Orszak Trzech Króli w Krasnobrodzie

Orszak Trzech Króli w Krasnobrodzie

            W dniu 6 stycznia 2016 roku, w święto Objawienia Pańskiego potocznie zwanego świętem Trzech Króli, w Krasnobrodzie odbył się I Orszak Trzech Króli. W organizację tego wydarzenia zaangażowanych było wiele osób, reprezentujących różne instytucje, grupy, zespoły działających na terenie Krasnobrodu, takie jak: Parafia NNMP, Władze Samorządowe Miasta, Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea” wraz z ks. Piotrem Jakubiakiem oraz schola dziecięca i młodzieżowa działające przy Parafii NNMP, Krasnobrodzki Dom Kultury, zespół „Wójtowianie”, Krasnobrodzka Orkiestra Dęta i zespól wokalny z Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Harcerze ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Szczep św. Rocha w Krasnobrodzie działający przy ZSO ze szczepowym Józefem Wryszczem na czele, Ochotnicza Straż Pożarna, Policja.

            Scenariusz krasnobrodzkiego Orszaku Trzech Króli napisał Paweł Murdzek – nauczyciel j. polskiego z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krasnobrodzie, który jest autorem scenariuszy i reżyserem wielu innych przedstawień teatralnych przygotowywanych i prezentowanych przez krasnobrodzką młodzież.

Kolędowanie na Placu Siekluckiego

            Początek orszaku, zgodnie ze scenariuszem, miał miejsce na Placu Siekluckiego w centrum miasta, gdzie o godz. 10.45 rozpoczęło się wspólne kolędowanie, które prowadzili: schola młodzieżowa i „Galilea” oraz zespół wokalny z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krasnobrodzie pod kierunkiem Karoli Piotrowskiej.

Scena I (Plac Siekluckiego)

Przybycie Trzech Króli i powitanie przez Księdza Proboszcza i Burmistrza

            Herold (w jego rolę wcielił się Radosław Cios-Mairot) zapowiedział przybycie Trzech Króli oraz wspólne z nimi pielgrzymowanie do Nowonarodzonego Pana. W tym czasie, przy słowach kolędy „Mędrcy Świata” na plac, w eskorcie strażaków, wjechały sanie (zaprzęgiem kierował właściciel Sylwester Kłyż), na których przybyli trzej monarchowie: Kacper, Melchior i Baltazar (Sławomir Nowosielecki, Rafał Chrabąszcz, Andrzej Pliżga). Prowadziła ich gwiazda betlejemska, którą nieśli harcerze Zawiszacy z ZSO Krasnobród.

            Uroczystego rozpoczęcia orszaku dokonali: ks. prałat Eugeniusz Derdziuk – proboszcz Parafii NNMP w Krasnobrodzie (w stroju króla) i burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal (w stroju gospodarza). Orszak – na czele z harcerzami z Gwiazdą Betlejemską, następnie strażacy eskortujący królów jadących na saniach, Ksiądz Proboszcz, Burmistrz, Przewodniczący Rady Miejskiej (w stroju pastuszka) oraz licznie zgromadzeni inni uczestnicy orszaku – wyruszył w kierunku Domu Kultury.

Scena II (przy Krasnobrodzkim Domu Kultury)

Maryja z Józefem poszukują noclegu

            Przy Krasnobrodzkim Domu Kultury uczestników orszaku kolędami „Płonie gwiazda nad Betlejem” i „Kolęda głosi wszystkim krajom”, powitał zespół „Wójtowianie”. Następnie rozegrana została scena – dialog Gospodarza (Marek Gielmuda) z Józefem i Maryją (Wojciech i Lucyna Pelc), w której Maryja z Józefem poszukują noclegu. Scena przy KDK zakończyła się kolędą „Nie było miejsca dla Ciebie” w wykonaniu „Wójtowian”. Następnie uczestnicy orszaku, z kolędami na ustach, wyruszyli w dalszą drogę.

Scena III (przy Urzędzie Miejskim)

Anioł u pasterzy

Kolejnym miejscem, przy którym zatrzymał się orszak był parking przy Urzędzie Miejskim. Utworem pt. „Na kopie siana” zespół „Wójtowianie” wprowadził zebranych do obejrzenia sceny „Anioł u pasterzy”, w której przy śpiewie aniołów (schola dziecięca) „Gloria in excselsis Deo”, anioł (Ewa Monastryska) przynosi wielką nowinę pasterzom (Marek Kozyra, Piotr Głogowski, Sławomir Bilewicz). Po dialogu pasterzy, schola dziecięca działająca pod kierunkiem Ewy Monastyrskiej zaśpiewała utwór pt. „Hojka, hojka”, a „Wójtowianie” kolędę „Przylecieli aniołkowie”. Wspólnie kolędując orszak, w ustalonym wcześniej szyku, udał się w kierunku Sanktuarium Maryjnego.

Scena IV (przed sanktuarium)

Przejście przez Bramę

Wielobarwny orszak po przybyciu pod bramę sanktuarium został przywitany kolędą „Pójdźmy wszyscy do stajenki” w wykonaniu Orkiestry Dętej Krasnobrodzkiego Domu Kultury. Następnie herold (Radosław Cios-Mairot) zapowiedział przejście przez bramę. Zanim to jednak nastąpiło głos zabrał ks. prałat Eugeniusz Derdziuk, który zwracając się do uczestników orszaku powiedział: „Drodzy orszakowi Pielgrzymi! Stajemy przed drzwiami naszego Sanktuarium; przed bramą naszego Sanktuarium. Brama jest symbolem Chrystusa, który prowadzi do Zbawienia. Przechodząc przez drzwi kościoła, otwierajmy bramy naszych serc. Te drzwi to nasza Porta Misericirdiae – Brama Miłosierdzia. Pełni wiary przejdźmy przez nią, aby otrzymać przebaczenie, aby dostąpić Miłosierdzia, aby spotkać się z Panem w Eucharystii”.

Po zaproszeniu przez Gospodarza krasnobrodzkiego sanktuarium, wszyscy przeszli przez bramę i przy dźwiękach kolędy „Do szopy hej pasterze” granej przez Orkiestrę Dętą weszli do wnętrza kościoła.

Scena V (w sanktuarium przy szopce)

Trzej Królowie składają hołd Dzieciątku Jezus

Po wejściu do sanktuarium, orszak z trzema królami na czele, udał się do szopki, przy której czekała już Święta Rodzina – Maryja z Józefem i Dzieciątkiem Jezus (Lucyna i Wojciech Pelcowie wraz ze swoją najmłodszą córeczką Ritą). Dzieciątku Jezus hołd i dary złożyli najpierw Trzej Królowie: Kacper – król Europy ofiarował w darze złoto, Melchior – król z krajów Azji – wonne kadzidło, Baltazar – król z dalekiej Afryki – mirrę. Następnie Nowonarodzonemu Dzieciątku Jezus hołd oddali pastuszkowie i inni zebrani.

Eucharystia

Zwieńczeniem orszaku była msza św., którą w intencji parafian odprawił ks. proboszcz Eugeniusz Derdziuk. Jej oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta Krasnobrodzkiego Domu Kultury i Chór Parafialny.

Zakończenie

Na zakończenie mszy św. Ksiądz Proboszcz podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację orszaku i biorącym w nim udział. Zapowiedział też kolejną edycję Orszaku Trzech Króli w Krasnobrodzie w przyszłym roku i zaprosił do uczestnictwa w niej.

Galeria

Możesz również polubić…

Skip to content