Z wizytą u naszych słowackich przyjaciół

     Wizyta na SłowacjiW dniach 4-6 sierpnia 2017 roku, liczna, bo licząca 40 osób delegacja Krasnobrodu przebywała u swoich południowych przyjaciół w Krásnym Brodzie na Słowacji. Wyjazd był odpowiedzią na zaproszenie Vladimíra Bajaja – starosty Krásnego Brodu, który wraz z innymi przedstawicielami samorządu naszej partnerskiej miejscowości przebywał w dniach 2-3 marca 2017 roku w Krasnobrodzie. Naszą delegację, która udała się z wizytą, tworzyli: burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal, doradca burmistrza Janusz Oś, Krasnobrodzka Orkiestra Dęta, Zespół Folklorystyczny „Wójtowianianie”, reprezentacja Miejsko-Gminnego Klubu Sportowego „Igros” Krasnobród oraz przedstawiciele Krasnobrodzkiego Domu Kultury. Znaczna część uczestników wyjazdu była w Krásnym Brodzie po raz pierwszy.

Gospodarze, ze starostą Vladimírem Bajajem na czele przyjęli nas bardzo serdecznie. Na każdym kroku spotykaliśmy się z ich gościnnością, życzliwością i przyjaznym uśmiechem.

Program trzydniowego pobytu był bogaty w różne wydarzenia i spotkania, ale był też czas na relaks i indywidualne poznawanie odwiedzanych miejsc.

Szczególnie zajmujący był drugi dzień, czyli sobota. W tym dniu mieliśmy okazję zwiedzić Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola w Medzilaborcach (w tej miejscowości mieszkaliśmy podczas naszego pobytu).

Muzeum w Medzilaborcach jest jedynym w Europie muzeum tego wybitnego amerykańskiego artysty. Oprócz jego dzieł prezentowane są w nim też prace jego brata Paula i bratanka Jamesa. Można też zobaczyć tam pamiątki rodzinne Warholów. Poza tym w obiekcie tym prezentowane są też dzieła współczesnych artystów krajowych i zagranicznych.

      Po wizycie w muzeum poświęconemu czołowej osobistości sztuki XX wieku, królowi pop-artu Andy’emu Warholowi udaliśmy się do Krásnego Brodu. Tam o godz. 15.00 rozpoczął się mecz piłki nożnej pomiędzy drużynami Klubu Sportowego Krásny Brod (Słowacja) i Miejsko-Gminnego Klubu Sportowego „Igros” Krasnobród (Polska).

Mecz był rozegrany w trudnych warunkach atmosferycznych, było bardzo gorąco. Mimo to zawodnicy obu drużyn postarali się, aby dostarczyć kibicom wielu emocji. Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem gości wynikiem 2:1.

       Po zakończeniu gry starosta Krásnego Brodu Vladimír Bajaj i burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal podziękowali zawodnikom i sędziom za udział w spotkaniu oraz wręczyli pamiątkowe puchary. Burmistrz Krasnobrodu zaprosił drużyny do rozegrania meczu rewanżowego w przyszłym roku w ramach „Dni Krasnobrodu”.

      Kolejnym punktem sobotniego programu był koncert, podczas którego dorobek artystyczny prezentowały zespoły obu partnerskich miejscowości. Zanim rozbrzmiała muzyka wszystkich zebranych w Domu Kultury powitali Starosta Krásnego Brodu i Burmistrz Krasnobrodu. Potem rozpoczął się koncert, który rozpoczęły nasze zespoły. Na początku zagrała Krasnobrodzka Orkiestra Dęta, z kapelmistrzem Mateuszem Krawcem na czele. Orkiestra zaprezentowała repertuar rozrywkowy. Na bis zagrała utwór pt. „Orkiestry dęte”. Wraz z muzykami wystąpiła wokalistka Kinga Krawiec.

        Jako kolejny na scenie pojawił się zespół folklorystyczny „Wójtowianie”. Podczas występu zaprezentował on kilka utworów ludowych ze swojego bogatego repertuaru. Zarówno występy orkiestry jak i „Wójtowian” zostały nagrodzone brawami.

      Następnie przyszedł czas na program artystyczny w wykonaniu słowackich zespołów. Rozpoczął go reprezentujący gospodarzy zespół folklorystyczny „Krasnobridčanka”, w wykonaniu którego wysłuchaliśmy pięknych pieśni Rusińskich, którym towarzyszyły również taneczne kroki. Na scenie pojawił się też zespół „Lelija” z Medzilaborec, który również urzekł słuchaczy pięknym wykonaniem prezentowanych pieśni. Kończąc artystyczną część spotkania obywa słowackie zespoły zaśpiewały wspólnie piękną pieśń. Potem była jeszcze okazja, do mniej oficjalnego, wspólnego spędzenia czasu.

        W ostatnim dniu naszego pobytu w Krásnym Brodzie, w niedzielny poranek uczestniczyliśmy we Mszy św. w Monastyrze Zesłania Ducha Świętego w Krásnym Brodzie. Znajduje się w nim kopia cudownego obrazu Matki Bożej Krasnobrodzkiej. Z wielką przyjemnością słuchaliśmy pięknej oprawy wokalnej Mszy św. w wykonaniu miejscowych parafian.

         Po nabożeństwie zwiedziliśmy ruiny starego monastyru, kaplicę, a także mogliśmy napić się wody z cudownego źródełka. Byliśmy również na cmentarzu, na którym pochowani zostali żołnierze polegli w czasie I i II wojny światowej.

         Po tej krótkiej lekcji historii udaliśmy się na obiad do Domu Kultury, a po nim przeszedł czas rozstania. Burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal w imieniu swoim i wszystkich uczestników wyjazdu podziękował Panu Staroście Vladimírowi Bajajowi, jego współpracownikom, członkom rady oraz wszystkim zaangażowanym za przygotowanie naszego pobytu, za miłą i rodzinną atmosferę. Jednocześnie zaprosił władze samorządowe Krásnego Brodu oraz mieszkańców do przyjazdu do Krasnobrodu w lipcu 2018 roku na obchody „Dni Krasnobrodu”.

Były też podziękowania od starosty Vladimíra Bajaja za nasz przyjazd, kontynuację współpracy (po 6 latach przerwy) oraz za zaproszenie do Krasnobrodu. Na pożegnanie była jeszcze piosenka w wykonaniu „Wójtowian” i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wyjazd do naszych przyjaciół do Krásnego Brodu dostarczył nam wielu miłych wrażeń, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

                                                                                                                                                                            Mariola Czapla

Galeria

Może Ci się również spodoba

Skip to content