Narodowe Święto Niepodległości 2017

DSC 2072

W dniu 11 listopada 2017 roku w Krasnobrodzie odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości. Ich organizatorami byli: Burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal, Proboszcz Parafii NNMP w Krasnobrodzie ks. prałat dr Eugeniusz Derdziuk i Krasnobrodzki Dom Kultury. Świętowanie 99. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęło się o godz. 9.00 w Sanktuarium NNMP programem patriotycznym w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Majdanie Wielkim. Wykonawcy programu przypomnieli fakty historyczne związane z walką o niepodległość i ubogacili je wierszami i piosenkami patriotycznymi.
Po wysłuchaniu i nagrodzeniu brawami uczniów i nauczycieli przygotowujących ten program rozpoczęła się Msza Święta w intencji Ojczyzny. Odprawili ją ks. prałat Roman Marszalec, ks. prałat Eugeniusz Derdziuk i ks. Roman Sawic – proboszcz Parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Krasnobrodzie, który wygłosił homilię. Była ona bogata w treści i informacje z historii Polski, ale nawiązywała też do czasów współczesnych i dotykała ważnych kwestii społecznych. Zgromadzeni w sanktuarium uczestnicy uroczystości wysłuchali jej z wielkim zainteresowaniem i nagrodzili gromkimi brawami.
W dalszej części uroczystości odbył się Marsz Niepodległości, którego trasa prowadziła z sanktuarium do miejsc pamięci narodowej znajdujących się na krasnobrodzkim cmentarzu. Marsz prowadziła Krasnobrodzka Orkiestra Dęta grając utwory patriotyczne. Za nią maszerowały poczty sztandarowe i delegacje szkół z terenu gminy Krasnobród, władze samorządowe miasta i proboszczowie krasnobrodzkich parafii, delegacje instytucji, zakładów pracy i stowarzyszeń z wiązankami oraz społeczność lokalna.
Uczestnicy marszu zatrzymali się pod pomnikiem Powstańców Styczniowych, aby pod przewodnictwem ks. prałata Eugeniusza Derdziuka pomodlić się za powstańców poległych pod Krasnobrodem. Ksiądz Proboszcz odczytał tekst listu z 1864 roku napisanego przez ks. Ludwika Turzynieckiego – przeora zakonu oo. Dominikanów, a odnalezionego w październiku 2008 roku podczas remontu dachu nad kościołem, którego treść została utrwalona na tablicy znajdującej się obok pomnika. Następnie delegacja uczniów Zespołu Szkół w Krasnobrodzie, który opiekuje się tym pomnikiem złożyła wiązankę.
Kontynuując marsz jego uczestnicy udali się pod Pomnik Żołnierzy Września 1939., gdzie przy akompaniamencie Krasnobrodzkiej Orkiestry Dętej odśpiewano Hymn Narodowy i odmówiono modlitwę w intencji poległych w obronie Ojczyzny, którą poprowadził ks. prałat Eugeniusz Derdziuk. Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił przewodniczący Rady Miejskiej w Krasnobrodzie Roland Wyrostkiewicz.
Ostatnim punktem religijno-patriotycznej części obchodów Narodowego Święta Niepodległości było złożenie przez delegacje wiązanek pod pomnikiem. Na zakończenie wybrzmiał jeszcze marsz zagrany przez orkiestrę.
Warto tu dodać, że uczestnicy tegorocznego święta brali w nim udział udekorowani biało-czerwonymi kokardami – patriotycznymi kotylionami, które zostały wykonane dzień wcześniej podczas warsztatów plastycznych zorganizowanych przez Krasnobrodzki Dom Kultury.
Dalsze świętowanie 99. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości miało miejsce w Krasnobrodzkim Domu Kultury. Ta część rozpoczęła się o godz. 15.00 referatem pt. „Drogi do niepodległości” Adama Kałuży – historyka z wykształcenia i zamiłowania, byłego wieloletniego nauczyciela i dyrektora Szkoły Podstawowej w Krasnobrodzie.
Po referacie który przybliżył zgromadzonym wiele informacji dotyczących historii Polski, ale i co bardzo ważne również tych związanych z historią naszej małej Ojczyzny – ziemi krasnobrodzkiej, rozpoczął się koncert pt. „W hołdzie Niepodległej”.
Jako pierwsi, zaprezentowała się Krasnobrodzka Orkiestra Dęta działająca pod kierownictwem kapelmistrza Mateusza Krawca, który zapowiadając poszczególne utwory przedstawiał ich historię. Wraz z orkiestrą wystąpili wokaliści: Andrzej Kowalski i Dominika Radlińska. Warto tu wspomnieć, że do śpiewania włączona została również licznie przybyła publiczność, która korzystając z wcześniej przygotowanych i rozdanych tekstów chętnie podjęła wspólne patriotyczne śpiewanie.
Następnie wystąpił Zespół Folklorystyczny „Wójtowianie”, w którego wykonaniu usłyszeliśmy nie tylko utwory patriotyczne, ale także piosenki o naszej małej Ojczyźnie – Roztoczu i Krasnobrodzie. Jedną z nich pt. „Ach Roztocze” wraz z „Wójtowianami” zaśpiewała publiczność.
Na zakończenie koncertu i na zakończenie bogatego w wydarzenia dnia Święta Niepodległości wystąpili uczniowie Zespołu Szkół w Krasnobrodzie prezentując przedstawienie pt. „Pisk Białego Orła”. Zarówno treści patriotyczne w nim zawarte jak i gra młodych aktorów dostarczyły wielu emocji i wzruszeń widzom, u wielu z nich pojawiła się też łezka w oku. Przedstawienie zostało przygotowane pod kierunkiem nauczycielek – Magdaleny Antoniak i Grażyny Nowosad oraz Marzeny Kuniec (scenografia).
Podsumowując tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal podziękował wszystkim, którzy włączyli się w ich organizację. Jednocześnie zaprosił do udziału w przyszłorocznym święcie i do współpracy przy organizacji obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości, która będzie w 2018 roku.

Galeria

Możesz również polubić…

Skip to content