XV Majówka Roztoczańska z Niepodległą

IMG 4119Już po raz piętnasty zorganizowano w Krasnobrodzie „Majówkę Roztoczańską”
W środę 2 maja odbyła się gra terenowa i „Bieg na 100-lecie niepodległości”, dzień wcześniej rodzinny rajd rowerowy i zawody wędkarzy, a w czwartek 3 maja mieszkańcy gminy i turyści wypoczywający na Roztoczu uczcili 227. rocznicę uchwalenia konstytucji.
W grze miejskiej, która odbywała się pod hasłem „100 lat niepodległej”, wzięły udział dwie drużyny. Ich członkowie odwiedzili m.in. pomnik Konstytucji 3 Maja, krasnobrodzkie sanktuarium, cmentarz i kaplicę na wodzie. Wszędzie mieli do wykonania zadania, związane z historią Krasnobrodu i Polski, za które zbierali punkty. Więcej miały na koncie „Mordeczki”, ale w związku z tym, że druga drużyna była zdecydowanie mniej liczna, „Krasnobludkom” również należą się słowa uznania. Docenił to burmistrz Kazimierz Misztal, który podczas zakończenia zmagań w Dolinie św. Rocha, wręczył upominki wszystkim zawodnikom.
Z poważnym zadaniem zmierzył się również nauczyciel wychowania fizycznego ze Szkoły Podstawowej w Kaczórkach Dominik Flis, który w środę 2 maja zorganizował „Bieg na 100-lecie niepodległości”. Trasa wiodła od Krasnobrodu przez Hutki do SP w Kaczórkach i z powrotem.

Autor pomysłu sam stanął na starcie już o 4.00, by pokonać połowę dystansu, a reszta trasy została podzielona między uczniów miejscowych szkół. Przez pierwsze 40 kilometrów pomysłodawcy biegu towarzyszył rodzic jednego z uczniów Krzysztof Czapla, potem towarzyszyła mu… na rowerze nauczycielka z Kaczórek Anna Szkałuba, a pokonanie 50 kilometrów zajęło Dominikowi Flisowi niespełna sześć godzin. Po 10.00 do akcji ruszyli uczniowie z Krasnobrodu, Kaczórek i Majdanu Wielkiego wpierani przez młodych karateków z Roztoczańskiego Klubu Karate Tradycyjnego. O ściganiu nie było mowy, bo chodziło o dobrą zabawę i uczczenie Święta Flagi.
Tegoroczna majówka rozpoczęła się we wtorkowy poranek 1 maja, gdy nad miejscowym zalewem odbyły się pierwsze otwarte spławikowe Mistrzostwa Krasnobrodzkiego Towarzystwa Wędkarskiego. Do rywalizacji przystąpiło 30 zawodników, nie tylko z Krasnobrodu i okolic, ale również m.in. z Krynic, Puław, Tomaszowa Lubelskiego czy Zamościa. Wszyscy mieli się czym pochwalić, a najczęściej łowili karpie i jazie.
Zawody wygrał Waldemar Barcicki, przed Lechem Robaczyńskim i Tadeuszem Gradziukiem. Oprócz trofeów dla najlepszych wędkarzy, wszyscy zawodnicy otrzymali upominki, które ufundowały firmy „Konger”, „Jaxon” i „Balsax”, Krasnobrodzki Dom Kultury, Krasnobrodzkie Towarzystwo Wędkarskie, Sklep z artykułami wędkarskimi Mariusz Pastuszek i Karczma „U Puszka”.
Tego samego dnia, ale po południu na trasę wyruszyli uczestnicy Rodzinnego Rajdu Rowerowego „Dla Niepodległej” szlakiem miejsc pamięci. Propozycja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, gromadząc na starcie, na Placu Siekluckiego, około 70 zawodniczek i zawodników. Najmłodsi, w wieku zaledwie 13 miesięcy, dzielnie towarzyszyli swoim rodzicom, choć jeszcze nie na swoich rowerach. Uczestnicy rajdu przejechali kilkanaście kilometrów, pod drodze odwiedzając miejsca, związane z historią walk o niepodległą ojczyznę.
Byli m.in. przy Pomniku Powstania Styczniowego, pomniku żołnierzy Armii Krajowej, którzy są patronami Szkoły Podstawowej w Kaczórkach i w uroczysku Belfont, także w okolicy Kaczórek. Według miejscowych przekazów miało ono być miejscem tajemnych spotkań Marysieńki i Jana Sobieskiego, a w latach 30. dwudziestego wieku znajdowało się tutaj sanatorium dla dzieci im. Michaliny Mościckiej – pierwszej żony prezydenta Ignacego Mościckiego, spalone w czasie II wojny światowej. Zakończenie rajdu odbyło się przy ognisku na krasnobrodzkim stadionie.
Ostatnim akcentem tegorocznej majówki były czwartkowe obchody Święta Konstytucji.
Trzeciomajowe święto rozpoczęła przed południem uroczystość religijno-patriotyczna z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Najpierw w krasnobrodzkim sanktuarium odbyła się msza święta w intencji ojczyzny, której przewodniczył proboszcz Parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny ksiądz Eugeniusz Derdziuk, a homilię wygłosił proboszcz Parafii Zesłania Ducha Świętego ksiądz Roman Sawic. Eucharystię poprzedził program artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Krasnobrodzie, a po niej uczestnicy obchodów przeszli, niosąc dużą biało-czerwoną flagę, pod Pomnik Konstytucji 3 Maja, gdzie wysłuchali okolicznościowego przemówienia burmistrza Krasnobrodu Kazimierza Misztala i złożyli kwiaty.

Po południu na Placu Siekluckiego odbył się „Festyn z Niepodległą”, który otworzyli utalentowani artystycznie młodzi mieszkańcy miasta i gminy Krasnobród. Duże zainteresowanie wzbudził Józef Piłsudski, wjeżdżając z żoną do centrum miasta na furmance. Stanisława Kopra z tomaszowskiego oddziału Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, który wcielił się w rolę marszałka, powitał burmistrz Kazimierz Misztal, a potem odbyła się krótka inscenizacja. Jej scenariusz opracował miejscowy historyk Adam Kałuża, który nawiązał w swojej opowieści do rzekomej wizyty Józefa Piłsudskiego w Krasnobrodzie w 1920 roku.

Dostojny gość znalazł się również wśród uczestników plenerowego poloneza, który poprowadzili uczniowie ZS w Krasnobrodzie. – Grupę inicjatywną tworzyło na początku kilka par, ale z czasem zaczęły do nich dołączać kolejne grupy młodzieży oraz uczestnicy festynu. Choć taniec odbywał się w prawie 30-stopniowym upale w polonezie wzięło udział kilkadziesiąt par. Umiejętności choreograficzne, kondycja, zaangażowanie i uśmiech na twarzach tancerzy robiły naprawdę świetne wrażenie – relacjonuje dyrektor Krasnobrodzkiego Domu Kultury Mariola Czapla.

Potem uczestnicy festynu utworzyli z kartonów biało-czerwoną flagę, którą, przy pomocy drona, uwiecznili na fotografii. Wieczorną część imprezy wypełniły koncerty. Na plenerowej scenie wystąpili chór „Tarna-Vox” z Tarnawatki, grupa „Krasnobrodzki Gospel” z KDK i miejscowy Zespół Folklorystyczny „Wójtowianie”, a festyn zakończyła zabawa z zespołem „Szalone Gitary”.

ias24.

Galeria – 01.05 – Spławikowe Zawody Wędkarskie o Mistrzostwo Krasnobrodzkiego Towarzystwa Wędkarskiego

Galeria – 01.05 – Rodzinny Rajd Rowerowy ” Dla Niepodległej” szlakiem miejsc pamięci

Galeria – 02.05 – Bieg na 100 km. na 100 – lecie Niepodległości

Galeria – 02.05 – Patriotyczna gra miejska „100 lat Niepodległej”

Galeria – 03.05 – Uroczystości religijno-patriotyczne z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

Galeria – 03.05 – Festyn z Niepodległą

Galeria – 3 Maja z „lotu ptaka”

Możesz również polubić…

Skip to content