Uroczystości religijno-patriotyczne w Zielonem

W dniu 16.09.2016 r. w Zielonem odbyły się doroczne uroczystości religijno-patriotyczne, które miały na celu upamiętnienie wydarzeń z września 1939 roku i oddanie hołdu żołnierzom Wojska Polskiego poległym w dniach 17-20 września w walce z Niemcami w I Bitwie Tomaszowskiej.
Organizatorami uroczystości byli: Stowarzyszenie na rzecz rozwoju miejscowości Zielone i okolic ,,Ach Zielone”, społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej, Ochotnicza Straż Pożarna w Zielonem oraz mieszkańcy Zielonego.
Uczestnicy tego wydarzenia zebrali się przed budynkiem miejscowej szkoły, aby potem, w uporządkowanym szyku udać się pod pomnik, gdzie zaplanowano dalszą część uroczystości.
Wśród przybyłych gości był sekretarz Powiatu Zamojskiego Jerzy Zawadzki, władze samorządowe Miasta i Gminy Krasnobród w osobach burmistrza Krasnobrodu Kazimierza Misztala i doradcy burmistrza Janusza Osia, księża z parafii NNMP w Krasnobrodzie – proboszcz ks. prałat Eugeniusz Derdziuk, ks. prałat Roman Marszalec, ks. kanonik Leon Rogalski i wikariusz – ks. Karol Bryła uczący religii w Zielonem oraz ks. Piotr Gmiterek – proboszcz Parafii pw. Krzyża Świętego, rekonstruktorzy bitew: Tomaszowski Szwadron im. I Płk. Kawalerii KOP, Stowarzyszenie Rekonstrukcyjne 73 Płk. Piechoty z Katowic, Tomaszowski Klub Miłośników Historii Ziemi Tomaszowskiej i Ogólnopolska Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna – Przysposobienia Wojskowego Kobiet, dyrektorzy szkół i instytucji z terenu gminy, kombatanci ze Związku Dzieci Zamojszczyzny koło w Krasnobrodzie, reprezentanci zaprzyjaźnionych stowarzyszeń z Dominikanówki i Steniatyna, strażacy z OSP w Zielonem i OSP w Hucisku, zespół „Wójtowianie” oraz mieszkańcy Zielonego i sąsiednich miejscowości. Wszystkich zebranych powitał Tomasz Skóra – prezes stowarzyszenia „Ach Zielone”, który przedstawił też historię wydarzeń z września 1939 roku i historię powstania pomnika, którego uroczystego odsłonięcia dokonał świadek tamtych czasów pan Adam Dziura w dniu 19.09.2009 roku, zaś poświęcenia ks. prałat Roman Marszalec. Główną częścią uroczystości była Msza święta koncelebrowana w intencji poległych w obronie ojczyzny. Homilię wygłosił Ksiądz Proboszcz Eugeniusz Derdziuk, a oprawę muzyczną zapewnili „Wójtowianie”. Po Mszy św. był czas na okolicznościowe wystąpienia gości. Wśród przemawiających byli: Burmistrz Kazimierz Misztal, Sławomir Radliński oraz sołtys wsi Zielone Ryszard Jarczak. Oficjalne uroczystości zakończyły się złożeniem wiązanek pod pomnikiem przez następujące delegacje: Stowarzyszenia „Ach Zielone”, mieszkańców Zielonego wraz z sołtysem, Publicznej Szkoły Podstawowej w Zielonem z panią dyrektor Justyną Kudybą, władz samorządowych Krasnobrodu – Burmistrza Kazimierza Misztala i doradcy burmistrza Janusza Osia, stowarzyszeń: „Przyjazna Szkoła” ze Steniatyna, „Uroczy Zakątek” z Majdanu Małego i „Radość i Nadzieja” z Dominikanówki, Nadleśnictwa Zwierzyniec – Leśnictwo Zielone, Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krasnobrodzie z wicedyrektorem Markiem Pawlukiem oraz Elżbieta Zub – dyrektor Szkoły Podstawowej w Kaczórkach i Barbara Bielecka – wicedyrektor Zespołu Szkół Podstawowych w Krasnobrodzie, Wojciech Żurakowski – dyrektor Sanatorium Rehabilitacyjnego w Krasnobrodzie, OSP Zielone, OSP Hucisko, a także kombatantów ze Związku Dzieci Zamojszczyzny i sekretarz Powiatu Zamojskiego Jerzy Zawadzki. Następnie przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych uczestniczących w uroczystości złożyli pod pomnikiem zapalone znicze.
Po zakończeniu oficjalnych uroczystości wszyscy wrócili na teren szkoły, gdzie była prezentacja sprzętu wojskowego z czasów II wojny światowej. Ponadto organizatorzy przygotowali pyszny poczęstunek. Była smaczna grochówka, pyszne ciasta, pierogi z kaszą oraz gorące napoje przygotowane przez członków stowarzyszenia „Ach Zielone”. Podczas degustacji śpiewem czas umilał zespół „Wójtowianie”.

Mariola Czapla
fot. Radosław Cios-Mairot

Podziękowania – składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wsparli organizację uroczystości, a w sposób szczególny dziękuję:

Mieszkańcom wsi Zielone – za pomoc w przygotowaniu wyrobów kulinarnych, Nauczycielom Publicznej Szkoły Podstawowej w Zielonem – za przygotowanie wystawy historycznej, OSP w Zielonem – za wsparcie i pomoc finansową, PSP z Tomaszowa Lubelskim – za bezpłatne wypożyczenie kuchni polowej, 73 Pułkowi Piechoty z Katowic za pomoc finansową, Masarni z Ubojnią w Hrubieszowie – Panu Adamowi Kurantowiczowi – za przekazanie kiełbasy na ognisko, A.M.C. Market w Krasnobrodzie – Państwu Adamczukom i Piekarni Tomasza Kurantowicza z Krasnobrodu – za sponsorowanie artykułów spożywczych do przygotowania poczęstunku, Krasnobrodzkiemu Domowi Kultury – za wypożyczenie krzesełek, stolików, za oprawę stylistyczną i fotograficzną, Firmie TransportowejPanu Jarosławowi Kosiorskiemu z Rachań i IT Services Transport z Zielonego

Tomasz Skóra
Prezes Stowarzyszenia „ACH ZIELONE”

Galeria

Możesz również polubić…

Skip to content