XIII Ogólnopolskie Warsztaty Ilustratorów

Ilustratorzy 2018    Już po raz trzynasty przyjechali do Krasnobrodu artyści na Ogólnopolskie Warsztaty Ilustratorów zorganizowane przez Krasnobrodzki Dom Kultury i Marię Grażynę Szpyrą, która od blisko 35 lat zajmuje się upowszechnianiem polskiej ilustracji w kraju i za granicą.

     W warsztatach, które trwają od 27 sierpnia do 2 września 2018 roku uczestniczy 13 wybitnych ilustratorów z całej Polski, których w dobie wszechobecnego Internetu bliżej nie trzeba

przedstawiać – lista nagród, wystaw, różnych działań, a przede wszystkim zilustrowanych przez nich książek jest bardzo bogata. Nazwiska mówią same za siebie: Józef Wilkoń, Maria Ekier, Krystyna Michałowska, Hanna Grodzka-Nowak, Bogusław Orliński, Jolanta Marcolla, Anna Sędziwy, Elżbieta Wasiuczyńska, Piotr Fąfrowicz, Artur Gołębiowski, Aleksandra Michalska-Szwagierczak, Zuzanna Orlińska i Mikołaj Kamler.
     Od wielu lat ilustratorzy traktują Krasnobród jako miejsce swoich środowiskowych spotkań, miejsce inspiracji, konfrontacji i międzypokoleniowej wymiany doświadczeń. Po raz pierwszy przyjechali tu w 1984 roku na Ogólnopolski Plener Ilustratorów, na zaproszenie Marii Grażyny Szpyra, która jako ówczesna dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Zamościu szczególną troską otoczyła tę grupę artystów.
     Od 2006 roku tę formę środowiskowych spotkań realizuje wspólnie z Krasnobrodzkim Domem Kultury pod nazwą Ogólnopolskie Warsztaty Ilustratorów. Każda edycja ma swój temat wiodący. W tym roku artystów inspiruje postać i twórczość Stanisława Moniuszki – jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskiego romantyzmu, ojca polskiej opery narodowej i wielkiego patrioty, którego 200. rocznicę urodzin obchodzić będziemy w 2019 roku.
     Program projektu obejmującego warsztaty, wystawę i wydawnictwo powstaje w konsultacji z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie.

 

Foto: Uczestnicy XIII Ogólnopolskich Warsztatów Ilustratorów w Krasnobrodzie podczas wernisażu wystawy ilustracji do kołysanek, prezentującej efekty ubiegłorocznych warsztatów wraz z władzami Krasnobrodu i organizatorami warsztatów.

Możesz również polubić…

Skip to content