Dni Krasnobrodu 2016 – 22-24 lipca

DSC 7089Tegoroczne Dni Krasnobrodu za nami. Trzydniowe święto miasta można zdecydowanie zaliczyć do udanych. Dopisała nie tylko pogoda ale również frekwencja była znakomita. Dobra zabawa, dużo różnorodnej muzyki i spotkanie z piękną fotografią – tak w kilku słowach można określić to co działo się w Krasnobrodzie podczas tegorocznych dni miejscowości, które miały miejsce w dniach 22-24.07.2016r. Tradycyjnie organizatorami tego wydarzenia był Burmistrz Krasnobrodu i Krasnobrodzki Dom Kultury. Partnerzy przedsięwzięcia to: Starostwo Powiatowe w Zamościu, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Krasnobrodzie, Krasnobrodzkie Towarzystwo Wędkarskie, KGD „Nasze Roztocze”, Virgo Roztocze, Samodzielne Publiczne Sanatorium Rehabilitacyjne dla Dzieci oraz firma Konger. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli:, Kronika Tygodnia, Gazeta Zamojska, portal internetowy Zamość oNline , Katolickie Radio Zamość, Informacyjna Agencja Samorządowa i miesięcznik samorządowy Gazeta Krasnobrodzka.

Obchody zaczęły się w piątek 22 lipca 2016r. w Krasnobrodzkim Domu Kultury, gdzie odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Roberta Sikory zatytułowanej „Roztocze – pejzaż subtelny”. Po powitaniu wszystkich przybyłych, którego dokonała Mariola Czapla- dyrektor KDK głos zabrał sam artysta, który opowiedział o swoich pracach i o tym jak zachwycił się Roztoczem, które cały czas poznaje. Autor zdjęć odpowiadał także na pytania uczestników wystawy. Jednak to jakim człowiekiem i artystą jest pan Robert najlepiej odzwierciedla kilka zdań, które można przeczytać na autorskiej stronie tego bardzo zdolnego i wrażliwego fotografika: „Zawsze fascynowało mnie piękno krajobrazu będącego złożeniem dwóch jakże skrajnych składowych: lica Matki Ziemi – silnego i niezmiennego przez stulecia oraz naturalnego światła – niestałego i kruchego w formie. To połączenie sprawia, że ten sam pejzażowy motyw wciąż potrafi zachwycać i wyglądać niebanalnie, choćby stanowił inspirację dla całych pokoleń malarzy i fotografików, a słowo klimat, kojarzone głównie z terminologią meteorologiczną, jakże trafnie wpasowuje się w domenę fotografii krajobrazu. Dziś zatem, mogąc robić to, co kocham, łącząc pasję twórczą z potrzebą odkrywania świata za horyzontem, staram się skraść choćby odrobinę piękna naszej planety i oddać ją – zamknietą w szklanym sejfie fotograficznego kadru – wszystkim ludziom, by – podobnie jak ja – zrozumieli, w jak cudownym miejscu dane jest nam żyć”. Te właśnie piękne miejsca i kawałek swojej historii przedstawił autor wystawy nie tylko na ekspozycji ale również w wydanym albumie o tym samym tytule.

Drugi dzień obchodów święta naszego miasta – sobotnie 23 lipca 2016  tradycyjnie najwcześniej rozpoczęli wędkarze, którzy przed 6.00 nad krasnobrodzkim zalewem zaczęli rywalizację w zawodach o puchar burmistrza. W grupie prawie 20 zawodników najlepszy wynik osiągnął Tadeusz Gradziuk, drugie miejsce zajął Jerzy Leja, a trzeci był Roman Gradziuk. Najlepsi wędkarze zostali uhonorowani pucharami i pamiątkowymi dyplomami, które podczas popołudniowego festynu wręczył doradca burmistrza Janusz Oś. W tym miejscu warto też wspomnieć, że w tym czasie odbył się również quiz wędkarski dla dzieci. Nagrody zarówno dla zwycięzców zawodów wędkarskich jak i uczestników quizu ufundowała firma Konger. Popołudniowa część sobotniego spotkania – wakacyjny festyn, miał miejsce w nowej lokalizacji, przy ul. Partyzantów w Krasnobrodzie. Impreza rozpoczęła się programem rekreacyjno – muzycznym, w którym nie zabrakło konkursów i zabaw familijnych. Kiedy na scenie realizowany był program rozrywkowy miłośnicy aktywnego wypoczynku wyruszali na swoje trasy. Pierwszą grupę stanowiła około 40-osobowa grupa cyklistów, którzy zapisali się na rodzinny rajd rowerowy organizowany przez „Virgo Roztocze”, drugą zaś miłośnicy spacerów z kijkami – uczestnicy rajdu nordic walking. Rowerzyści przejechali z Placu Siekluckiego do miejsca docelowego na stadionie sportowym, gdzie przygotowano dla nich ognisko. Natomiast piesza wyprawa, zorganizowana przez Lokalną Grupę Działania „Nasze Roztocze” prowadziła trasami przez Rezerwat św. Rocha. Nie tylko uczestnikom tych dwóch propozycji przydała się kondycja i sprawność fizyczna, bowiem na scenie plenerowej dużo się działo, m.in. odbyły się dwa wejścia zumby poprowadzonej przez Beatę Kulczyńską. Razem z licencjonowaną zawsze uśmiechnięta instruktorką i jej grupą mógł tańczyć każdy. A chętni się znaleźli, bowiem porywająca muzyka i skuteczna zachęta zadziałały. Ponadto w sobotnie popołudnie publiczność mogła obejrzeć oryginalne widowisko wokalno-taneczne „Volare Cantare” w wykonaniu młodych, energicznych i utalentowanych artystów z Rzeszowa, a także występy krasnobrodzkich wokalistek Aleksandry Bełz i Dominiki Radlińskiej. Niewątpliwą atrakcją sobotniego festynu była prezentacja balonu i loty na uwięzi, z których mogli skorzystać uczestnicy imprezy, którzy mieli szczęście w losowaniu. Prawdziwe tłumy pojawiły się wieczorem, gdy uczestników Dni Krasnobrodu porwały do zabawy zespoły „Dancing Queen” i „Meffis” oraz gwiazda wieczoru – Tomasz Niecik.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się także stoiska, zamojskiego Sanepidu z narko- i alkogoglami oraz informacjami krasnobrodzkiego sanatorium i Stowarzyszenia „Tomaszowskich Amazonek”.

Główną częścią obchodów trzeciego dnia „Dni Krasnobrodu” – niedziela 24.07.2016 –  był XXVI Przegląd Orkiestr Dętych pod Patronatem Honorowym Starosty Zamojskiego Henryka Mateja.z udziałem 8 zespołów. Orkiestry z Gorzyc, Rejowca, Tarnogóry, Tomaszowa Lubelskiego, Ulana-Majoratu, Zubowic i Zamościa spotkały się na Placu Siekluckiego a następnie przeszły ulicami Krasnobrodu na miejsce imprezy, tam wspólnie zagrały dwa utwory: „Happy Marching Band” nr 2 i marsz „Orkiestry Dęte”. Tą dużą orkiestrą tak jak w latach ubiegłych dyrygował Bogdan Pałczyński – kapelmistrz Orkiestry Dętej OSP w Tomaszowie Lubelskim. Po wysłuchaniu tych utworów oficjalnego otwarcia przeglądu dokonał burmistrza Krasnobrodu Kazimierz Misztal. Potem nastąpiła koncertowa część przeglądu, podczas której każda z orkiestr zaprezentowała 20-minutowy program. Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji nadszedł czas na podsumowanie. Zanim jednak wręczono dyplomy, puchary i nagrody finansowe dla orkiestr i kapelmistrzów głos zabrał Wicestarosta Zamojski Kazimierz Mielnicki. Oprócz nagród regulaminowych Wielopokoleniowa Orkiestra Dęta z Krasnobrodu otrzymała także od władz miasta dodatkowe wsparcie finansowe na organizację wyjazdu szkoleniowo-integracyjnego. W czasie, gdy na krasnobrodzkiej scenie rozbrzmiewała muzyka, w Domu Kultury odbyła się promocja książki Mieczysława Kościńskiego „Krasnobrodzkie przezwiska i przydomki. Od Kudłaja do Rojzalipy”. Wieczorna część niedzielnego programu, kończącego tegoroczne obchody naszego miasta to dużo dobrej muzyki dance, która przyciągnęła tłumy jej wielbicieli. Dla zgromadzonych wystąpili: „Extra Mocni” i grupa „Playboys”oraz DJ Fresk.

Galeria – 22.07.2016 – wernisaż wystawy „Roztocze – pejzaż subtelny”

Galeria – 23.07.2016 – Festyn rodzinny

Galeria – 23.07.2016 – lot balonem

Galeria – 23.07.2016 – rodzinny rajd rowerowy i nordic walking

Galeria – 24.07.2016 – XXVI Przegląd Orkiestr Dętych

Galeria – 24.07.2016 – promocja książki Mieczysława Kościńskiego

Galeria – 24.07.2016 – wieczorny blok koncertowy

Możesz również polubić…

Skip to content