Gminny Konkurs Twórczości „WIELE TWARZY NIEPODLEGLOŚCI”

logoGminny Konkurs twórczości „Wiele twarzy Niepodległości” pod honorowym patronatem Burmistrza Krasnobrodu organizowany przez Szkołę Podstawową im. Armii Krajowej w Kaczórkach i Krasnobrodzki Dom Kultury w ramach obchodów 100 lecia niepodległości rozstrzygnięty.
Znamy już laureatów konkursów artystycznych z udziałem dzieci i młodzieży z gminy Krasnobród, organizowanych z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W konkursie fotograficznym pod hasłem „Moje spojrzenie na niepodległość” wzięło udział 7 autorów, którzy zgłosili po trzy zdjęcia. Najciekawsze wykonała Gabriela Wołowiec z klasy VII ZS w Krasnobrodzie, druga nagroda trafiła do Aleksandry Buczak z klasy V SP w Kaczórkach, a trzecia do Gabrieli Dobek z III klasy gimnazjum w ZS Krasnobród. Jedyne wyróżnienie przypadło Cezaremu Kalinowskiemu z II klasy gimnazjum także ZS Krasnobród.

W konkursie plastycznym „Niepodległość w oczach dziecka” wzięli udział uczniowie klas I – III ze szkół podstawowych gminy Krasnobród. Na wykonanych przez nich obrazach i rysunkach są postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego, symbol Polski Walczącej i wiele innych motywów niepodległościowych. Poziom był wysoki i bardzo wyrównany, o czym może świadczyć przyznanie dwóch pierwszych, drugich i trzecich miejsc – podsumowują organizatorzy z Krasnobrodzkiego Domu Kultury i ze Szkoły Podstawowej w Kaczórkach, z której nadeszło 14 spośród 20 konkursowych propozycji.
Na pierwszą nagrodę zasłużyli Agnieszka Bukała z klasy II ze Szkoły Podstawowej w Majdanie Wielkim i Szymon Kościk z klasy III SP w Kaczórkach. Drugie miejsce ex aequo zajęły Martyna Bełz z I klasy Zespołu Szkół w Krasnobrodzie i Kinga Cisek z SP w Majdanie Wielkim, a trzecie – Natalia Jasina z klasy III SP w Kaczórkach i Wiktoria Kochaniec z II klasy SP w Majdanie Wielkim. Poza tym jury przyznało 5 wyróżnień dla trzecioklasistów z Kaczórek. Odebrały je: Martyna Kukiełka, Kinga Gontarz, Martyna Piotrowska, Wiktoria Szymańska i Dominika Kukiełka.
Konkursowe propozycje oceniały plastyczki – Halina Gontarz z ZS w Krasnobrodzie i Marzena Mazurek z KDK.
W piątek 27 kwietnia 2018r. od 9.00 w KDK rozpoczęły się przesłuchania wokalistów w konkursie „Śpiewając niepodległej” i turniej wiedzy na temat „Walk narodu polskiego o niepodległość w XIX i XX wieku”, w którym wystartowało 31 uczestników. W konkursie wokalnym wzięło udział 14 młodych artystów, od siódmoklasistów po uczniów trzecich klas gimnazjów. „Taki kraj”, „Niepodległa, niepokorna”, „Uwierz Polsko” i „Jedna chwila” – to tylko kilka spośród wielu utworów, które wybrali uczestnicy konkursu „Śpiewając niepodległej” w Krasnobrodzie. Najlepiej wypadła Kinga Cisek z klasy II Szkoły Podstawowej w Majdanie Wielkim, która zaśpiewała piosenkę „Rudy, Alku, Zośko” , drugie miejsce zajęła Gabriela Dobek z III klasy gimnazjum w Zespole Szkół w Krasnobrodzie, a trzecie – siódmoklasistka ze Szkoły Podstawowej w Kaczórkach Gabriela Pupiec. Na liście wyróżnionych znaleźli się Gabriela Szpyra z III klasy gimnazjum i Maciej Kołtun z klasy V ZS Krasnobród oraz Klaudia Kołtuniak z VII klasy SP Majdan Wielki. Popisy młodych wokalistów oceniali nauczyciele muzyki z ZS w Krasnobrodzie Jerzy Bałakut i Magdalena Antoniak oraz Katarzyna Buczak z SP w Kaczórkach.
Oprócz wokalistów, którzy prezentowali się w miejscowym Domu Kultury w piątek 27 kwietnia, rywalizowali także uczestnicy turnieju wiedzy o „Walce narodu polskiego o niepodległość w XIX i XX wieku”.
Do turnieju wiedzy przystąpiło 31 uczestników, od uczniów klas szóstych po licealistów, którzy stoczyli bardzo wyrównaną walkę. Drugie miejsce ex aequo zajęły dwie osoby, które miały identyczną liczbę punktów, a różnica między najlepszymi nie przekraczała jednego punktu. Zwyciężyła Julia Ścirka z VII klasy ZS Krasnobród, która o jeden punkt wyprzedziła szkolnego kolegę Dawida Pakułę z klasy VI i Mateusza Przygona z I klasy LO w Krasnobrodzie. Na trzecim miejscu uplasował się Dominik Tyrka z III klasy gimnazjum ZS w Krasnobrodzie, który zdobył o jeden punkt mniej od „wicemistrzów”. Niewiele do podium zabrakło uczniom, którzy otrzymali wyróżnienia. To Magdalena Pakuła z klasy II oraz Alicja Kałuża i Karolina Smoluch z klasy III gimnazjum w ZS w Krasnobrodzie.
Prace uczestników testu sprawdzały nauczycielki historii Renata Radlińska i Celina Lalik z ZS Krasnobród oraz Grażyna Krzeszowska z ZS Krasnobród. Występy wokalistów i rywalizację uczestników turnieju wiedzy poprzedziło podsumowanie rozstrzygniętych wcześniej konkursów – plastycznego i fotograficznego oraz na prezentację multimedialną- jedyną wykonał Konrad Teterycz z SP Kaczórki. One również odbyły się w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a piątkowe spotkanie było połączone z otwarciem pokonkursowej wystawy.
Nagrody i wyróżnienia dla laureatów wręczali dyrektor SP Kaczórki Elżbieta Zub, Renata Radlińska z ZS w Krasnobrodzie i sekretarz Gminy Krasnobród Kazimierz Gęśla, reprezentujący burmistrza Kazimierza Misztala, który był patronem honorowym konkursu . Nagrody w Gminnym Konkursie Twórczości „Wiele twarzy niepodległości” ufundowali : Dyrektor SP Kaczórki Elżbieta Zub, Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie i Krasnobrodzki Dom Kultury. Gratulujemy wszystkim uczestnikom . Organizatorzy konkursów z SP Kaczórki dziękują za zaangażowanie i pomoc w przeprowadzeniu rywalizacji dyrekcji i pracownikom Krasnobrodzkiego Domu Kultury, gdzie można oglądać ekspozycję prac uczniów.

                                                                                                                                                                 Renata Radlińska

Galeria

Możesz również polubić…

Skip to content