II Orszak Trzech Króli w Krasnobrodzie

logo orszakuKilkaset miejscowości na terenie kraju przygotowuje się do Orszaku Trzech Króli 2017, który odbędzie się pod hasłem „Pokój i Dobro”. Wśród grona tych miejscowości jest również Krasnobród, który tę edycje orszaku organizuje przy współpracy z Fundacją „Orszak Trzech Króli” (poprzednią organizowaliśmy samodzielnie).
Scenariusz krasnobrodzkiego orszaku (tak jak i rok temu) napisał pan Paweł Murdzek – polonista z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krasnobrodzie, który z dużym zaangażowaniem zajmuje się też teatrem (był reżyserem kilku przedstawień).

Zgodnie z tym scenariuszem, na trasie orszaku, będzie 6 scen. Orszak rozpocznie się 6 stycznia 2017 roku o godz. 10.15 na Placu Siekluckiego w centrum miasta (scena I „Ogłoszenie spisu”). O godz. 10.30 wyruszy ul. 3 Maja pod budynek Krasnobrodzkiego Domu Kultury, gdzie rozegrana zostanie II scena „Maryja z Józefem poszukują noclegu”. Obok budynku Urzędu Miejskiego będzie scena III „Anioł u Pasterzy”. Tegoroczny orszak wzbogacony został o scenę IV „Pałac Heroda” (przy ul. Tomaszowskiej), do której orszak uda się pokonując odcinek od Urzędu Miejskiego w kierunku Podklasztoru. Przed wejściem do Sanktuarium Maryjnego będzie scena V „Przygotowanie”, a w sanktuarium, przy żłobku scena VI „Złożenie hołdu”. Zwieńczeniem orszaku będzie Msza św.

W tym roku do przygotowania poszczególnych scen zostali zaproszeni mieszkańcy trzech miejscowości: Łuszczacza (scena II), Wólki Husińskiej (scena III) i Zielonego (scena IV).
Do współpracy przy organizacji orszaku, oprócz miejscowego proboszcza zostali zaangażowani też proboszczowie i parafianie sąsiednich parafii. Każdy z proboszczów wytypował po jednej osobie, która wcieli się w postać króla: król Kacper (Europa) – to Sylwester Zub z Parafii Zesłania Ducha Świętego w Krasnobrodzie, Melchior (Azja) – Adam Choma z Parafii Świętej Opatrzności Bożej w Bondyrzu i Baltazar (Afryka) – Sławomir Bączyk z Parafii NNMP w Krasnobrodzie.
W organizację tego wydarzenia włączyły się też szkoły, które zajmą się przygotowaniem barwnych orszaków tych królów.
Wszystkie te działania mają na celu integrację społeczeństwa miasta, gminy i parafii Krasnobród oraz zachęcenie coraz większego grona osób do uczestnictwa w orszaku.

Ze względu na obchodzoną w tym roku 1050. rocznicę chrztu Polski w orszaku pojawią się też postacie Mieszka I (Jakub Kurantowicz) oraz Biskupa Wojciecha (ks. proboszcz Eugeniusz Derdziuk).
Oprawę muzyczną zapewnią miejscowi wykonawcy: Chór Szkolny Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Zespół „Wójtowianie”, Schola Dziecięca, Krasnobrodzka Orkiestra Dęta, Chór Parafialny i Wspólnota „Galilea”.
Dzięki współpracy z Fundacją „Orszak Trzech Króli”, Orszak 2017 w Krasnobrodzie będzie barwniejszy i bardziej rozśpiewany, a to za sprawą materiałów promocyjnych, które otrzymaliśmy i które będą rozdawane uczestnikom. Są to śpiewniki (200 szt.), korony (300 szt.), naklejki (2000 szt.) i sztandary (4 szt.)
Serdecznie zapraszamy wszystkich do aktywnego udziału w orszaku. Zachęcamy do przebrania się w barwne stroje.

Może Ci się również spodoba

Skip to content