XIII Majówka Roztoczańska – 1-3.05.2016

Już po raz trzynasty w Krasnobrodzie odbyła się „Majówka Roztoczańska”, której organizatorami byli: Burmistrz Krasnobrodu i Krasnobrodzki Dom Kultury. Od lat impreza ta ma charakter wielowymiarowy i przyciąga wielu sympatyków, którzy pierwszy weekend maja postanawiają spędzić na Roztoczu. W tym roku było podobnie, uczestników Majówki nie brakowało, a słoneczna pogoda zachęcała do czynnego wypoczynku, tym bardziej, że trzydniowy program majowego świętowania zaplanowano tak, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie

1 maja – Festyn Rodzinny
Pierwszy dzień „XIII Majówki Roztoczańskiej” rozpoczął festyn rodzinny, który miał miejsce na placu w sąsiedztwie zalewu. Pierwszy punkt programu zadedykowany był najmłodszym uczestnikom majowego świętowania, bowiem to właśnie dla nich przygotowano konkursy i zabawy z nagrodami. Milusińscy chętnie i bardzo aktywnie korzystali z zaplanowanych propozycji. Oprócz konkursów i zabaw dzieci mogły też potańczyć przy zawsze popularnych „Kaczuszkach” i „Pociągu”, który prowadził swoje wagoniki po całym placu imprezy. Następnie na scenie zaprezentowała się kapela góralska z Zakopanego „Zbóje”. Ten znany nie tylko na Podhalu zespół, bazujący na muzyce swojego regionu bardzo spodobał się publiczności, która doskonale bawiła się przy dźwiękach znanych piosenek. Potem nastąpiła zmiana klimatu, bowiem swój występ rozpoczął zespół ludowy „Swojacy” z Dolnego Śląska, który przybył do Krasnobrodu na zaproszenie Zbigniewa Górnika – przedsiębiorcy, który urodził się i wychował w Majdanie Wielkim (gm. Krasnobród), a mieszka i prowadzi swoją firmę we Wrocławiu. W tym miejscu należy dodać, że pan Zbigniew od lat jest ambasadorem naszego miasta i bardzo aktywnie włącza się w promocję Krasnobrodu, a przede wszystkim zespołu folklorystycznego „Wójtowianie”, z którym jest bardzo blisko związany. „Swojacy” to grupa, która powstała w 2004r. Założycielem i kierownikiem zespołu jest Helena Ceglarska zaś instruktorem muzycznym Bogusław Rajczakowski. W repertuarze posiada piosenki ludowe, biesiadne, patriotyczne i kościelne. Niewielką część tego repertuaru można było usłyszeć podczas majówkowego koncertu. Pozostając w klimacie muzyki ludowej po „Swojakach” wystąpił zespół folklorystyczny „Wójtowianie” z Krasnobrodu, który jak zawsze oczarował swoim śpiewem. Kolejne muzyczne prezentacje brzmiały w rytmach muzyki disco dance i zachęcały do wspólnej zabawy. To za sprawą zespołów „Basta” i „Baflo” oraz didżeja, którzy swoimi występami bawili publiczność. Przy muzyce tanecznej zakończył się pierwszy dzień majowego świętowania.

2 maja

Rodzinny Rajd Rowerowy
2 maja o godzinie 14 rozpoczął się Rodzinny Rajd Rowerowy, w którym udział wzięło około 50 osób, w tym nie tylko mieszkańcy naszej gminy, ale również turyści, którzy odpoczywali na Roztoczu. Miłośnicy dwóch kółek, z burmistrzem Krasnobrodu Kazimierzem Misztalem na czele, wielopokoleniowo pokonali ponad dziesięciokilometrową trasę rozpoczynającą się na Placu Siekluckiego w centrum Krasnobrodu, wiodącą przez piękne roztoczańskie lasy do uroczyska „Belfont”, by finalnie dotrzeć do Sanatorium Rehabilitacyjnego, gdzie odbyło się wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku.

Wernisaż wystawy „Pocztówki z lat minionych”
2 maja odbył się również wernisaż wystawy pt. „Pocztówki z lat minionych”. Przygotowanie tej wystawy możliwe było dzięki uprzejmości kolekcjonera pamiątek lat minionych, pana Dariusza Polanowskiego. Ekspozycję tworzą stare pocztówki Zamościa z końca XIX i początku XX wieku, dwudziestolecia międzywojennego oraz z okresu drugiej wojny i pierwszych lat powojennych. Na wystawie można również zobaczyć nowsze kartki przedstawiające Krasnobród. Podczas wernisażu właściciel tych wyjątkowych pamiątek bardzo ciekawie opowiadał o swojej pasji, zainteresowaniu regionem, przytaczając różne historyjki związane z pozyskiwaniem kolejnych eksponatów do swojej kolekcji. Oprócz pocztówek i zdjęć podczas wernisażu, dodatkowo można też było zobaczyć inne „skarby” ze zbiorów pana Dariusza Polanowskiego. Były to unikatowe egzemplarze gazet z początków wieku XX wydawane w Warszawie, w których publikowane są zdjęcia i informacje o Krasnobrodzie. Można było zobaczyć m.in. Dodatek do nr 36 „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” z dnia 5 lutego 1934 r. nr 6(479) oraz opublikowane w nim zdjęcie pomnika powstańców styczniowych (pomnik z orłem). Z kolei w Tygodniowym Dodatku Ilustrowanym do Nr 195 Kuriera Porannego z dnia 15 lipca 1934 r. opublikowane było zdjęcie nieistniejącego już sanatorium im. Michaliny Mościckiej otwartego w dniu 7 lipca 1934 roku. Szczególne zainteresowanie wśród uczestników spotkania wzbudziła gazeta „Świat” Rok IV Nr 29 z dnia 17 lipca 1909 roku, w której oprócz zdjęć Zamościa i miejscowości naszego regionu opublikowane było zdjęcie przedstawiające kaplicę św. Rocha i jej otoczenie. Jak się okazuje zarówno kaplica jak i teren wokół niej wyglądały zupełnie inaczej niż dziś (zdjęcie obok). Najstarszym, bo pochodzącym z początków XIX wieku, periodykiem, który można było zobaczyć podczas wernisażu był „Dziennik Ekonomiczny Zamoyski” Nr 14 z lutego 1804 roku. Aż trudno uwierzyć, że mając 212 lat przetrwał w tak dobrym stanie do dzisiaj. Wystawę będzie można oglądać do końca maja w godzinach pracy Krasnobrodzkiego Domu Kultury.

3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja – uroczystości religijno-patriotyczne
3 maja, to tradycyjnie dzień uroczystości patriotyczno-religijnych związanych z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Obchody tego Narodowego Święta rozpoczęły się w krasnobrodzkim Sanktuarium Maryjnym programem słowno-muzycznym w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kaczórkach. Następnie Mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawił ks. dr Eugeniusz Derdziuk – proboszcz miejscowej parafii. Homilię wygłosił ks. Witold Pietrasiuk, pallotyn posługujący w Chorwacji, oprawę muzyczną zapewniła Krasnobrodzka Orkiestra Dęta i Chór Parafialny. Po eucharystii odbył się przemarsz pod pomnik Konstytucji 3 Maja. W przemarszu uczestniczyli: Krasnobrodzka Orkiestra Dęta, poczty sztandarowe szkół i OSP, Strażacy z jednostek OSP gminy Krasnobród, władze samorządowe Krasnobrodu, delegacje z wieńcami, mieszkańcy miasta i gminy Krasnobród oraz goście przebywający w naszym mieście. Pod pomnikiem, po odśpiewaniu Hymnu Państwowego okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal. Następnie zgromadzone delegacje szkół, instytucji, stowarzyszeń i innych grup społecznych złożyły wiązanki pod pomnikiem. Tradycyjnie uroczystości patriotyczne muzycznie zakończyła miejscowa orkiestra dęta.

Podziękowania
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację XIII Majówki Roztoczańskiej” w Krasnobrodzie, a w szczególności:
– Strażakom z jednostek OSP z Wólki Husińskiej i Majdanu Wielkiego
– Policji
– Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Krasnobrodzie
– Panu Dariuszowi Polanowskiemu
– Panu Zbigniewowi Górnikowi
– Zespołowi „Swojacy”
– Zespołowi „Wójtowianie”
– Grupie „Virgo Rotocze”
– Firmie „Adamex” z Biłgoraja
– Patronom medialnym: Kronika Tygodnia, Echa Roztocza, Zamość onLine, Informacyjna Agencja Samorządowa, Gazeta Krasnobrodzka oraz innym mediom, które promowały naszą „Majówkę”.

Organizatorzy

Galeria – 1 maja – FESTYN RODZINNY

Galeria – 2 maja – RODZINNY RAJD ROWEROWY

Galeria – 2 maja – WERNISAŻ WYSTAWY „POCZTÓWKI Z LAT MINIONYCH”

Galeria – 3 maja – ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA – uroczystości religijno-patriotyczne

Może Ci się również spodoba

Skip to content