Diecezjalne Święto Plonów

1 236Krasnobród gościł w niedzielę 9 września uczestników Diecezjalnego Święta Plonów. Na uroczystość przybyły delegacje 65 parafii Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, a przewodniczył jej biskup pomocniczy ksiądz Mariusz Leszczyński.Uczestnicy święta zebrali się przy Kaplicy Objawień na Wodzie, gdzie modlitwę różańcową w intencji rolników i potrzebujących chleba poprowadził ksiądz Krzysztof Hawro z Katolickiego Radia Zamość.

Główna część uroczystości odbyła się na placu przy sanktuarium w Krasnobrodzie, gdzie delegacje parafialne wysłuchały koncertu zespołu folklorystycznego „Wójtowianie” i hejnału maryjnego w wykonaniu Krasnobrodzkiej Orkiestry Dętej, a powitał je kustosza sanktuarium i proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny ksiądz prałat Eugeniusz Derdziuk.

Funkcje starostów dożynkowych pełnili w tym roku Irena Hrycuniak z Kotlic w parafii w Dubie i Robert Koszel z Bukowiny w parafii w Biszczy. To oni przekazali bochen chleba, wypieczony z tegorocznych zbóż gospodarzowi niedzielnego święta biskupowi Mariuszowi Leszczyńskiemu, który przewodniczył dziękczynnej mszy świętej. Podczas eucharystii odbyło się poświęcenie wieńców dożynkowych, a za ciężką pracę żniwiarzom dziękował Diecezjalny Duszpasterz Rolników ksiądz Józef Bednarski. Mszę świętą zakończyła procesja eucharystyczna i dzielenie się chlebami, złożonymi w darze ołtarza przez delegacje parafialne. Dożynkowych gości częstowali przedstawiciele władz samorządowych i lokalnych stowarzyszeń.

W drugiej część diecezjalnego święta na placu przy budynku Informacji Turystycznej w Krasnobrodzie, odbyło się podsumowanie konkursu wieńców dożynkowych i czwartej edycji Roztoczańskiej Listy Przebojów Ludowych Katolickiego Radia Zamość.

Najładniejszy wieniec, według jurorów, przygotowali wierni z Siemierza w parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Wożuczynie, drugą nagrodę odebrała delegacja Huty Tarnawackiej w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnawatce, a trzecią – grupa ze Starej uty w parafii Opatrzności Bożej w Bondyrzu. Kompozycje oceniały nauczycielki sztuki z Zespołu Szkół w Krasnobrodzie Halina Gontarz i Marzena Kuniec oraz Marzena Maziarczyk z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Sitnie.

Nagrody za najlepsze miejsca na liście przebojów ludowych przypadły zespołom z Gromady – „Czeremcha” i „Grabowiczanki”, grupie „Więź” z Soli, „Ostrowiakom” z Ostrówka i „Wójtowianom” z Krasnobrodu

                                                                                                                                                                                                                                                                     ias24.

Galeria

Może Ci się również spodoba

Skip to content