17-19.08.2018 – KRASNY BROD w KRASNOBRODZIE – spotkanie miast partnerskich

W dniach 17-19 sierpnia 2018 roku, na zaproszenie burmistrza Krasnobrodu Kazimierza Misztala, w naszym mieście przebywała 46-osobowa delegacja partnerskiej miejscowości Krásny Brod na Słowacji. Współpraca naszych miast trwa od 2004 roku. W tym czasie przedstawiciele partnerskich miejscowości odwiedzali się wielokrotnie. Były to zarówno wizyty kilkuosobowych delegacji jak i większych blisko 50-osobych reprezentacji – przedstawicieli samorządu, sportu i kultury. Podczas tych wizyt nasi partnerzy uświetniali swoją obecnością m.in. takie uroczystości jak „Majówka Roztoczańska” czy „Dni Krasnobrodu”. My również przebywając na Słowacji uczestniczyliśmy w odbywających się tam wydarzeniach. Ostatnio gościliśmy tam w sierpniu 2017 roku. Krásny Brod, jest położonej w północnowschodniej części kraju, w historycznym regionie Zemplín, w dolinie rzeki Laborec, przy granicy polsko-słowackiej, to niewielka miejscowością liczącą około 450 mieszkańców, pełniąca funkcję rolniczego i kulturalnego ośrodka północnej części powiatu Medzilaborce o bogatej historii. Był lokowany w 1557 roku, choć pierwsze pisemne wzmianki o nim pojawiły się już w roku 1478. Społeczność Krásnego Brodu jest wielonarodowościowa. Większość stanowią Rusini, następnie są Słowacy i niewielki procent mieszkańców o narodowości ukraińskiej. Jeśli chodzi o wyznanie, to ponad połowa mieszkańców jest wyznania greckokatolickiego, a jedna czwarta wyznania prawosławnego. W Krásnym Brodzie znajduje się zabytek narodowy i kulturowy w postaci Monastyru Zesłania Ducha Świętego. Są to ruiny klasztoru Zakonu oo. Bazylianów, pochodzącego z XVI wieku. Należy on do najstarszych i najważniejszych tego typu zabytków na Słowacji. Obok niego wybudowano nowy monastyr i cerkiew. Krasnobród i Krásny Brod mają wiele wspólnego. Oprócz podobnej pisowni i brzmienia nazw obie miejscowości łączą i inne elementy, takie jak: położenie nad rzeką, kolorystyka herbów, w których dominują kolory żółty i czerwony, cudowne obrazy Matki Boskiej Krasnobrodzkiej, zespoły folklorystyczne, które kultywują swoje zwyczaje i tradycje oraz życzliwi i serdeczni mieszkańcy.Nasi goście przyjechali ze starostą Krásnego Brodu Vladimírem Bajajem na czele. W skład delegacji weszli także przedstawiciele tamtejszego samorządu, drużyna piłkarska oraz członkowie zespołu folklorystycznego „Krásnobridčanka”. W Ośrodku Wypoczynkowym „Elbest”, gdzie nasi goście byli zakwaterowani, wszystkich przybyłych bardzo serdecznie powitali: burmistrz Kazimierz Misztal, zastępca burmistrza Janusz Oś, przewodniczący Rady Miejskiej Roland Wyrostkiewicz, zaprzyjaźniony od wielu lat ze Słowakami mieszkaniec Krasnobrodu – Krzysztof Nowak oraz przedstawiciele KDK: dyrektor Mariola Czapla i Mariola Kawecka.
SOBOTA – 18.08.2018
Program wizyty miał ustalone punkty, ale nasi goście mieli też trochę czasu dla siebie i mogli go spędzać według własnych planów, np. odpoczywając na plaży, czy spacerując po Krasnobrodzie. Najintensywniejszy był drugi dzień ich pobytu, czyli sobota. W tym dniu bowiem realizowany był program pt. „Krásny Brod w Krasnobrodzie. Spotkanie partnerskich miejscowości”. Jego pierwszym punktem był mecz piłki nożnej pomiędzy drużynami obu miejscowości, rozegrany na stadionie sportowym w Krasnobrodzie, który rozpoczął się o godz. 11.00. Mecz zakończył się zwycięstwem gości, którzy strzelili 3 gole. Gospodarzom niestety nie udało się umieścić piłki w bramce gości. Niezależnie od wyniku rozgrywek, w podziękowaniu za udział w meczu, każda z drużyn otrzymała pamiątkowy puchar od Burmistrza Krasnobrodu, a drużyna gospodarzy również puchar od Starosty Krásnego Brodu. To był rewanż za mecz rozegrany podczas naszej ostatniej wizyty na Słowacji na początku sierpnia 2017 roku. Wówczas wygraliśmy wynikiem 2:1. Można więc uznać, że jest remis.
Po południu, o godz. 17.00 odbyła się druga, artystyczna część spotkania – koncert na scenie plenerowej nad zalewem. Jako pierwsza wystąpiła tam Krasnobrodzka Orkiestra Dęta. Po niej zaprezentował się zespół folklorystyczny „Wójtowianie” z Krasnobrodu, a następnie mieliśmy okazję posłuchać muzyki i piosenek w wykonaniu naszych słowackich gości – zespołu folklorystycznego „Krásnobridčanka”. Na zakończenie koncertu zespoły zaśpiewały wspólnie piosenkę „Słowenskie mamiczki”. Do śpiewania i do tańca kończącego program dołączył się również burmistrz Kazimierz Misztal, który serdecznie podziękował koncertującym zespołom i wręczył im pamiątkowe dyplomy. Wykonawcy koncertu mieli okazję spotkać się jeszcze wieczorem na wspólnej kolacji, gdzie była okazja do wspólnego śpiewania, ale także do rozmów na różne tematy. Tu warto dodać, że rozmówcy, choć posługiwali się różnymi językami, to porozumiewali się bez korzystania z pomocy tłumacza.
NIEDZIELA – 19.08.2018
W ostatnim dniu wizyty, czyli w niedzielę 19 sierpnia, nasi goście udali się na krótką wycieczkę po Krasnobrodzie, aby zobaczyć najciekawsze miejsca. Większość osób, które do nas przyjechały były tu po raz pierwszy, więc z ciekawością i zainteresowaniem obejrzeli Kaplicę na Wodzie, Sanktuarium Maryjne i muzea oraz wysłuchali informacji, które przekazał im przewodniczący Rady Miejskiej Roland Wyrostkiewicz, występujący tym razem w roli przewodnika turystycznego. Część naszych gości udała się też do kaplicy św. Rocha. Tak się złożyło, że było to w czasie dorocznego odpustu św. Rocha, więc mieli okazję zobaczyć to urokliwe miejsce, zazwyczaj ciche i spokojne, tym razem pełne ludzi, którzy licznie przybyli tutaj, aby uczestniczyć we mszy św. odpustowej. Czas trzydniowego pobytu naszych słowackich przyjaciół minął bardzo szybko i przyszedł czas rozstania. W pożegnaniu gości, oprócz osób, które ich witały, wzięli także udział członkowie zespołu „Wojtowianie”. Oczywiście nie obyło się bez śpiewania piosenek na pożegnanie. Dziękując sobie wzajemnie za wspólnie spędzony czas gospodarze i goście obdarowali się wzajemnie upominkami i życzyli sobie kolejnych podobnych spotkań.

Galeria – piątek 17.08.2018 – powitanie

Galeria – sobota 18.08.2018 – mecz i koncert

Galeria – niedziela 19.08.2018 – wycieczka po Krasnobrodzie, pożegnanie

Możesz również polubić…

Skip to content