Hej kolęda, kolęda… – Koncert kolędowo-jasełkowy 2019

1608bW niedzielę 27 stycznia 2019 roku, na kilka dni przed zakończeniem okresu śpiewania kolęd, w Krasnobrodzkim Domu Kultury odbył się doroczny „Koncert kolędowo-jasełkowy”.
Program koncertu był bogaty, zarówno pod względem rodzaju występów (przedstawienia teatralne, a także kolędy, pastorałki i utwory o tematyce bożonarodzeniowej w wykonaniu instrumentalnym, wokalnym i wokalno-instrumentalnym), jak i wykonawców (soliści i zespoły w różnym wieku – dzieci, młodzież i osoby dorosłe).

Koncert rozpoczęli najmłodsi wykonawcy – dzieci z Klubu Malucha „Bawiarenka” działającego w KDK pod kierunkiem instruktorek Marioli Kaweckiej i Marzeny Mazurek. Były to dwie grupy małych aktorów, z których każda zaprezentowała swoje przedstawienie jasełkowe.
Grupa młodsza wystąpiła w składzie: Patryk Włodarczyk, Miłosz Pachołek, Weronika Tyrka – trzej królowie, Magdalena Roczkowska, Pola Ozimek, Marysia Mazur – śnieżynki, Amelia Pachołek, Kinga Skrzyńska i Julia Skóra – aniołki, Dominika Adamczuk – Maryja, Patryk Skiba – Józef, Martyna Tytuła, Nikola Kania – pastuszkowie.
Druga grupa to: Martyna Bełz – Calineczka, Ola Tabała – Kopciuszek, Julia Skiba, Paulinka Korzeniowska, Magdalena Maruszak – anioły, Agata Włodarczyk – Maryja, Michał Kozyra – Józef, Oliwia Gielmuda – Czerwony Kapturek, Piotr Skóra, Marcel Bąk – pastuszkowie, Dawid Skrzyński – Smerfik, Martyna Bucior – Sierotka Marysia, Patryk Skiba – Pinokio.
Po maluchach przyszedł czas na przedstawienie jasełkowe w wykonaniu ich starszych kolegów i koleżanek – młodzieży rozwijającej swoje umiejętności aktorskie w ramach działającego w KDK koła teatralnego „Babiniec”. Grupa tych młodych i bardzo uzdolnionych aktorów działa od wielu już lat pod kierunkiem instruktora KDK Marioli Kaweckiej i posiada bogaty bagaż doświadczeń scenicznych oraz sukcesy artystyczne. Podczas koncertu „Babiniec” zaprezentował pełne humoru, ale również cennych wskazówek jasełka osadzone w czasach współczesnych.
Obsada aktorska przedstawienia to: Maria Piechowiak – diabeł Azazel, Julia Piechowiak – pastuszek, Weronika Rczkowska – król Baltazar, Lucyfer, Karolina Smoluch – diabeł Boruta, Gabriela Szpyra – Herod, aniołek, Kamila Kowal – król Melchior, Dominika Kowal – król Kacper, Kinga Pasieczna – narrator, anioł Rafał, Kamila Tytuła – anioł Michał, Wiktoria Fila – diabeł Rokita, Kamila Powroźnik – anioł Gabriel, Hanna Brodziak – śmierć, Agata Gajewska – pastuszek, Marianna Sachajko – Maryja, Mateusz Brodziak – Józef i Weronika Osuch – Icek.
Zarówno te przedstawienia jak i kolejne występy przeplatane były kolędami wykonywanymi na instrumentach dętych przez uczniów, którzy uczęszczają na zajęcia prowadzone w KDK przez Mateusza Krawca – nauczyciela i jednocześnie kapelmistrza Krasnobrodzkiej Orkiestry Dętej. Wystąpili: Bartłomiej Smoluch, Jagoda Skiba, Kamil Małka, Łukasz Pomaniec, Alicja Buryło, Kinga Pasieczna, którzy grali na trąbkach oraz Krzysztof Zub na tenorze.
W dalszej części koncertu można było też posłuchać instrumentalnych wykonań kolęd „Cicha noc” i „Wśród nocnej ciszy”, które na gitarze zagrał Mateusz Gromek. Natomiast pastorałkę pt. „Najświętsza Panienka po świecie chodziła” zaśpiewała Gabrysia Szpyra, przy własnym akompaniamencie gitarowym. Zarówno Mateusz jak i Gabrysia uczą się gry na gitarze podczas zajęć prowadzonych w KDK pod kierunkiem Jarosława Monastyrskiego.
Kolejnym wykonawcą podczas niedzielnego koncertu była schola młodzieżowa działająca przy krasnobrodzkiej Parafii NNMP, która zaprezentowała się w składzie: Alicja Kałuża, Paula Kawka, Małgorzata Dąbrowska, Dominika Radlińska i Gabrysia Szpyra. Dziewczęta pięknie zaśpiewały „Kolędę dla nieobecnych” oraz „Przybieżeli do Betlejem”.
W koncercie wystąpiły też zespoły działające w KDK. Jako pierwszy na scenie pojawił się „Krasnobrodzki Gospel” – zespół najmłodszy stażem, który powstał niewiele ponad roku temu z inicjatywy Karoliny Piotrowskiej przy wsparciu burmistrza Krasnobrodu Kazimierza Misztala. Liczny, bo składający się z ponad 30 osób zespół prężnie działa pod kierunkiem Grzegorza Głucha – kompozytora, dyrygenta, autora tekstów i aranżera, zwłaszcza muzyki gospel, przy dużym zaangażowaniu i wsparciu inicjatorki powstania zespołu.
Warto tu dodać, że „Krasnobrodzki Gospel” na początku stycznia bieżącego roku zajął I miejsce podczas Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Podczas koncertu w KDK zaprezentował program bożonarodzeniowy, na który składały się między innymi kolędy, którymi wyśpiewał sobie tytuł laureata tego festiwalu, tj. „W żłobie leży”, „Dzisiaj w Betlejem” i „Pośpieszcie o wierni”.
Podczas koncertu nie mogło zabraknąć też kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu folklorystycznego „Wójtowianie”, który aktywnie działa już od ponad ćwierć wieku, występując nie tylko dla miejscowej publiczności. Potwierdzeniem tego jest m. in. fakt, że kilka godzin przed koncertem w KDK „Wójtowianie” kolędowali w Biłgoraju.
Repertuar przygotowany przez zespół na nasze niedzielne kolędowanie składał się w większości z mniej znanych utworów, np.: „O gwiazdeczko coś błyszczała”, „Kochaj nas mały Panie”, „Kiedy król Herod królował”, czy też kolęda pt. „Bóg się rodzi” ze słowami z okresu I wojny światowej. Kolędy i pastorałki wykonane przez zespół opatrzone były komentarzem kierownika zespołu. „Wójtowianie” wystąpili w składzie: Alicji Parkitny (kierownik), Wiesława Dąbrowska, Alicja Olszewska, Zofia Przytuła, Wanda Sachajko, Alina Słota, Mirosław Berlin (kierownik kapeli), Bogusław Najda i Krzysztof Ujma.
Zwieńczeniem, tego bogatego i dosyć długiego, bo trwającego ponad trzy godziny koncertu był występ Krasnobrodzkiej Orkiestry Dętej. W jego programie, który zapowiadał kapelmistrz Mateusz Krawiec były kolędy w wykonaniu instrumentalnym oraz wokalno-instrumentalnym. Wraz z muzykami wystąpiły bowiem dzieci, które śpiewały kolędy, były to: Dominika Adamczuk, Magdalena Roczkowska, Lena Kostrubiec, Borys Kostrubiec, Dawid Skrzyński, Martyna Bucior, Marianna Sachajko, Martyna Bełz, Agata Włodarczyk, Julia Skiba, Magdalena Maruszak i Aleksandra Tabała.
Niespodzianką dla publiczności było zakończenie koncertu. Kapelmistrz Mateusz Krawiec zapowiedział, że wiązanka utworów bożonarodzeniowych kończąca występ orkiestry zostanie wykonana pod batutą dyrygenta, którego dotychczas krasnobrodzka orkiestra nie miała. Ku zaskoczeniu wszystkich zebranych na sali, z batutą w ręku przed orkiestrą stanął… 3-letni Igor Kostrubiec, który po ukłonieniu się publiczności rozpoczął dyrygowanie. To był udany debiut, który wywołał niejeden uśmiech na twarzy.
Orkiestra wystąpiła w składzie: Alicja Buryło, Norbert Buryło, Jerzy Ćmiel, Janusz Dąbrowski, Grzegorz Gałka, Jerzy Jędruszko, Czarek Kalinowski, Dominika Koperwas, Jacek Kowalik, Piotr Mielnicki, Kinga Pasieczna, Piotr Sachajko, Witold Sokoliński, Krzysztof Ujma i wspominany wcześniej kapelmistrz Mateusz Krawiec.
Zarówno koncert orkiestry jak i występy wszystkich innych wykonawców, którzy wystąpili podczas koncertu były nagradzane gromkimi brawami.
Do tego wielkiego kolędowania włączyła się również publiczność, która pomiędzy występami zespołów, pod przewodnictwem wybranych spośród niej osób, a na koniec Zespołu „Wójtowianie”, pięknie śpiewała kolędy.
Dziękujemy wszystkim wykonawcom, instruktorom przygotowującym poszczególne występy oraz innym osobom, które w różny sposób wspierały organizację koncertu. Dziękujemy także publiczności, która z radością i uśmiechem na ustach podziwiała występujących na scenie artystów.
Podziękowania kieruję również do pana Zbigniewa Górnika z Wrocławia – ambasadora krasnobrodzkiej kultury, a szczególnie zespołu „Wójtowianie”, który podczas urlopowego pobytu w rodzinnych stronach, dokonał nagrania naszego koncertu.

Może Ci się również spodoba

Skip to content