Wernisaż wystawy „Aaa, kotki dwa…” ilustracje do kołysanek

2018.08.29 Kołysanki e mail zaproszenieDyrektor Krasnobrodzkiego Domu Kultury Mariola Czapla, Autor Projektu i Kurator Wystawy Maria Grażyna Szpyra zapraszają na wernisaż wystawy prezentującej efekty XII Ogólnopolskich Warsztatów Ilustratorów, które odbyły się w 2017 roku w Krasnobrodzie.

Tematem wystawy są kołysanki. Kołysanka jest pierwszym rodzajem twórczości, z jakim spotyka się dziecko. Istnieje tak długo jak istnieje kultura ludowa. Jest przedmiotem dociekań naukowych, inspiruje twórców różnych dziedzin sztuki, w tym również ilustratorów.

Kołysanki były motywem przewodnim ubiegłorocznych warsztatów ilustratorów. Do wystawy prezentującej efekty warsztatów dołączyli inni artyści, między innymi uczestnicy wcześniejszych edycji tej ważnej dla środowiska formy spotkań od wielu lat współpracujący z Krasnobrodzkim Domem Kultury i Marią Grażyną Szpyrą. W sumie pokazano prace 30 autorów.
Wśród nich znaleźli się: J. Wilkoń, T. Wilbik, M. Ekier, B. Orliński, H. Grodzka-Nowak, K. Michałowska, J. Marcolla, K. Lipka-Sztarbałlo, A. Sędziwy, E. Wasiuczyńska, M. Wasilewski, F. Maśluszczak, M. Dmitruk, A. Gołębiowski, P. Fąfrowicz, M. Kamler, J. Kolary, Z. Kołaczek, A. Kucharska-Cybuch, H. Kuźnicka, B. Kuźnicki, A. Michalska-Szwagierczak, L. Ołdak, W. Orlińska, Z. Orlińska, M. Sawicka-Woronowicz, K. Stanny.
Autorów tych nie trzeba bliżej przedstawiać. Są to znani i popularni nie tylko w Polsce laureaci wielu nagród, twórcy i kontynuatorzy polskiej szkoły ilustracji, jak też młodzi wyróżniający się artyści.
Wśród prac prezentowanych na wystawie znalazły się ilustracje do najbardziej znanych i najczęściej śpiewanych kołysanek, w których głównymi bohaterami są: kotki, misie, żabki, ale jest też kołysanka podlaska o kurach, śpiewana przez polskich Białorusinów wyszyta przez autorkę na autentycznym kocyku swoich dzieci.
Kołysanki i usypianki są obecne również we współczesnej literaturze, o czym można się przekonać oglądając wystawę w Krasnobrodzkim Domu Kultury.

Możesz również polubić…

Skip to content