XXXII Czteroetapowy Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny

BPJak co roku zawodnicy biorący udział w Czteroetapowym Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny oraz organizatorzy tego wydarzenia pod koniec sierpnia odwiedzili Krasnobród.
W naszym mieście bowiem, w dniu 29 sierpnia 2019r. była meta II etapu trzydziestej drugiej edycji tego biegu. Trasa, którą pokonywali uczestnicy biegu miała nieco inny przebieg niż w latach poprzednich. Zawodnicy startowali z miejscowości Hubale i mieli do pokonania ponad 31-kilometrowy dystans.

W centrum miasta na zawodników czekali organizatorzy i pomysłodawcy biegu, a także mieszkańcy Krasnobrodu, turyści, władze samorządowe miasta oraz zespół folklorystyczny „Wójtowianie”, który od wielu już lat swoimi występami umila czas uczestnikom tego wydarzenia.
Zebrani brawami nagradzali poszczególnych zawodników, którzy przekraczali linię mety. A byli wśród nich nie tylko biegacze, w tym osoby niewidome i niedowidzące, które biegły z opiekunem, ale również rolkarze i zawodnicy niepełnosprawni na wózkach, którzy jako pierwsi byli witani na mecie.
Po zakończeniu II etapu, przyszedł czas na nagrodzenie najlepszych zawodników w 7 kategoriach. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali nagrody finansowe ufundowane przez Burmistrza Krasnobrodu i Polski Związek Byłych Więźniów Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych – Koło w Krasnobrodzie, dyplomy, materiały promocyjne o naszym mieście oraz kwiaty. Wręczenia nagród dokonali: burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu Mateusz Ferens (główny organizator biegu) oraz Janusz Kawałko pomysłodawca biegu i Ryszard Łepik – współorganizator pierwszych jego edycji.
Oprócz nagród regulaminowych była też nagroda specjalna dla uczestnika biegu z Krasnobrodu. W tym roku otrzymał ją Wojciech Ożga, który obecnie mieszka w Anglii i przyjechał do swojego rodzinnego miasta specjalnie po to, aby wziąć udział w etapie biegu z metą w Krasnobrodzie.
Na zakończenie tego sportowego, ale też i patriotycznego wydarzenia, delegacja składająca się z twórców biegu – Janusz Kawałko, Ryszard Łepik, organizatorów – dyrektor OSiR Mateusz Ferens i uczestników biegu wraz z burmistrzem Krasnobrodu Kazimierzem Misztalem udała się pod pomnik upamiętniający walki stoczone przez żołnierzy Armii Kraków i Lublin oraz szarżę 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich w 1939 usytuowany przy rzece Wieprz, aby złożyć wiązanki i oddać hołd poległym w obronie Ojczyzny podczas II wojny światowej.
Trasa całego biegu, którego celem jest uczczenie pamięci tragedii Dzieci Zamojszczyzny, które zginęły i zaginęły w czasie II wojny światowej, ma długość 100 km. Zawodnicy oprócz Krasnobrodu odwiedzili również Zwierzyniec i Skierbieszów pokonując trasy innych etapów oraz Zamość, który jest gospodarzem tego wydarzenia. W Zamościu odbył sie też ostatni, 15 kilometrowy etap biegu – Kryterium uliczne im. Lucjana Ksykiewicza – byłego wieloletniego sędziego głównego tego biegu.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie mety i powitania zawodników w Krasnobrodzie oraz fundatorom nagród i sponsorom: Ośrodkowi Wypoczynkowemu „Elbest” oraz Firmie „Nativiana Roztocze”.
Już teraz, w imieniu organizatorów zapraszamy na kolejną edycję biegu w przyszłym roku.

Galeria

Możesz również polubić…

Skip to content