Międzynarodowy Festiwal „Śladami Singera” 2016 w Krasnobrodzie – 3-4 sierpnia

DSC 8268Tegoroczna, VI edycja Festiwalu Śladami Singera już za nami. Od 25 lipca do 5 sierpnia 2016 świta Jaszy Mazura odwiedziła 9 miast Lubelszczyzny, wśród nich znalazł się także Krasnobród. To już trzecia edukacyjno-artystyczna wizyta w naszym mieście, odwołująca się do historii lubelskich miast i miasteczek związanych z akcją opowiadań laureata literackiej Nagrody Nobla – Izaaka Baszewisa Singera.

Tegoroczny Festiwal w Krasnobrodzie rozpoczął się w środowe popołudnie 3 sierpnia 2016 r. na Placu Siekluckiego w centrum Krasnobrodu, gdzie nastąpiło otwarcie instalacji artystycznej NOMADYCZNE ARCHIWUM SZTETL , czyli mobilnego, lustrzanego archiwum, wędrownej biblioteki, kryjącej dawne fotografie i opowieści o mieście. „Nomadyczne archiwum sztetl” to projekt polegający na „uwolnieniu archiwów”, czyli na prezentowaniu mieszkańcom miast fotografii i dokumentów czy publikacji ukazujących ich miasto w czasach, gdy żyła w nich ludność Żydowska. które będą czynne przez cały dzień. Muzeum można było odwiedzać w centrum Krasnobrodu od godziny 14 aż do godzin wieczornych. Około godziny 16 odbył się spacer „Śladami dziedzictwa”, którego przewodnikiem była krasnobrodzianka, pani Alina Słota, chętnie dzieląca się informacjami zasłyszanymi od najstarszych mieszkańców Krasnobrodu. Jej wiedza na temat dawnego Krasnobrodu pozwoliła na odwiedzenie kilku bardzo ciekawych punktów miasta, które historycznie związane są z kulturą żydowską. Pierwszy dzień festiwalowy zakończył się projekcją filmu dokumentalnego o przedwojennych miasteczkach w plenerowym „wędrownym kinie”.

Drugi dzień – czwartek 04.08.2016 r. – Singerowskiego Festiwalu w Krasnobrodzie rozpoczęły spotkania warsztatowe. Od godziny 12.00 centrum miasta, a dokładnie Plac Siekluckiego zamienił się w kolorowe i pełne pozytywnej energii miejsce, gdzie odbywały się zaplanowane warsztaty. Było w czym wybierać: beat box, żonglerka, zajęcia teatralne, akrobatyczne, wokalne, cyrkowe i gimnastyczne. Były też zajęcia perkusji alternatywnej, footballu freestyle i rap. Centrum Krasnobrodu wypełniło się artystami którzy dzielili się swym talentem, wiedzą i umiejętnościami. Wszyscy chętni mogli wziąć udział w przygotowanych zajęciach bawiąc się przy tym doskonale. Wielowymiarowość tego kulturalnego wydarzenia sprawiła, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Byli tacy, którzy pod czujnym okiem artystów szlifowali swój warsztat i korzystali z ich wieloletniego doświadczenia zawodowego w danej dziedzinie, ale zdecydowana większość uczestników warsztatowych, to laicy, którzy korzystali z możliwości nauczenia się czegoś nowego.
Jak zawsze uwieńczeniem Festiwalu było widowisko artystyczne „Artyści dla Singera’, które rozpoczęło się kilka minut po 19. Muzyka, cyrk, akrobacje powietrzne, taniec, teatr i widowisko ogniowe, to jedne z wielu atrakcji, które można było zobaczyć. Spektakl bardzo podobał się bardzo licznie zgromadzonej publiczności, która chętnie angażowała się w integracyjne jego części.

To czego doświadczyliśmy podczas tegorocznego spotkania z Singerowskimi artystami możliwe było dzięki wielu osobom: organizatorom, którymi byli:   Krasnobrodzki Dom Kultury i Ośrodek „Brama Grodzka-Teatr NN” z Lublina i oczywiście artystom – międzynarodowej grupie mistrzów różnych sztuk z Francji, Łotwy, Niemiec, Hiszpanii, Polski, Czech, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Izraela i Szkocji- cudownym, wspaniałym, utalentowanym i uśmiechniętym ludziom pełnym pasji, zaangażowania i pozytywnej energii.
Nie sposób wymienić wszystkich, dzięki którym realizacja tego wydarzenia była możliwa, ale na pewno trzeba w tym miejscu w sposób szczególny podziękować Witoldowi Dąbrowskiemu – dyrektorowi Festiwalu, Arkadiuszowi Ziętkowi – reżyserowi widowiska, Marioli Czapli – dyrektor KDK oraz władzom naszego miasta. Jesteśmy przekonani, że za rok spotkanie z Singerem będzie równie ekscytujące i dostarczy wielu wrażeń powiększającemu się z roku na rok gronu jego sympatyków.

Galeria – 03.08.2016 – NOMADYCZNE ARCHIWUM SZTETL

Galeria – 04.08.2016 – warsztaty

Galeria – 04.08.2016 – Artyści dla Singera

Możesz również polubić…

Skip to content