Orszak Trzech Króli w Krasnobrodzie

19II Orszak Trzech Króli w Krasnobrodzie

W tym roku 6 stycznia w Krasnobrodzie odbył się II Orszak Trzech Króli. Po raz pierwszy został organizowany przy współpracy z Fundacją „Orszak Trzech Króli”. Jego hasłem przewodnim było „Pokój i Dobro”.

Organizatorami krasnobrodzkiego orszaku były parafie: Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie, Zesłania Ducha Świętego w Krasnobrodzie, Świętej Opatrzności Bożej w Bondyrzu, a także Burmistrz Krasnobrodu i Krasnobrodzki Dom Kultury.

Autorem scenariusza krasnobrodzkiego orszaku i reżyserem tego wydarzenia (tak jak i rok temu) był Paweł Murdzek – polonista z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krasnobrodzie

Zgodnie ze scenariuszem na trasie orszaku rozegrano 6 scen. Jego autor zadbał, aby hasło „Pokój i Dobro” było kilkakrotnie akcentowane w poszczególnych odsłonach.

W stosunku do roku ubiegłego, scenariusz II Orszaku był bogatszy o jedną scenę – ”Pałac Heroda”. Ponadto, ze względu na obchodzoną w 2016 roku 1050. rocznicę chrztu Polski, w orszaku pojawiły się też postaci Mieszka I oraz biskupa Wojciecha.

W celu integracji społeczeństwa miasta, gminy i parafii Krasnobród oraz innych miejscowości, a także zachęcenia coraz większej liczby osób do aktywnego uczestnictwa w orszaku, poszerzony został krąg współtwórców tego wydarzenia.

Do przygotowania poszczególnych scen zostali zaproszeni mieszkańcy trzech miejscowości: Łuszczacza (scena II), Wólka Husińskiej (scena III i V) i Zielonego (scena IV). Natomiast proboszczowie parafii, które były współorganizatorami orszaku: ks. dr Eugeniusz Derdziuk, ks. Roman Sawic i ks. Artur Sokół wytypowali po jednej osobie do ról królów. Dzięki temu królowie pochodzili z trzech parafii: król Kacper (Europa) – to Sylwester Zub z Parafii Zesłania Ducha Świętego w Krasnobrodzie, Melchior (Azja) – Adam Choma z Parafii Świętej Opatrzności Bożej w Bondyrzu i Baltazar (Afryka) – Sławomir Bączyk z Parafii NNMP w Krasnobrodzie.

W organizację tego wydarzenia zaangażowane były też szkoły, których zadaniem było przygotowanie barwnych orszaków królów: Zespół Szkół Podstawowych w Krasnobrodzie – orszak czerwony, Szkoła Podstawowa w Kaczórkach – orszak zielony, Szkoła Podstawowa w Majdanie Wielkim i Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Łuszczaczu – orszak niebieski oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krasnobrodzie – orszak wojów Mieszka I.

Oprawę muzyczną zapewnili miejscowi wykonawcy: chór z Zespołu Szkół Ogólnokształcących, zespół „Wójtowianie”, schola dziecięca działająca przy Parafii NNMP, Krasnobrodzka Orkiestra Dęta, chór parafialny i wspólnota „Galilea”.

W orszaku nie zabrakło też harcerzy ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Szczep św. Rocha w Krasnobrodzie działający przy ZSO ze szczepowym Józefem Wryszczem na czele, którzy prowadzili orszak niosąc wykonaną przez siebie gwiazdę.

Dzięki życzliwości i zaangażowaniu Sylwestra Kłyża Trzej Królowie trasę orszaku przemierzali w saniach.

Nad bezpieczeństwem podczas przemarszu orszaku czuwali policjanci z Posterunku Policji w Krasnobrodzie oraz strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wólce Husińskiej.

Dzięki współpracy z Fundacją „Orszak Trzech Króli”, przemarsz w Krasnobrodzie był barwniejszy, a to za sprawą materiałów promocyjnych, które otrzymaliśmy. Nad idącymi pięknie powiewały kolorowe sztandary, a uczestnicy szli w barwnych koronach. Były też naklejki orszakowe. We wspólnym kolędowaniu pomocne były śpiewniki, które również otrzymaliśmy od Fundacji.

Na trasie II Orszaku Trzech Króli

Krasnobrodzki II Orszak Trzech Króli przeszedł z placu Siekluckiego do sanktuarium maryjnego w Krasnobrodzie. A oto co działo się na trasie naszego orszaku:

Kolędowanie na Placu Siekluckiego

Wyjście Orszaku poprzedzone było wspólnym kolędowaniem na placu Siekluckiego, które rozpoczęło się o godz. 10.15. Prowadził je chór Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krasnobrodzie działający pod kierunkiem Karoli Piotrowskiej.

Podczas kolędowania przybywającym na plac uczestnikom orszaku rozdawane były korony oraz naklejki otrzymane z Fundacji „Orszak Trzech Króli”, a później również i śpiewniki. Orszak rozpoczął się o 10.30.

Scena I

(plac Siekluckiego)

Ogłoszenie spisu

W scenie rozpoczynającej orszak Herold (Radosław Cios-Mairot) zapowiedział przybycie Trzech Króli oraz wspólne z nimi pielgrzymowanie do Nowonarodzonego Pana. Poinformował też, iż z królami przybędą książę Mieszko I i biskup Wojciech. Po zapowiedzi Herolda, przy słowach kolędy „Mędrcy świata”, na placu pojawił się Orszak Trzech Króli. Prowadziła go gwiazda betlejemska niesiona przez harcerzy, a następnie w eskorcie strażaków (OSP Zielone) przybyli trzej monarchowie: Kacper (Sylwester Zub), Melchior (Adam Choma) i Baltazar (Sławomir Bączyk), którzy wjechali na plac na saniach (zaprzęgiem kierował właściciel Sylwester Kłyż). Tuż za nimi szli książę Mieszko (Jakub Kurantowicz) i biskup Wojciech (ks. Eugeniusz Derdziuk) oraz wojowie Mieszka i orszaki królów ze sztandarami na czele.

Wszystkich zebranych na placu Siekluckiego powitali i do dalszego wspólnego, orszakowego kolędowania zaprosili ks. Eugeniusz Derdziuk – proboszcz Parafii NNMP w Krasnobrodzie (w stroju biskupa Wojciecha) i burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal (w stroju gospodarza).

Następnie po przekazaniu zebranym przez Herolda informacji o ogłoszonym spisie ludności w państwie – orszak, we wcześniej ustalonym porządku, do którego dołączyli także Burmistrz Krasnobrodu, Przewodniczący Rady Miejskiej (w stroju pastuszka), członkowie wspólnoty „Galilea”, w strojach aniołów, prowadzący kolędowanie na całej trasie orszaku oraz inni uczestnicy – wyruszył w kierunku Krasnobrodzkiego Domu Kultury.

Scena II

(przy Krasnobrodzkim Domu Kultury)

Maryja z Józefem poszukują noclegu

(przygotowanie – mieszkańcy Łuszczacza)

Przy Krasnobrodzkim Domu Kultury uczestników orszaku muzyką i śpiewem powitał zespół „Wójtowianie”, wykonując utwór pt. „Gwiazda dnia” (słowa autorstwa Aliny Słoty). (scenografia: drewniana brama – wejście do gospody), wewnątrz stół, przy którym siedzą biesiadnicy oraz gospodarz, który ich obsługuje). Tutaj rozegrana została scena, w której Maryja z Józefem (Agnieszka i Dariusz Żukowie) poszukują noclegu. Po dialogu właściciela gospody – Gospodarza (Ryszard Mazurek) z Józefem, okazuje się, że nie ma dla nich miejsca w gospodzie. Mogą liczyć jedynie na miejsce w szopie za miastem, do której udają się. Scena przy KDK zakończyła się kolędą „Nie było miejsca dla Ciebie” w wykonaniu „Wójtowian”. Następnie uczestnicy orszaku, śpiewając, wyruszyli w dalszą drogę.

Scena III

(przy Urzędzie Miejskim)

Anioł u pasterzy

(przygotowanie – mieszkańcy Wólki Husińskiej)

Kolejnym miejscem, przy którym zatrzymał się orszak był parking przy urzędzie miejskim. (scenografia: drewniany szałas, w którym na słomie i sianie odpoczywają pasterze, obok palące się ognisko). Pastorałką „Chojka, chojka” schola dziecięca (w strojach aniołów) działająca przy Parafii NNMP pod kierunkiem Ewy Monastyrskiej wprowadziła zebranych do obejrzenia sceny „Anioł u pasterzy”. Przy śpiewie aniołów „Gloria in excselsis Deo”, Anioł (Mirosław Barabach) przyniósł wielką nowinę pasterzom: Wojciechowi (Kacper Osuch), Maciejowi (Andrzej Grela), Stachowi (Maciej Górnik) i Ambrożemu (Andrzej Górnik). Pasterze byli zaskoczeni i zadziwieni niezwykłym pojawieniem się Anioła. Po rozmowie z nim otrzymaniu informacji o narodzeniu Bożego Syna, wyruszają w drogę, aby oddać hołd Dzieciątku Jezus i złożyć mu dary. Na zakończenie schola dziecięca zaśpiewała pastorałkę pt. „Bóg się narodził”. Wspólnie kolędując, orszak, w ustalonym wcześniej szyku, udał się w kierunku sanktuarium.

Scena IV

(ul. Tomaszowska)

Pałac Heroda

(przygotowanie – mieszkańcy Zielonego)

W niewielkiej odległości od sanktuarium, na ulicy Tomaszowskiej rozegrana była kolejna scena – „Pałac Heroda”. Poprzedził ją utwór pt. „Od wschodu do zachodu”w wykonaniu zespołu „Wójtowianie”. (scenografia: na tle niewykończonego budynku stoi tron, na którym siedzi Herod, u góry widnieje napis „Pałac Heroda”).

W scenie tej Sługa (Bartłomiej Kozieł) zapowiada Herodowi (Tomasz Skóra) przybycie Trzech Króli. Monarchowie przynoszą Herodowi nowinę o narodzeniu nowego Króla Świata i zapraszają go do wspólnej wędrówki, aby oddać hołd nowemu Królowi. Herod odmawia, pozostaje w swoim królestwie. W obawie o swój tron, za namową Diabła (Kinga Buczak) wydaje Żołnierzom (Bartosz Skóra i Mateusz Borek) rozkaz o zabicia wszystkich dzieci w państwie, licząc na zamordowanie również Nowonarodzonego Króla. Po wykonaniu rozkazu do Heroda przychodzi Śmierć (Gabriela Skóra) i Diabeł, aby zabrać jego duszę. Scena kończy się walką Diabła i Śmierci o tron Heroda.

Po zakończeniu sceny „Wójtowianie” wykonali utwór pt. „Kolęda głosi wszystkim krajom”. Potem wszyscy razem zaśpiewali kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki” i kontynuując kolędowanie, orszak wyruszył do stajenki do sanktuarium.

Scena V

(przed bramą wejściową do sanktuarium)

Przygotowanie

(przygotowanie – mieszkańcy Wólki Husińskiej)

Przed wejściem do sanktuarium, pasterz Ambroży przypomina o właściwym przygotowaniu i zachowaniu się w kościele i zaprasza do wejścia do kościoła.

W odpowiedzi na zaproszenie Ambrożego wielobarwny orszak wchodzi do kościoła. Przy żłóbku są: Józef z Maryją i Dzieciątkiem Jezus oraz aniołowie. Po wejściu do kościoła wszyscy wspólne kolędują pod przewodnictwem wspólnoty „Galilea”. Tuż przed godziną 12.00 rozpoczyna się ostatnia scena orszaku.

Scena VI 

(w sanktuarium przy szopce)

Złożenie hołdu Dzieciątku Jezus

Jako pierwsi pokłon i dary Dzieciątku Jezus składają pastuszkowie z Ambrożym na czele. Następnie Trzej Królowie: Kacper– złoto, Melchior– kadzidło, Baltazar– mirrę. Po królach na scenę wchodzi książę Mieszko I, niosąc dzban wody i biskup Wojciech. Klękając przed Dzieciątkiem Jezus Mieszko wypowiada słowa: „Królu nad wszystkie króle, Pomazańcu Boży, Kapłanie Nowego Przymierza, ja – Mieszko, książę Lechitów, pierwszy, który ukląkł przed Twoim majestatem – przynoszę Ci w darze wodę, jako wyraz wdzięczności za chrzest mojego plemienia, mojego narodu. Z wdzięcznością padam na kolana za wprowadzenie mnie i następnych pokoleń na drogę Przymierza z Bogiem i drogę Zbawienia. Proszę, żeby dla Polaków była to droga życia, prawego, wiernego i świętego po wieczne czasy. Jedyny Pośredniku między Bogiem a człowiekiem błogosław Polakom i obdarz nas Dobrem i pokojem”.

Dzban z wodą przejmuje biskup Wojciech, który dokonuje symbolicznego chrztu Mieszka. W tym czasie chór parafialny wraz z zebranymi zaśpiewał „Bogurodzicę”.

Na zakończenie tej sceny przed Dzieciątkiem Jezus staje krasnobrodzka rodzina (Wojciech i Lucyna Pelcowie z dziećmi), którzy zawierzają Jezusowi Chrystusowi swoją rodzinę, Ojczyznę i cały Naród.

Wszyscy zebrani śpiewają „Chrystus vincit, Chrystus regnat…”

Eucharystia

Orszak zakończył się mszą św., którą w intencji parafian odprawił ks. proboszcz Eugeniusz Derdziuk. Jej oprawę muzyczną zapewnił chór parafialny pod kierownictwem organisty Józefa Bąka i Krasnobrodzka Orkiestra Dęta pod kierownictwem kapelmistrza Mateusza Krawca. Na zakończenie Ksiądz Proboszcz podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację orszaku i biorącym w nim udział i zaprosił do udziału w III Orszaku Trzech Króli w Krasnobrodzie w 2018 roku.

Podziękowania

Warto podkreślić wielkie zaangażowanie osób przygotowujących i realizujących Orszak, począwszy od autora scenariusza i reżysera orszaku, poprzez aktorów, którzy zadbali o odpowiednie stroje i rekwizyty, wykonawców scenografii, wykonawców oprawy muzycznej i prowadzących kolędowanie, a także osób zaangażowanych w promocję wydarzenia, obsługę techniczną (nagłośnienie, odśnieżanie), oraz zapewnienie bezpieczeństwa.

Na uznanie zasługują też uczestnicy orszaku, którzy nie przestraszyli się zimna i pomimo kilkunastostopniowego mrozu wzięli udział w tych wielkich ulicznych jasełkach.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy mieli swój udział przy przygotowaniu II Orszaku Trzech Króli w Krasnobrodzie i jego realizacji, a także wszystkim biorącym w nim udział.

Dziękujemy za zaangażowanie, poświęcony czas i miłą atmosferę, dzięki którym udało się zorganizować największe jasełka w naszym mieście.

W imieniu organizatorów

Mariola Czapla

Galeria

Możesz również polubić…

Skip to content