155. Rocznica Bitwy Powstania Styczniowego pod Krasnobrodem

DSC 6502Podniosły i uroczysty charakter miały tegoroczne obchody rocznicy Bitwy pod Krasnobrodem. W tym roku mija bowiem nie tylko 155 lat od potyczki z Moskalami podczas Powstania Styczniowego, ale także 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości.
W rocznice tych wydarzeń pamięć poległych w walce o wolną ojczyznę uczcili mieszkańcy miasta i gminy Krasnobród w tym przedstawiciele władz samorządowych, duchowni i młodzież szkolna.

Uroczystość rozpoczęła się w sobotę 24 marca o 15.00 w Krasnobrodzkim Domu Kultury, gdzie uczniowie miejscowego zespołu szkół zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny, a pochodzący z parafii w Krasnobrodzie ksiądz profesor Edward Walewander z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wygłosił referat o „Kulcie Matki Boskiej w czasie Powstania Styczniowego”.
Potem uczestnicy obchodów przeszli pod pomnik Powstańców Styczniowych na miejscowym cmentarzu, by się za nich pomodlić, oddać im hołd i złożyć kwiaty. Zwieńczeniem sobotnich uroczystości była msza święta w krasnobrodzkim Sanktuarium Maryjnym, podczas której ks. prof. Walewander wygłosił homilię na temat „Testamentu duchowego Powstania Styczniowego”.
22 marca 1863 roku powstańcy spalili magazyn rządowy w Hrubieszowie, czym ściągnęli na siebie pościg z garnizonu Twierdzy Zamość. Dwa dni później oddział pułkownika Marcina Lelewela Borelowskiego starł się z wojskami rosyjskimi majora Jakowa Ogalina. Bitwa toczona w niedogodnych dla powstańców warunkach, zakończyła się ich porażką. Śmierć poniosło 42 powstańców, a ich szczątki zostały przeniesione na miejscowy cmentarz, gdzie znajduje się pomnik wybudowany w 1930 roku i odnowiony w 2009.
Organizatorami tej patriotycznej uroczystości byli: burmistrz Krasnobrodu, Krasnobrodzki Dom Kultury, Parafia Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i Zespół Szkół w Krasnobrodzie oraz Komitet Organizacyjny Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Gminie Krasnobród.

ias24.

W załącznikach referat oraz treśc kazania księdza profesora Edwarda Walewandra z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Galeria

Duchowy testament Powstania Styczniowego w Krasnobrodzie

Kult Matki Boskiej w czasie Powstania Styczniowego

Możesz również polubić…

Skip to content