23-24.07.2019 – Międzynarodowy festiwal „Śladami Singera”

75To już dziewiąty raz, kiedy artyści Międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera” gościli w kilkunastu, dokładnie 12 miastach Lubelszczyzny, o których pisał noblista Izaak Baszewis Singer.
To właśnie Lublin i Lubelszczyzna były ulubionymi miejscami akcji opowiadań tego autora i to dzięki nim, pisarz rozsławił nasz region.
Pierwsza edycja festiwalu, miała miejsce w 2011r. i dotarła do czterech miast województwa lubelskiego: Szczebrzeszyna, Tyszowiec, Józefowa i Biłgoraja, potem co roku dołączała kolejna miejscowość, w tym również Krasnobród.

Pomysłodawcą i organizatorem tego wielowymiarowego wydarzenia jest Ośrodek Brama Grodzka- Teatr NN, a dyrektorem niezmiennie od pierwszej edycji – Witold Dąbrowski.
Jak co roku do festiwalowego autokaru objeżdżającego 12 miast, wsiedli młodzi artyści z różnych krańców świata, by odwiedzać miejsca zapisane na kartach utworów noblisty, dzielić się swoim talentem, ale przede wszystkim pobudzać mieszkańców do refleksji i wzbogacać ich wiedzę na temat miejsca i ludzi, którzy żyli w ich małych ojczyznach.
Do naszego miasta artyści przybyli już po raz szósty, a dwudniowy program festiwalowy rozpoczął we wtorek 23 lipca wernisażem instalacji artystycznej „Terytorium Pamięci” autorstwa Stefanii Jabłońskiej oraz prezentacją gazety festiwalowej „Sztukmistrz z Krasnobrodu”.
Następnie w sali widowiskowej Krasnobrodzkiego Domu Kultury odbył się spektakl „Siedem opowieści nie tylko dla dzieci” , którego głównym wykonawcą był dyrektor festiwalu Witold Dąbrowski oraz towarzyszący mu muzycy: Robert Brzozowski – kontrabas i Marian Pędzisz – skrzypce.
Przedstawienie choć bez scenografii i rekwizytów zachwyciło. Doskonale dobrana muzyka i teksty świetnie ze sobą współgrały, jednakże, to znakomite aktorstwo sprawiło, że publiczność czekała na kolejne słowo i gest. Dowodem tego były gromkie brawa na zakończenie spektaklu. Ostatnim punktem pierwszego dnia festiwalu była projekcja filmu „Sztukmistrz z Lublina” w reżyserii Menahema Golana nakręconego na podstawie książki Izaaka Baszewisa Singera.
Drugi dzień Singerowskiego spotkania rozpoczęła parada artystów na Plac Siekluckiego, gdzie Ci obdarzeni różnymi talentami młodzi ludzie zapraszali na wieczorne widowisko, wieńczące tegoroczny festiwal. To właśnie tam, Krasnobród stał się wielką sceną dla artystów Singera.
Reżyserem plenerowego spektaklu zatytułowanego „Przyjaciele Sztukmistrza” był po raz pierwszy Konrad Biel, który z pewnością wywiązał się z powierzonego mu zadania.
Przepiękne widowisko z muzyką na żywo, elementami teatru, akrobatyki cyrku, tańca i teatru ognia jak co roku zgromadziło ogromną publiczność.
Reakcje publiczności podczas spektaklu jak i po nim, świadczyły nie tylko wielkim sukcesie przedstawienia, ale również o tym, że występującym udało się dać widzom, to co najcenniejsze: możliwość przeniesienia się do innego świata oraz dużo pozytywnych emocji.
I za te emocje przede wszystkim dziękujemy.
Dziękujemy sztukmistrzom z: Polski, Gambii, Izraela, Szwajcarii i Ukrainy oraz organizatorom, wolontariuszom i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczyniają się do tworzenia tego wielokulturowego wydarzenia.
To dzięki Wam stajemy się bogatsi.
Do zobaczenia za rok.

Galeria – 23.07.2019

Galeria 24.07.2019

Możesz również polubić…

Skip to content