XIV Majówka Roztoczańska – 29.04-03.05.2017

            DSC 0071Majówka Roztoczańska w Krasnobrodzie, to cykl wydarzeń organizowanych na początku maja, w tzw. długi weekend majowy przez władze samorządowe miasta i gminy oraz Krasnobrodzki Dom Kultury. Majówka jest organizowana z myślą o mieszkańcach, ale także o turystach licznie odwiedzających Krasnobród w tym czasie.

                Współorganizatorami i partnerami czternastej edycji tego wydarzenia byli: RybackaLokalna Grupa Działania „Roztocze”, Virgo Roztocze i Krasnobrodzkie Towarzystwo Wędkarskie.

                Patronat medialny nad tegoroczną imprezą objęli: Radio Lublin, Informacyjna Agencja Samorządowa, Kronika Tygodnia, Echa Roztocza, zamosconline.pl i Gazeta Krasnobrodzka.

Zawody Wędkarskie (29 kwietnia)

                XIV Majówka Roztoczańska w Krasnobrodzie rozpoczęła się nieco wcześniej niż zwykle, bo już 29 kwietnia 2017 roku. Majówkę zainaugurowali wędkarze, którzy wczesnym rankiem spotkali się nad krasnobrodzkim zalewem, aby wziąć udział w rozpoczynających się o godz. 6.00 Otwartych Spławikowych Mistrzostwach Krasnobrodzkiego Towarzystwa Wędkarskiego. W zawodach wzięło udział 20 zawodników, którzy w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych (było bardzo zimno i wietrzenie) rywalizowali ze sobą.

                Zawody wygrał Janusz Oś, drugie miejsce zajął Roman Gradziuk, a trzecie Krzysztof Ujma. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Krasnobrodzkie Towarzystwo Wędkarskie, Krasnobrodzki Dom Kultury, firmy „Jazon”, „Konger” i „Marbio” oraz Sklep Wędkarski Mariusz

Festyn Rodzinny (30 kwietnia)

                W niedzielę 30 kwietnia na placu w sąsiedztwie zalewu odbył się festyn rodzinny. Niestety podobnie jak w sobotę, tak i w kolejne dni majówki pogoda nie rozpieszczała uczestników. Niedziela była zimna i deszczowa, co miało duży wpływ na mniejszą niż zwykle frekwencję. Mimo to program festynu był realizowany zgodnie z wcześniejszymi planami.

                Festyn rozpoczął się od zabaw i konkursów z nagrodami dla najmłodszych. W ramach tego bloku był też konkurs rodzinny o tematyce związanej z rozwojem obszaru LSR Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Roztocze”. Atrakcyjne nagrody były mobilizacją do tego, aby jak najlepiej przygotować się do konkursu, w którym trzeba było wykazać się nie tylko wiedzą o RLGD „Roztocze”, ale również sprawnościową ruchową. W konkursie wzięło udział pięć dwuosobowych drużyn (osoba dorosła i dziecko) z Lublina, Zamościa i Krasnobrodu.

                Uczestnicy konkursu jak i inni uczestnicy festynu informacje o RLGD „Roztocze” mogli uzyskać w punkcie informacyjnym, w którym wiedzą w tym zakresie dzielili się Eliza Obirek – kierownik biura i Adam Wiciejowski – specjalista ds. realizacji LSR. Można tam też było otrzymać ulotki i inne materiały promocyjne.

                Po zakończonych konkurencjach wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez RLGD „Roztocze” współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020. Nagrody wręczali pani kierownik Eliza Obirek wraz z burmistrzem Krasnobrodu Kazimierzem Misztalem, który jest także członkiem zarządu Stowarzyszenia RLGD „Roztocze”.

                Konkursy przeplatane były pokazamizumby w wykonaniu, zawsze uśmiechniętej, pełnej dobrej energii instruktorki fitness Beaty Kulczyńskiej oraz jej koleżanek. Muzyka pełna porywających tanecznych rytmów oraz układy choreograficzne prezentowane na scenie przez uczestniczki pokazu zachęciły inne osoby stojące przed sceną to wspólnego „zumbowania”.

                Potem przyszedł czas na koncerty zespołów muzycznych i wspólną zabawę.

Jako pierwsza na scenie pojawiła się Niżańska Kapela Ludowa. Na początku wystąpiła z repertuarem ludowym z regionu krakowskiego i rzeszowskiego. W drugiej części koncertu dominowały utwory biesiadne, którymi kapela zachęcała publiczność do wspólnego śpiewania.

                Po koncercie folklorystycznym przyszedł czas na zmianę rodzaju muzyki. Wystąpiły dwa zespoły – „Camasutra” i „Lili”, które zgromadziły wielu swoich sympatyków. Muzyka w ich wykonaniu rozgrzała zmarzniętą publiczność, która bardzo dobrze się bawiła, pomimo panującego chłodu i przelotnych opadów deszczu. Po występach zespołów zabawa była kontynuowana przy muzyce, którą serwował DJ Fresh. Dyskoteka pod gwiazdami, która trwała do północy zakończyła niedzielny festyn.

Aktywna Majówka (1 maja)

                Na pierwszy dzień maja organizatorzy XIV Majówki Roztoczańskiej zaproponowali aktyny wypoczynek z kijami oraz na rowerach. W tym dniu o godz. 15.00, w centrum Krasnobrodu, na Placu Siekluckiego spotkali się uczestnicy Rodzinnego Rajdu Rowerowego oraz Rajdu Nordic Walking. Pomimo chłodnej pogody była to dość duża grupa osób, które pozytywnie odpowiedziały na zaproszenie do aktywnego spędzenia czasu. Zdecydowaną większość stanowili miłośnicy jazdy rowerem. Wszystkich zebranych powitał burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal, który też lubi aktywnie wypoczywać na rowerze i był uczestnikiem rajdu, a jednocześnie wspólnie z Virgo Roztocze jego współorganizatorem.

                W Rodzinnym Rajdzie Rowerowym wzięło udział 60 osób, w tym dzieci (na swoich rowerach oraz w siodełkach na rowerach rodziców), młodzież i osoby dorosłe. Uczestnikami rajdu byli mieszkańcy Krasnobrodu oraz turyści m.in. z takich miejscowości jak: Warszawa, Lublin, Świdnik, Strzyżów, Kraków, Łomża.

Trasa liczyła ok. 15 km i prowadziła do Szuru, a następnie do Doliny Świętego Rocha, gdzie zaplanowane było wspólne ognisko z uczestnikami Rajdu Nordic Walking.

                Po przyjechaniu do Szuru uczestnicy rajdu odwiedzili Galerię „Szur” prowadzoną przez Marię i Marka Rzeźniaków. Pani Maria – kustosz Muzeum Zamojskiego, przewodnik po Zamościu i Roztoczu, powitała wszystkich bardzo serdecznie i opowiedziała o tym szczególnym miejscu, które stworzyli wspólnie z mężem i dziećmi oraz o planach jego rozwoju. Następnie zaprosiła dzieci, do swojej kuchni, gdzie miała przygotowaną dla nich niespodziankę – dzieci mogły same rozwałkować ciasto i upiec podpłomyki na rozgrzanej blasze tradycyjnej kuchni kaflowej. Placki były bardzo smaczne, a ich zapach rozchodził się na całe podwórze. Dotarł też i do galerii, po której dorosłych uczestników rajdu oprowadzał Marek Rzeźniak – artysta malarz, wieloletni nauczyciel Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Po miłym spotkaniu w Galerii „Szur” i degustacji pysznych placków, których mogli też popróbować dorośli, „rajdowicze” wszyscy udali się w dalszą drogę prowadzącą poprzez piękne krasnobrodzkie lasy, aby dotrzeć do równie pięknego miejsca jakim jest Dolina Świętego Rocha i spotkać się przy ognisku kończącym rajd. Choć dla niektórych uczestników rajdu był to dość duży wysiłek fizyczny, poza tym na trasie były pewne drobne problemy techniczne z rowerami, to dopisały dobre humory. Poprawiła się także pogoda – chwilami było słonecznie i w miarę ciepło. Nad jego bezpiecznym przebiegiem, na odcinkach prowadzących drogami publicznymi czuwała Policja.

                Dolina Św. Rocha i jej okolice były też miejscem, po którym wędrowali uczestnicy Rajdu Nordic Walking. Choć była to bardzo mała, bo niespełna 10-osobowa grupa, to spacer z kijami dostarczył jej uczestnikom miłych wrażeń. Przewodnikami Rajdu Nordic Walking byli Marta i Kazimierz Mielniczkowie – instruktorzy nordic walking i nauczyciele wychowania fizycznego ZSO w Krasnobrodzie. Wśród uczestników zdecydowaną większość stanowili przedstawiciele TKKF z Białej Podlaski. Szkoda tylko, że tak mało było mieszkańców Krasnobrodu i okolic, którzy uprawiają nordic walking. Po przejściu ok. 8 km uczestnicy rajdu zakończyli swój spacer w tym samym miejscu co rowerzyści – obok parkingu przy ul. Św. Rocha, przy wspólnym ognisku, które przygotował Mirosław Pasieczny – gospodarz tego miejsca.

                I rowerzyści i spacerujący z kijami degustowali tam upieczoną na ognisku kiełbaskę uzupełniając spalone podczas rajdów kalorie.

Wystawa starych zegarów (2 maja)

                We wtorek 2 maja o godz. 17.00 w Krasnobrodzkim Domu Kultury odbyło się otwarcie wystawy starych zegarów z prywatnych zbiorów Dariusza Polanowskiego. Prezentowana kolekcja liczyła około 50, różnego rodzaju zegarów, m. in.: kominkowe (roczne, kwadransowe), podróżne tzw. „kareciaki”, wiszące, kieszonkowe i naręczne. Wszystkie były na swój sposób interesujące, np. ze względu na wygląd, materiał z którego zostały wykonane, mechanizm, firmę czy też czas, w którym były wykonane.

                Oprócz zegarów prezentowana była też literatura z nimi związana, która jest kopalnią wiedzy o zegarach i sztuce zegarmistrzowskiej. Można było zobaczyć książki wydane w latach czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

                Na początku spotkania, po powitaniu, uczestnicy mieli okazję posłuchać dźwięków jednego z eksponowanych na wystawie zegarów. Odczytane były też cytaty sławnych osób oraz przysłowia i powiedzenia związane z zegarami i czasem. Następnie właściciel kolekcji Dariusz Polanowski przedstawił pokrótce historię zegarów, osoby mające duży wpływ na rozwój zegarmistrzostwa oraz firmy produkujące zegarki. Opowiedział też o powstawaniu kolekcji i jej najciekawszych eksponatach. Podczas oglądania była też niepowtarzalna możliwość dotknięcia eksponatów, a nawet wzięcia do ręki i zobaczenia pod lupą ciekawych detali na zegarach kieszonkowych i naręcznych. Wystawa była czynna w KDK do 5 maja.

Święto Konstytucji 3 Maja

                XIV Majówka Roztoczańska zakończyła się we środę 3 maja obchodami 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości religijno-patriotyczne rozpoczęły się o godz. 9.00 w kościele pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny słowno-muzycznym programem artystycznym w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Podstawowych w Krasnobrodzie. Następnie Mszę świętą w intencji ojczyzny odprawił i homilię wygłosił ks. dr Piotr Pasterczyk z KUL, a oprawę muzyczną zapewniała Krasnobrodzka Orkiestra Dęta i miejscowy chór parafialny. Po mszy św. uczestnicy obchodów, z orkiestrą dętą na czele oraz pocztami sztandarowymi, druhami z jednostek OSP gminy Krasnobród przeszli pod Pomnik Konstytucji 3 Maja, gdzie wysłuchali okolicznościowego przemówienia burmistrza Krasnobrodu Kazimierza Misztala. Ostatnim punktem tych uroczystości było złożenie wiązanek pod pomnikiem, pod którym wartę honorową pełnili krasnobrodzcy harcerze. Wiązanki złożyło 16 delegacji reprezentujących szkoły, związki kombatanckie, instytucje i stowarzyszenia z terenu miasta gminy Krasnobród. Na zakończenie zagrała jeszcze Krasnobrodzka Orkiestra Dęta.

                Tym muzycznym akcentem zakończyły uroczystości trzeciomajowe oraz cała XIV Majówka Roztoczańska w Krasnobrodzie.

PODZIĘKOWANIA

                Organizatorzy XIV Majówki Roztoczańskiej składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy mieli swój udział w jej przygotowaniu i realizacji, tj.:

 • współorganizatorom i partnerom: RybackiejLokalnej Grupie Działania „Roztocze”, Virgo Roztocze i Krasnobrodzkiemu Towarzystwu Wędkarskiemu,
 • wszystkim występującym na scenie,
 • Państwu Marii i Markowi Rzeźniakom,
 • Marcie i Kazimierzowi Mielniczkom,
 • Państwu Bożenie i Mirosławowi Pasiecznym,
 • Panu Dariuszowi Polanowskiemu,
 • Dyrekcji, Nauczycielom i Uczniom Zespołu Szkół Podstawowych w Krasnobrodzie,
 • Harcerzom,
 • dbającym o bezpieczeństwo: Policji, Firmie Ochroniarskiej oraz Służbie Medycznej,
 • Strażakom z OSP Majdan Wielki,
 • Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Krasnobrodzie
 • Firmie Adamex z Biłgoraja
 • Patronom medialnym, którymi byli: Radio Lublin, Informacyjna Agencja Samorządowa, Kronika Tygodnia, Echa Roztocza, zamosconline.pl i Gazeta Krasnobrodzka.

Galeria – ZAWODY WĘDKARSKIE (29.04.2017r.)

Galeria – FESTYN RODZINNY (30.04.2017r.)

Galeria – RAJD ROWEROWY i NORDIC WALKING (01.05.2017r.)

Galeria – WYSTAWA STARYCH ZEGARÓW (02.05.2017r.)

Galeria – ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA (03.05.2017r.)

Możesz również polubić…

Skip to content