„Olga Siemaszko. Ilustracje”

10 listopada 2010r. w Krasnobrodzkim Domu Kultury odbył się wernisaż wystawy pt. „Olga Siemaszko. Ilustracje” przygotowanej przez Krasnobrodzki Dom Kultury we współpracy z Polską Sekcją IBBY, Biurem Wystaw Artystycznych Galerią Zamojską, Rodziną i Przyjaciółmi Artystki. Kuratorem wystawy była Maria Grażyna Szpyra.
Wystawa zorganizowana została z okazji 10. rocznicy śmierci Olgi Siemaszko jednej z najwybitniejszych polskich artystek, zaliczanej do twórców znanej w świecie „polskiej szkoły ilustracji”, laureatki wielu nagród i wyróżnień i ma na celu przypomnienie i popularyzację postaci Artystki i jej twórczości.
Na wystawie zaprezentowano 150 prac Olgi Siemaszko, które pochodzą ze zbiorów prywatnych Anny i Andrzeja Majewskich oraz Biura Wystaw Artystycznych Galerii Zamojskiej – kolekcji autorskiej tworzonej w latach 1982-2000 przez ówczesne Biuro Wystaw Artystycznych w Zamościu.
Podczas wernisażu zaprezentowany został wspomniany wcześniej Medal Polskiej Sekcji IBBY przyznany Oldze Siemaszko, użyczony przez Annę i Andrzeja Majewskich z Warszawy, a także odbyła się promocja albumu towarzyszącego wystawie.
KSIĄŻKA
Publikacja ma 48 stron, wydana jest w twardej oprawie, formacie A4 i zawierający m.in. teksty Andrzeja Matyni i Józefa Wilkonia oraz 40 reprodukcji najbardziej znanych i lubianych ilustracji Olgi Siemaszko. Projekt graficzny albumu wykonał Wojciech Freudenreich.
Album został wydany przez Krasnobrodzki Dom Kultury przy współudziale finansowym Anny i Andrzeja Majewskich, Polskiej Sekcji IBBY oraz placówek kultury: Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Zamojska, Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie Galeria CKiS „Wieża Ciśnień” w Koninie, Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie, Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie, Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu, Centrum Łowicka Dom Kultury w Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy, Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku. Album przygotowano we współpracy z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Możesz również polubić…

Skip to content