9. Konkurs Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej im. Ryszarda Kaczorowskiego

Konkurs recytatorski Lublin 2017W dniach 24- 31.10. 2017 r. w Centrum Kultury w Lublinie odbył się 9. Konkurs Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej im. Ryszarda Kaczorowskiego.
Tegoroczna edycja tego wydarzenia była niezwykle wyjątkowa, ponieważ przypadła w roku Jubileuszu 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich.
Do udziału w konkursie zostali zaproszeni zarówno mieszkańcy Lublina jak i całego województwa, a adresowany on był nie tylko do dzieci i młodzieży szkolnej ale także studentów oraz dorosłych. Zadaniem uczestników przesłuchań, zarówno recytatorskich jak i wokalnych było przekazanie uczuć patriotycznych zapisanych w wierszach, listach, nowelach i pieśniach. Recytatorzy i wokaliści tegorocznej edycji przygotowywali dwa utwory, z których minimum jeden opowiadał o Lublinie lub poruszał temat „moje miasto” Konkurs składał się z dwóch Turniejów: Poezji i Prozy oraz Turnieju Pieśni, a wskazani przez Jury laureaci wystąpili w Koncercie Galowym, który odbył się 12 listopada 2017 r. w ramach lubelskich obchodów 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Po raz pierwszy udział w lubelskich zmaganiach recytatorskich wzięły reprezentantki Krasnobrodzkiego Domu Kultury: Karolina Smoluch i Gabriela Szpyra. Był to ich debiut recytatorski. Dziewczęta co prawda od kilku lat uczęszczają na zajęcia koła teatralnego ale typowa recytacja na dużej scenie ściśle związana z danym tematem była dla nich nowym doświadczeniem.
Jury tegorocznych przesłuchań recytatorskich stanowili: Jarosław Cymerman, teatrolog, literaturoznawca, wykładowca UMCS, kierownik Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie, Jarosław Tomica z lubelskiego Teatru „Provisorium” i Patryk Pawelec – uznany recytator, monodramista, instruktor „kultury żywego słowa” w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie.
Po przesłuchaniach można było skorzystać z konsultacji każdego z jurorów. Krasnobrodzkie recytatorki skorzystały oczywiście z tego przywileju i niewątpliwie rady profesjonalistów na pewno pomogą im w doskonaleniu kunsztu słowa.
Co prawda krasnobrodzianki nie otrzymały nominacji do udziału w patriotycznym koncercie galowym, ale wyjazd do lubelskiego Centrum Kultury był kolejnym doświadczeniem, które na pewne wzbogaciło warsztat recytatorsko-teatralny reprezentantek Krasnobrodzkiego Domu Kultury oraz wpisze się miłymi wspomnieniami w ich pamięci.

Możesz również polubić…

Skip to content