03-04.05.2019 – XVI Majówka Roztoczańska

DSC 4574Niech się święci 3 Maja
Zgodnie z wieloletnią tradycją w dniu 3 maja, w Krasnobrodzie organizowane są uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku również tradycji stało się zadość i majówkę rozpoczęliśmy od uroczystości

religijno-patriotycznych z tej okazji. O godz. 9.00 w Kościele Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie z programem patriotycznym wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Majdanie Wielkim. Młodzi wykonawcy pod kierunkiem nauczycieli Grażyny Kawalec i Jacka Kowalika, słowem i piosenką przypomnieli wydarzenia sprzed 228 lat, kiedy to Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Jak przypomnieli młodzi artyści, była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.
Po ich wystąpieniu rozpoczęła się Msza św. w intencji Ojczyzny. Odprawił ją ks. dr Jarosław Przytuła – rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, który wygłosił również homilię.
Uroczystości w kościele odbyły się z udziałem władz samorządowych Krasnobrodu, pocztów sztandarowych szkół i kombatantów, strażaków i mieszkańców z terenu miasta i gminy Krasnobród oraz turystów, którzy przyjechali do nas na wypoczynek.

W oprawę liturgiczną Mszy św. zaangażowali się strażacy, którzy byli lektorami czytań biblijnych natomiast oprawę muzyczną zapewniła Krasnobrodzka Orkiestra Dęta i miejscowy chór parafialny.
Po uroczystościach w kościele odbył się przemarsz pod Pomnik Konstytucji 3 Maja. Tradycyjnie na jego czele maszerowała Krasnobrodzka Orkiestra Dęta, a za nią poczty sztandarowe, delegacje z wieńcami oraz pozostali uczestnicy uroczystości. Wśród nich byli ci, którzy nieśli dużą, mającą 30 m długości, biało-czerwoną flagę.
Przed pomnikiem, przy akompaniamencie orkiestry dętej odśpiewano Hymn Państwowy, a następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal. Kończąc swoje wystąpienie podziękował uczestnikom za udział oraz wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym za przygotowanie uroczystości.
Zwieńczeniem części religijno-patriotycznej piątkowego święta było złożenie wiązanek pod pomnikiem. Złożyło je 17 delegacji reprezentujących kombatantów, instytucje i zakłady pracy, szkoły i stowarzyszenia z terenu miasta i gminy Krasnobród.
Przy składaniu wiązanek pomagali krasnobrodzcy harcerze, którzy pełnili też wartę honorową przy pomniku.

Uroczystości św. Floriana
Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja połączone były z uroczystościami Św. Floriana – patrona strażaków. Druhowie z jednostek OSP gminy Krasnobród przybyli do kościoła maszerując spod strażnicy OSP w Krasnobrodzie, na czele z orkiestrą dętą, burmistrzem Krasnobrodu Kazimierzem Misztalem i komendantem gminnym OSP Zbigniewem Wiatrzykiem.
Ks. proboszcz Eugeniusz Derdziuk podziękował druhom za obecność na Mszy św., a także za ich aktywny udział w życiu parafii, m.in. za pełnienie warty przy Grobie Pańskim podczas Triduum Paschalnego, obsługę procesji, uroczystości odpustowych i innych wydarzeń religijnych, a także za wszelkie prace gospodarcze i porządkowe na terenie klasztoru, kalwarii i cmentarza.

„Wiwat Moniuszko”
O godz. 11.30, bezpośrednio po uroczystościach religijno-patriotycznych, w Krasnobrodzkim Domu Kultury odbył się koncert pt. „Wiwat Moniuszko”. Został on zorganizowany w związku z przypadającą w dniu 5 maja 2019 roku 200. rocznicą urodzin Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, twórcy Opery Narodowej.
Doceniając szczególne znaczenie twórczości kompozytora, oddając hołd tej wybitnej postaci Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki.
Wykonawcami koncertu byli kameraliści Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu: Barbara Rabiega – śpiew, Dariusz Sobczak – śpiew, Piotr Stopa – fortepian, opracowanie muzyczne, Michał Stopa – wiolonczela, Krzysztof Stopa – gitara basowa.
Zgromadzeni w sali widowiskowej z wielkim zainteresowaniem wysłuchali pięknych utworów wokalnych i instrumentalnych opatrzonych komentarzem Piotra Stopy, nagradzając poszczególne wykonania brawami. Na zakończenie koncertu publiczność zaproszona została przez artystów do wspólnego wykonania jednego utworu. Po otrzymaniu tekstów razem z artystami zaśpiewała „Prząśniczkę”. Oczywiście koncert nie mógł odbyć się bez bisów – artyści ponownie wykonali „Dzida i babę”.
Po zakończonym koncercie wszyscy zostali zaproszenia na słodki poczęstunek. Pysznym tortem z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki częstował burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal.

Zawody wędkarskie
Drugi dzień XVI Majówki Roztoczańskiej (sobota 4 maja) dla niektórych rozpoczęła się wcześnie rano, bowiem o godz. 7.00 nad krasnobrodzkim zalewem rozpoczęły się otwarte Zawody Spławikowe o Mistrzostwo Krasnobrodzkiego Towarzystwa Wędkarskiego zorganizowane przez Zarząd KTW.
W zawodach wzięło udział 24 zawodników, którzy klasyfikowani byli indywidualnie. Największa, łączna waga ryb dawała zwycięstwo. Do wagi zgłaszane były ryby wszystkich gatunków występujących w zbiorniku zgodnie z wymiarami ochronnymi i nie objęte okresem ochronnym. Zawodnicy mogli łowić na 1 wędkę metodą spławikową.
Choć pogoda dopisała – było słonecznie, to warunki do wędkowania nie były zbyt dobre, gdyż wielu zawodnikom biorącym udział w zawodach nie udało się nic złowić.
Do tych, którym szczęście dopisało udali się sędziowie zawodów – Andrzej Kasprzyk i Stanisław Maruszak, aby zważyć złowione ryby. Po tej czynności ustalono werdykt i ogłoszono wyniki.
Zwycięzcami zawodów zostali:
I miejsce – Marek Olszewski z Krasnobrodu (Prezes KTW), który złowił 3,55 kg ryb,
II miejsce – Wiktor Kostrubiec z Suchowoli – 2,22 kg,
III miejsce – Henryk Małka z Szarowoli – 1,22 kg.
Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy ufundowane przez Krasnobrodzkie Towarzystwo Wędkarskie.
Dzięki sponsorom i zaangażowaniu organizatorów, po rozdaniu nagród na wszystkich uczestników zawodów czekały napoje i gorący posiłek – pyszna grochówka ugotowana przez v-ce prezesa ds. sportu KTW i jednocześnie sędziego zawodów Andrzeja Kasprzyka, doświadczonego kucharza.

Rodzinny Rajd Rowerowy
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom miłośnikom jazdy na rowerze w programie majówki od kilku lat organizowany jest rodzinny rajd rowerowy. W tym roku rozpoczął się on o godz. 13.00, tradycyjnie na Placu Siekluckiego.
Trasa rajdu prowadziła przez teren sanatorium, obok stawów do Hutek. Potem rajdowicze udali się w drogę powrotną, aby dotrzeć na metę rajdu usytuowaną na krasnobrodzkim stadionie sportowym. Po pokonaniu ok. 10 km, ponad 30-osobowa grupa rowerzystów w różnym wieku, spotkała się przy ognisku przygotowanym przez organizatorów, przy którym można było się ogrzać i upiec kiełbaski. Po ich degustacji i uzupełnieniu utraconych podczas rajdu kalorii, jego uczestnicy na pamiątkę majowego spotkania otrzymali drobne gadżety promocyjne.

Festyn z krasnobrodzkimi smakami
(plac Siekluckiego)
Ostatnim punktem XVI Majówki Roztoczańskiej był „Festyn z krasnobrodzkimi smakami”.
Jego celem była promocja lokalnej kultury i kuchni oraz aktywizacja i integracja lokalnej społeczności. Stąd też do współpracy przy jego organizacji zostały zaproszone stowarzyszenia z terenu miasta i gminy Krasnobród oraz lokalne zespoły.
Festyn rozpoczął się o godz. 16.00 programem dla dzieci. Zabawy i animacje dla dzieci prowadził p. Piotr (klaun) przy pomocy dwóch animatorek, przebranych w postaci z filmu animowanego pt. „Tom i Jerry”. Były zabawy z chustą, bańki mydlane, konkursy. Dzieci aktywnie brały udział w tych zabawach i chętnie robiły sobie zdjęcia z prowadzącymi animacje.
Równocześnie z programem dla dzieci rozpoczęły swoją działalność stoiska kulinarne pięknie przygotowane przez 5 stowarzyszeń. Każde z nich było pełne różnych smakołyków, które przyciągały chętnych do degustacji uczestników festynu. W sumie na festynie było około 50 różnych dań i przekąsek. W ramach festynu odbył się konkurs kulinarny, do którego każde stowarzyszenie mogło zgłosić jedno danie/produkt.
Komisja Konkursowa w składzie: Andrzej Kasprzyk – kucharz, juror konkursów kulinarnych (przewodniczący Jury) oraz przedstawiciele organizatorów: Kazimierz Misztal – burmistrz Krasnobrodu i Mariola Kawecka – instruktor ds. kultury Krasnobrodzkiego Domu Kultury, po degustacji 5 potraw/produktów zgłoszonych do Konkursu Kulinarnego „Krasnobrodzkie smaki” wyłoniła laureatów i przyznała następujące miejsca i nagrody finansowe:
I Miejsce
„ZIELONA KNIEJA” Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Miejscowości Stara Huta i Okolic za ser podpuszczkowy (dojrzewający) z czarnuszką i z niedźwiedzim czosnkiem – nagroda 500 zł.
II Miejsce
Stowarzyszenie „MALOWANKA” z Malewszczyzny za kaszak biłgorajski i konserwę z dziczyzny – nagroda 400 zł.
III Miejsce
„UROCZY ZAKĄTEK” Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Miejscowości Majdan Mały i Okolic za krokiety ze szpinakiem i serem feta – nagroda w wysokości 300 zł.
Komisja przyznała również 2 równorzędne nagrody za udział w konkursie po 200 zł., które otrzymali:
– „ACH ZIELONE” Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Miejscowości Zielone i Okolic za ognisty garnek,
– Krasnobrodzkie Stowarzyszenie Turystyczne za chleb ze smalcem.
Przy ustalaniu werdyktu komisja brała pod uwagę: a) smak, b) właściwy dobór składników i wykorzystanie lokalnych surowców, c) związek z regionem, d) oryginalność, e) stopień trudności przyrządzania, f) estetykę, sposób serwowania, kolorystykę, wrażenie ogólne.
Prezentacjom kulinarnym i degustacji wielu smakołyków towarzyszyła muzyka w wykonaniu: zespołu „Krasnobrodzki Gospel”, zespołu folklorystycznego „Wójtowianie” oraz Szczebrzeskiej Kapeli Podwórkowej.

Podziękowania
Organizatorzy XVI Majówki Roztoczańskiej, którymi byli Burmistrz Krasnobrodu i Krasnobrodzki Dom Kultury serdecznie dziękują wszystkim, którzy mieli swój udział w przygotowaniu tego wydarzenia.
Dziękujemy naszym partnerom – Parafii Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie, Krasnobrodzkiemu Towarzystwu Wędkarskiemu, a także: pocztom sztandarowym, delegacjom z wiązankami, uczniom i nauczycielom SP w Majdanie Wielkim, Chórowi Parafialnemu, Krasnobrodzkiej Orkiestrze Dętej, Policji, strażakom, harcerzom, stowarzyszeniom, Panu Andrzejowi Kasprzykowi, Właścicielom AMC Market Adamczuk, artystom Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego, zespołom: „Krasnobrodzki Gospel”, „Wójtowianie” i „Szczebrzeskiej Kapeli Podwórkowej” oraz Spółdzielniom Socjalnym „Źródło” i „Warto”.

Mariola Czapla

Galeria – Uroczystości religijno-patriotyczne i koncert „Wiwat Moniuszko”

Galeria – Otwarte Spławikowe Zawody Wędkarskie

Galeria – Rodzinny rajd rowerowy

Galeria – Festyn z krasnobrodzkimi smakami

Możesz również polubić…

Skip to content