Wielkie kolędowanie w KDK

Ostatnia niedziela stycznia, to termin w kalendarzu imprez kulturalnych organizowanych przez Krasnobrodzki Dom Kultury, który od wielu już lat zarezerwowany jest na koncert kolędowo-jasełkowy. Niezmiennie było i w tym roku. Koncert odbył się w dniu 26 stycznia 2020 roku.
Wystąpili w nim wykonawcy reprezentujący Krasnobrodzki Dom Kultury, Parafię Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie oraz Zespół Szkół w Krasnobrodzie.
Wielkie kolędowanie rozpoczęła Krasnobrodzka Orkiestra Dęta działająca w KDK pod kierunkiem kapelmistrza Mateusza Krawca, prezentując kilka popularnych utworów o tematyce bożonarodzeniowej i kolędy. Występ wielopokoleniowego zespołu, składającego się z dzieci, młodzieży i osób dorosłych, posiadającego 35-letnią tradycję, bardzo podobał się licznie zgromadzonej publiczności.
Uznanie widzów zyskali również pozostali wykonawcy koncertu. Wszyscy nagradzani byli gromkimi brawami.
A kolejnym wykonawcą był Chór Parafialny z miejscowej Parafii NNMP, który zaprezentował kolędy wykonane na głosy. Chór ma bardzo długą, niemalże wiekową tradycję. Jest to czterogłosowy chór mieszany osób dorosłych, który jest stale uzupełniany o nowych członków, w tym również o młodych chórzystów z młodzieżowego zespołu wokalnego działającego przy parafii. Zapewnia on oprawę niedzielnych mszy świętych oraz uświetnia wiele uroczystości, m.in. odpusty, dożynki, prymicje, msze pogrzebowe, a okazjonalnie koncertuje również poza miejscowym kościołem. W KDK wystąpił po długiej przerwie. Od 1979 roku działa pod kierunkiem organisty p. Józefa Ryszarda Bąka, który jest równocześnie kierownikiem i dyrygentem chóru.
Po kolędowaniu orkiestry i chóru przyszedł czas na wykonawców indywidualnych, duety i tercety, a więc prezentacje instrumentalne uczestników zajęć prowadzonych w Krasnobrodzkim Domu Kultury oraz uczniów Zespołu Szkół w Krasnobrodzie – laureatów XV Stanisławowskich Spotkań z Kolędą, które odbyły się 9 stycznia 2020r. Jako pierwszy wystąpił zdobywca I miejsca tych spotkań – zespół wokalno-instrumentalny w składzie: Weronika Roczkowska, Magdalena Ujma, Hubert Kwiatkowski oraz Gabriela Szpyra akompaniująca na gitarze. Zespół został przygotowany pod kierunkiem p. Karoliny Piotrowskiej. Kolędy wykonane na instrumentach dętych (solo, duety i trio) zaprezentowali uczniowie kapelmistrza Mateusza Krawca: Dawid Kwiatkowski Jagoda Skiba, Kamil Małek, Bartłomiej Smoluch, Alicja Buryło i Oliwia Bucior – trąbki, Marianka Sachajko – klarnet oraz Krzysztof Zub – sakshorn tenorowy. Wśród instrumentalistów był również Franio Sachajko grający na akordeonie, który naukę gry na tym instrumencie rozpoczął pod kierunkiem Mirosława Berlina – kierownika kapeli zespołu „Wójtowianie”. Obecnie młody akordeonista jest uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Andrzeja Cwojdzińskiego w Tomaszowie Lubelskim.
Kolejnymi kolędującymi wykonawcami koncertu byli gitarzyści: duet „Mistrz i Uczeń”, czyli Jarosław Monastyrski prowadzący naukę gry na gitarze w KDK i występująca już wcześniej Gabriela Szpyra – uczestniczka zajęć gitarowych oraz występujący solo Cezary Kalinowski.
W dalszej części koncertu wystąpili kolejni laureaci konkursu kolęd w Stanisławowie – zdobywca I miejsca w swojej kategorii – zespół wokalny „Zaprzęg Świętego Mikołaja” (uczniowie kl. II b Zespołu Szkół) przygotowany pod kierunkiem p. Barbary Dziury oraz solistka Weronika Osuch – laureatka III miejsca.
Potem na scenie zaprezentowały się dwa zespoły z Parafii NNMP. Pierwszym była Schola Młodzieżowa – utalentowane, obdarzone pięknymi głosami dziewczęta: Alicja Kałuża, Paula Kawka, Dominika Radlińska, Maja Rębisz i Gabriela Szpyra (śpiew i akompaniament na gitarze). Drugim – liczna, bo licząca 20 osób Schola Dziecięca, prowadzona pod kierunkiem p. Agnieszki Kostrubiec, którą wspiera akompaniujący na gitarze mąż Dariusz.
Wielkie kolędowanie w KDK zakończyli „Wójtowianie” – zespół z bogatym ponad 25-letnim stażem, posiadający liczne sukcesy artystyczne. W ich wykonaniu można było usłyszeć piękne, znane i mniej znane kolędy i pastorałki.
Warto tu dodać, że publiczność nie była tylko biernym słuchaczem, ale również została zaangażowana do śpiewania kolęd. W czasie przerw pomiędzy poszczególnymi prezentacjami, kolędowanie wśród osób siedzących na widowni, prowadzili członkowie zespołu „Wójtowianie”.
Najwytrwalsi z widzów, którzy wysłuchali do końca 2,5-godzinnego koncertu, zostali nagrodzeni upominkami w postaci najnowszej płyty zespołu „Wójtowianie” pt. „Jest takie miejsce”, która ukazała się pod koniec grudnia 2019 roku.
Cały koncert został utrwalony na nagraniu video, którego dokonał p. Zbigniew Górnik, krasnobrodzanin mieszkający we Wrocławiu, który od wielu lat utrwala i promuje Krasnobród i jego kulturę na Dolnym Śląsku.
Dziękuję wszystkim wykonawcom koncertu, za piękną ucztę duchową, publiczności za obecność i aktywny udział w kolędowaniu, a panu Zbigniewowi Górnikowi za nagranie koncertu.

Galeria

Może Ci się również spodoba

Skip to content