„Moniuszko w ilustracjach” – wernisaż wystawy w KDK

DSC 1832Dla uczczenia 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki – jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskiego romantyzmu, dyrygenta, organisty, pedagoga, ojca polskiej opery narodowej i wielkiego patrioty, Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2019 został ogłoszony Rokiem Moniuszki. Włączając się w obchody tej rocznicy, Krasnobrodzki Dom Kultury przy współpracy z Marią Grażyną Szpyrą zorganizował wystawę „Moniuszko w ilustracjach”, której uroczyste otwarcie odbyło się 4 września 2019 roku w KDK.
Wernisaż zgromadził wielu gości, którzy pozytywnie odpowiedzieli na zaproszenie organizatorów. Wśród nich byli: radna powiatu zamojskiego Agnieszka Adamczuk, z-ca burmistrza Krasnobrodu Janusz Oś, przewodniczący Rady Miejskiej w Krasnobrodzie Radosław Cios-Mairot, z-ca przewodniczącego Kazimierz Mielniczek, dyrektor Muzeum Zamojskiego Andrzej Urbański, liczna reprezentacja środowiska artystycznego zarówno plastycznego jak muzycznego naszego regionu, mieszkańcy Krasnobrodu i okolicznych miejscowości oraz artyści ilustratorzy – autorzy prac prezentowanych na wystawie i jednocześnie uczestnicy XIV Ogólnopolskiego Pleneru Ilustratorów odbywającego się w tym czasie w Krasnobrodzie wraz z kuratorem pleneru Marią Grażyną Szpyrą oraz zespół folklorystyczny „Wojtowianie”.
Otwarcie wystawy rozpoczęło się muzycznie. „Wojtowianie”, którzy od lat uświetniają swoimi występami krasnobrodzkie wernisaże i tym razem przygotowali repertuar nawiązujący do tematu wystawy. Na początku wykonali „Prząśniczkę”, którą wraz z nimi nucili uczestnicy wernisażu. Potem była jeszcze „Aria Skołuby” ze „Strasznego Dworu” i „Pieśń Wieczorna”.
Po muzycznym wprowadzeniu głos zabrała Mariola Czapla – dyrektor Krasnobrodzkiego Domu Kultury, która powitała wszystkich zebranych. Następnie oddała głos Marii Grażynie Szpyra – autorce i kuratorce projektu, a jednocześnie inicjatorce twórczych spotkań ilustratorów w Krasnobrodzie, która od prawie 40 lat zajmuje się promocją polskiej ilustracji w Polsce i za granicą poprzez plenery, warsztaty, wystawy i towarzyszące im wydawnictwa. Za całokształt pracy otrzymała Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Maria Grażyna Szpyra, w swoim wystąpieniu nawiązała do początków swojej współpracy z ilustratorami i Krasnobrodem, ale także opowiedziała krótko o ubiegłorocznych warsztatach ilustratorów, których tematem było życie i twórczość Stanisława Moniuszki, a efektem wieńczącym otwierana wystawa. Następnie podziękowała instruktorom i dyrekcji KDK za współpracę przy organizacji wystawy, a władzom samorządowym Krasnobrodu za stworzenie warunków do tego, aby artyści mogli co roku spotykać się w Krasnobrodzie i tworzyć prace składające się na kolejne wystawy.
W dalszej części wernisażu głos zabrał zastępca burmistrza Krasnobrodu Janusz Oś. Wyraził słowa podziękowania dla wszystkich, dzięki którym takie spotkania ze sztuką mogą się odbywać w naszym mieście. W sposób szczególny podziękował Grażynie Szpyra, dołączając bukiet kwiatów. Były też indywidualne podziękowania i kwiaty dla obecnych na wernisażu autorów ilustracji prezentowanych na wystawie. Oprócz zastępcy burmistrza Krasnobrodu Janusza Osia, podziękowania przekazywali i kwiaty wręczali także przewodniczący rady miejskiej Radosław Cios-Mairot i wiceprzewodniczący Kazimierz Mielniczek.
Były też podziękowania dla organizatorów wernisażu i władz samorządowych od artystów ilustratorów, w imieniu których głos zabrał Józef Wilkoń.
Po oficjalnej części wernisażu był czas na oglądanie wystawy i indywidualne rozmowy z autorami prac oraz poczęstunek podczas którego muzyką i śpiewem czas umilał zespół „Wójtowianie”.
Wystawę w Krasnobrodzkim Domu Kultury można oglądać do końca października. Potem planowane są prezentacje w galeriach i placówkach kultury na terenie Polski.

O wystawie
Wystawa jest efektem XIII Ogólnopolskich Warsztatów Ilustratorów zorganizowanych w Krasnobrodzie w roku 2018, których tematem była twórczość i postać Stanisława Moniuszki.
Autorami prac są wybitni polscy ilustratorzy, laureaci wielu nagród, twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie „polskiej szkoły ilustracji” oraz młodzi artyści. Oprócz uczestników ubiegłorocznych warsztatów, do udziału w wystawie zostali zaproszeni uczestnicy poprzednich edycji oraz twórcy uprawiający inne dziedziny sztuki.
W sumie na wystawie zostało zaprezentowanych prawie 60 prac wykonanych przez 26 autorów. Są to: Maria Ekier, Piotr Fąfrowicz, Elżbieta Gnyp, Artur Gołębiowski, Hanna Grodzka-Nowak, Mikołaj Kamler, Jolanta Kolary, Zbigniew Kołaczek, Donat Kowalski, Aleksandra Kucharska-Cybuch, Halina Kuźnicka, Jolanta Marcolla, Franciszek Maśluszczak, Aleksandra Michalska-Szwagierczak, Krystyna Michałowska, Marianna Oklejak, Leszek Ołdak, Zuzanna Orlińska, Bogusław Orliński, Stanisław Ożóg, Jowita Płoszajska, Małgorzata Sawicka-Woronowicz, Anna Sędziwy, Mieczysław Wasilewski, Elżbieta Wasiuczyńska, Józef Wilkoń i Magdalena Wosik.
Inspiracją dla artystów były zarówno znane, jak i mniej popularne utwory Moniuszki, w tym: opery – „Halka”, „Straszny Dwór”, „Hrabina” i „Verbum Nobile”, pieśni – „Prząśniczka”, „Po nocnej rosie”, „Gdybym rannym słonkiem”, „Wesół i szczęśliwy”, „Dziad i baba”, kantaty – „Widma”, uwertury – „Bajka” oraz sama postać kompozytora.

Na zdjęciu:
Artur Gołębiowski, Aleksandra Michalska-Szwagierczak, Piotr Rychel, Magdalena Wosik, Zuzanna Orlińska z synem, Marianna Oklejak, Maria Ekier, Elżbieta Wasiuczyńska, Józef Wilkoń, Grażyna Szpyra, Jolanta Marcolla, Krystyna Michałowska, Piotr Fąfrowicz, Hanna Grodzka-Nowak, Bogusław Orliński i Mariola Czapla.

Galeria

Zobacz wystawę

Możesz również polubić…

Skip to content