Festiwal „Śladami Singera” – warsztaty teatralne

W sierpniu 2016 roku już po raz trzeci zagoszczą w Krasnobrodzie artyści Międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera”, który jest niewątpliwie wydarzeniem wyjątkowo barwnym i interesującym. Po raz kolejny będzie można uczestniczyć w przepięknym obrazie artystyczno-edukacyjnym, który będzie malowany na naszych oczach.
W tym miejscu należy przypomnieć, że projekt „Śladami Singera” to niezwykła, interdyscyplinarna podróż odwołująca się do historii miast i miasteczek Lubelszczyzny. Miejsc, które dzięki twórczości wyjątkowego pisarza Izaaka Baszewisa Singera – laureata literackiej Nagrody Nobla, poznał cały świat. To właśnie region lubelski był ulubionym miejscem akcji opowiadań autora. Krasnobrodzkie spotkanie z tegorocznymi artystami tego wydarzenia zaplanowano na 3-4 sierpnia 2016, zanim to jednak nastąpi, organizatorzy zaplanowali kilka warsztatów, które staną się niejako mostem łączącym czas oczekiwania z samym Festiwalem. Dzięki nim będzie można nie tylko nauczyć się czegoś nowego, poznać i posmakować nowej kultury, ale przede wszystkim otworzyć się na nowe doświadczenia i aktywnie w nich uczestniczyć. I żeby nie być gołosłowną, z prawdziwą przyjemnością informuję wszystkich Czytelników „Gazety Krasnobrodzkiej”, że warsztaty otwierające tegoroczne działania festiwalowe miały miejsce 11 maja 2016 właśnie w Krasnobrodzie. Były to warsztaty teatralne zorganizowane dla dzieci i młodzieży uczestniczących w takich zajęciach organizowanych w Krasnobrodzkim Domu Kultury. Prowadził je Arkadiusz Ziętek – osoba wyjątkowa, pełna pasji, pozytywnej energii, a przede wszystkim wiedzy i umiejętności, którymi chętnie się dzieliła. Mówiąc krótko profesjonalista o bogatym, międzynarodowym doświadczeniu zawodowym. Reżyser, aktor, trener, scenarzysta, twórca teatralny. Wieloletni kierownik artystyczny Interkunst e.V. w Berlinie. W międzynarodowych projektach łączy różne dyscypliny sceniczne, zapraszając do współpracy aktorów, muzyków, tancerzy, artystów cyrkowych. Duży nacisk kładzie na interaktywności i spontaniczność. Stara się zacierać granice między sceną a widownią. Często angażuje się w projekty dotykające problemów społecznych.
I tak można by było jeszcze długo wymieniać, ale gdyby po jednym spotkaniu chcieć w kilku słowach określić jaki jest AREK ZIĘTEK, to z całą pewnością można powiedzieć, że „normalny”, dający z siebie 120%, sympatyczny, otwarty, a co za tym idzie nie stwarzający bariery mistrz – uczeń. Spotkanie z Nim, to dotknięcie prawdziwego teatru, w który tak naprawdę się bawimy podczas zajęć w Domu Kultury. Grupa, która wzięła udział w warsztatach, choć zróżnicowana wiekowo, spędziła czas, który na pewno pozostanie na długo w ich pamięci, ale przede wszystkim zaowocuje nowymi doświadczeniami i nabytymi informacjami dotyczącymi aktorstwa i teatru.
„TECHNIKI TEATRALNE” – hasło przewodnie prowadzonych warsztatów, to spotkanie podczas, którego grupa fascynująca się teatrem mogła poznać sposoby na pełniejsze zrozumienie tajników gry aktorskiej. Obejmowały one ćwiczenia wspierające spontaniczność i uruchamiające głos i ciało, uczące jak łączyć emocje z tekstem, odpowiednio zaistnieć na scenie i czuć się na niej komfortowo.
Zajęcia prowadzone w swobodnej atmosferze podobały się biorącym w nich udział uczestnikom, którzy chętnie i aktywnie uczestniczyli w proponowanych zadaniach. Jedynym minusem tego artystycznego spotkania było to, że za szybko się skończyło.
Podsumowując krasnobrodzkie warsztaty, można jednoznacznie stwierdzić, że Festiwal Singera ma moc! Nie tylko uczy, ale przede wszystkim zaciera granice, pozwala poznawać różne kultury, a co za tym idzie niezwykłych i wyjątkowych ludzi, daje możliwość zdobywania wiedzy i nowych umiejętności oraz łączy pokolenia, czego dowodem jest zwiększająca się z roku na rok liczba sympatyków tego kulturalnego wydarzenia. Na Festiwal „Śladami Singera” w Krasnobrodzie musimy jeszcze troszkę poczekać, ale już niedługo będzie można się spotkać z artystami tego wielowymiarowego wydarzenia artystycznego, podczas kolejnych warsztatów, które będą organizowane w naszym mieście.
O kolejnych warsztatach i ich terminach będziemy informować na stronie internetowej www.krasnobrod.pl, na Facebooku i w kolejnych wydaniach „Gazety Krasnobrodzkiej”.

Galeria

Możesz również polubić…

Skip to content