19-21.07.2019 – DNI KRASNOBRODU 2019

W sobotę ulewny deszcz, a w niedzielę grad towarzyszył uczestnikom tegorocznych obchodów Dni Krasnobrodu. Kapryśna pogoda nie odstraszyła jednak gości dwudniowego festynu, na którym, oprócz mieszkańców miasta i gminy, pojawiła się liczna grupa turystów, wypoczywających na Roztoczu. Były występy lokalnych artystów i koncerty gwiazd, zawody wędkarzy i animacje dla dzieci, a także festiwal pierogów z konkursem łasucha, w którym o zwycięstwie zadecydowało… pół pieroga. Świętowanie poprzedził w piątek 19 lipca wernisaż wystawy malarstwa Marka Rzeźniaka zatytułowanej „Metafizyka pejzażu”.

Ekspozycję można oglądać w Krasnobrodzkim Domu Kultury przez najbliższy miesiąc. W sobotni poranek do rywalizacji przystąpili uczestnicy Otwartych Zawodów Wędkarskich o Puchar Burmistrza Krasnobrodu. Zmagania z udziałem 43 zawodniczek i zawodników odbywały się w jednej kategorii. Wygrał Waldemar Barcicki z Tomaszowa Lubelskiego, drugie miejsce zajął prezes Krasnobrodzkiego Towarzystwa Wędkarskiego Marek Olszewski, a na trzecim miejscu rywalizację ukończył Wiesław Tkaczyk, także z Krasnobrodu. Po południu na terenie rekreacyjnym przy ul. Partyzantów występowały gwiazdy muzyki tanecznej, rodzimy artyści i orkiestry dęte, a koncertom towarzyszył jarmark produktów lokalnych i wiele innych atrakcji, w tym „Festiwal Pierogów”. Sobotnia ulewa i niedzielna burza gradowa spowodowały, że musieliśmy nieco zweryfikować plany, ale prawie wszystkie punkty dwudniowego programu udało się zrealizować. W niedzielę musieli interweniować nasi strażacy, którzy wypompowywali wodę z drogi dojazdowej, a za względu na burzę gradową kolejność wykonawców była inna inna niż zakładaliśmy, ale wszyscy artyści wystąpili na scenie i byli ciepło przyjęci przez naszą publiczność – podsumowują organizatorzy.

W sobotnie popołudnie, oprócz wręczenia nagród najlepszym wędkarzom, zagrali „Yago”, „Looks” i gwiazda wieczoru – grupa „Jorrgus”. Był również blok zabaw, gier i konkursów dla najmłodszych, a pierwszą część świętowania zakończyła dyskoteka pod gwiazdami. W niedzielę, zgodnie z tradycją, odbył się przegląd orkiestr dętych. W tym roku wystąpiły w nim: Orkiestra Dęta OSP Tomaszów Lubelski, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Sitna, Orkiestra Dęta „Echo Kniei” ze Szczebrzeszyna, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Czemiernik i Radzynia Podlaskiego oraz Krasnobrodzka Orkiestra Dęta. Wszystkie zespoły zostały uhonorowane nagrodami finansowymi i pucharami, które ufundowali – patron honorowy przeglądu, starosta zamojski Stanisław Grześko, burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal i dyrektor KDK Mariola Czapla oraz firma „Nativiana Roztocze”. Przeglądowi orkiestr towarzyszył Jarmark Krasnobrodzki, na którym wystawcy z Krasnobrodu i okolic oferowali głównie wyroby rękodzielnicze. Dużym powodzeniem cieszyło się stoisko, na którym odbywały się warsztaty garncarskie, a lokalnymi smakołykami kusili członkowie Stowarzyszenia Klub 50+ i nowego Koła Gospodyń Wiejskich w Krasnobrodzie. Dopełnieniem kulinarnej oferty na tegorocznych Dniach Krasnobrodu był „Festiwal Pierogów”, który zorganizował Gościniec Celina. Autorzy pomysłu zaprosili gości do udziału w warsztatach lepienia pierogów i konkursie na największego łasucha. Jego zwycięzca – Michał Tyrka, w ciągu 10 minut zjadł… 46,5 pieroga i o… pół pieroga wyprzedził Adama Kramarza. Na trzecim miejscu rywalizację ukończył Adrian Cisło z wynikiem 38 pierogów. — Ponadto przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Zamościa organizowali konkursy oraz pokazy i ćwiczenia z wykorzystaniem narko- i alkogogli. Ważnym punktem tegorocznych dni miasta była również niedzielna promocja książki Mieczysława Kościńskiego „Zachować od zapomnienia”. Jej autor zawarł w niej około 400 słów, które dawno zostały zapomniane albo współcześnie są bardzo rzadko używane. To już 16 pozycja wydawnicza Mieczysława Kościńskiego, który podczas promocji w domu kultury odebrał z rąk burmistrza Kazimierza Misztala Medal 100-lecia Niepodległości. Większość tych odznaczeń została wręczona podczas ubiegłorocznych obchodów, w których mieszkający w Warszawie autor najnowszej publikacji, nie brał udziału. Tegoroczne świętowanie zakończyły koncerty zespołów: „Malibu”, „Power Play” i „Krasnobrodzki Gospel”. Organizację Dni Krasnobrodu wsparli: Starostwo Powiatowe w Zamościu i Krasnobrodzkie Towarzystwo Wędkarskie, a głównym sponsorem, tak jak przed rokiem, była firma „Nativiana Roztocze”.

ias 24.

Galeria – Wernisaż wystawy Marka Rzeźniaka

Galeria – Otwarte Zawody Wędkarskie

Galeria – Festyn wakacyjny

Galeria – XXIX Przegląd Orkiestr Dętych i Jarmark Krasnobrodzki

Galeria – Promocja książki Mieczysława Kościńskiego

Może Ci się również spodoba

Skip to content