Zestaw prac poszerzono o dzieła innych artystów, takich jak Józef Wilkoń, Andrzej Heidrich, Julian Bohdanowicz, Marian Nowiński, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Zbigniew Kołaczek, czy Donat Kowalski z naszego regionu, co zwiększyło możliwości interpretacji pieśni i wzbogaciło paletę dokonań formalnych.
Wystawie towarzyszy album (format: A4, objętość: 192 str., oprawa: twarda, szyta nićmi), w którym zamieszczono blisko 100 całostronicowych barwnych ilustracji oraz pełne teksty lub wybrane, najczęściej wykonywane zwrotki 84 pieśni. Zawartość albumu podzielono na cztery działy: I – Od Bogurodzicy do I wojny światowej, II – I wojna światowa, XX-lecie międzywojenne, III – II wojna światowa, IV – Żeby Polska… (pieśni do roku 1989).
Projekt obejmujący organizację wystawy i wydanie albumu został zrealizowany z okazji 70. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej i 20. Rocznicy Odzyskania Wolności i Upadku Komunizmu w Europie Środkowej obchodzonych pod hasłem „Zaczęło się w Polsce”.
Autorką projektu i kuratorem realizacji jest Maria Grażyna Szpyra – od ponad 25 lat zajmuje się promocją polskiej ilustracji w Polsce i za granicą (plenery, warsztaty, wystawy i towarzyszące im wydawnictwa). Za całokształt działań w tej dziedzinie otrzymała w 2006 roku Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Opiekę artystyczną nad projektem sprawował prof. Janusz Stanny – wybitny artysta, współtwórca „polskiej szkoły ilustracji”, laureat wielu nagród i wyróżnień, w tym dwukrotnie Nagrody Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci. Przez ponad 30 lat kierował Pracownią Książki i Ilustracji w warszawskiej ASP.
Organizatorem projektu jest Krasnobrodzki Dom Kultury, a współorganizatorami Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach Programu MKiDN „Patriotyzm jutra”, Narodowe Centrum Kultury, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Miejska Biblioteka Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
Wernisaż wystawy połączony z promocją albumu odbył się w KDK 10 września 2009r.

Możesz również polubić…

Skip to content