Diecezjalno-Gminne Święto Plonów w Krasnobrodzie

70 delegacji parafialnych z wieńcami i chlebem, wypieczonym z tegorocznych zbóż przyjechało na Diecezjalno-Gminne Święto Plonów do Krasnobrodu. Uroczystości w niedzielę 8 września odbyły się pod przewodnictwem ordynariusza Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej księdza biskupa Mariana Rojka. Rolnicy dziękowali za plony modlitwą, a po eucharystii zakończonej uroczystą procesją, bawili się na festynie, połączonym z rozstrzygnięciem konkursu wieńców.

Uczestnicy tegorocznego święta, któremu towarzyszyło hasło „W mocy Bożego Ducha”, spotkali się przed południem przy Kaplicy Objawień na Wodzie, gdzie modlili się na różańcu w intencji rolników. Potem w korowodzie przeszli na plac przy sanktuarium – parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny gdzie odbyła się główna część obchodów. Tę rozpoczął koncert Zespołu Folklorystycznego „Wójtowanie” z Krasnobrodu, Krasnobrodzka Orkiestra Dęta zagrała hejnał maryjny, a uczestników dożynek powitał kustosz sanktuarium i proboszcz miejscowej parafii ksiądz prałat Eugeniusz Derdziuk.

Dziękczynną mszę świętą odprawił biskup Marian Rojek w asyście m.in. Diecezjalnego Duszpasterza Rolników księdza Józefa Bednarskiego i proboszcza parafii NMP w Krasnobrodzie księdza prałata Derdziuka. Ważnym elementem eucharystii było poświęcenie wieńców oraz przekazanie chleba i innych darów ołtarza gospodarzowi uroczystości przez starostów dożynkowych. Funkcje te w tym roku pełnili Anna Kuśmierczak-Kuceł z gminy Bełżec i Mariusz Król z gminy Zamość. Oprócz nich dary ołtarza składały delegacje wieńcowe, w tym reprezentacja Krasnobrodu z burmistrzem Kazimierzem Misztalem.

Dziękczynną mszę świętą zakończyła uroczysta procesja.

Wśród gości byli posłowie: Jacek Sasin, Sławomir Zawiślak i Jarosław Sachajko oraz senator Jerzy Chróścikowski.

Przywiezione do Krasnobrodu wieńce wzięły udział w konkursie, który w tym roku odbywał się nie w jednej, a w dwóch kategoriach. Najładniejszy wieniec tradycyjny przygotowało Sołectwo Lipsko Polesie z parafii św. Jana Chrzciciela w Lipsku, drugą nagrodę otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich Jarosławiec Centrum z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Jarosławcu, a trzecią – KGW Górniki z parafii św. Józefa w Józefowie. Wśród wieńców współczesnych najlepsze oceny zebrało Sołectwo Siedliska z parafii św. Jacka w Płoskiem, drugie miejsce zajęła kompozycja wykonana przez mieszkańców Rogóźna z parafii św. Ojca Pio w Tomaszowie Lubelskim, a trzecie – wieniec z Podemszczyzny w parafii Najświętszej Maryi Panny w Horyńcu Zdroju.

Konkursowe propozycje oceniali – nauczycielka sztuki w Zespole Szkół w Krasnobrodzie Halina Gontarz, Nina Drozdowska z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Zamościu z siedzibą w Sitnie oraz ikonopisarz i teolog Ludwika Białas.

Ogłoszenie wyników odbyło się w rozrywkowej części dożynek, podczas której wystąpiły – zespół „Fermata” z Telatyna, „Czar…t Roztocza” z miejscowości Huta Szumy i zespół „Wójtowianie”.

Występom towarzyszyły wystawy instytucji i firm, wspierających rolników oraz twórców ludowych. Uczestnicy święta mogli też skosztować lokalnych przysmaków, które po raz pierwszy serwowały KGW Krasnobród i KGW Klocówka oraz ZS w Krasnobrodzie.

ias24.

Galeria

Może Ci się również spodoba

Skip to content