Święto Konstytucji 3 Maja w dobie koronawirusa

W niedzielę 3 maja 2020 roku minęło 229 lat od uchwalenia przez Sejm Czteroletni Konstytucji 3 maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie nowoczesną ustawą regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli.   

            Tegoroczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Krasnobrodzie, tak jak i w wielu innych miastach Polski i na świecie, miały zupełnie inny przebieg niż wszystkie dotychczasowe rocznice tego wydarzenia. Ze względu na stan pandemii święto było obchodzone bardzo skromnie i bez tradycyjnej oprawy patriotycznej i artystycznej.

            W Krasnobrodzie scenariusz uroczystości był krótki. Pierwszym jego punktem była Msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona, jak zawsze, w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Sprawował ją miejscowy proboszcz – ksiądz prałat dr Eugeniusz Derdziuk, a piękną homilię zawierającą wiele treści patriotycznych wygłosił ks. płk Krzysztof Pietrzniak.

            Choć Msza św. jest stałym wydarzeniem w obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, to ta była nietypowa. Ze względu na wprowadzone ograniczenia, mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa, uczestniczyła w niej osobiście tylko niewielka reprezentacja lokalnej społeczności. Zdecydowana większość brała udział we Mszy św. za pośrednictwem łącza internetowego, modląc się w swoich domach. Poza tym w kościele nie było tradycyjnej akademii patriotycznej w wykonaniu uczniów oraz oprawy muzycznej, którą zapewniali zwykle Krasnobrodzka Orkiestra Dęta i Chór Parafialny. Zabrakło też pocztów sztandarowych kombatanckich i szkolnych oraz repreentacji różnych środowisk – instytucji i zakładów pracy, związków kombatanckich, stowarzyszeń i klubów. Nie było tradycyjnego przemarszu pod pomnik, który w 1931 roku ufundowali mieszkańcy Krasnobrodu, „DLA UCZCZENIA 140 ROCZNICY UCHWALENIA WIEKOPOMNEJ KONSTYTUCJI 3-GO MAJA 1791 r.” i programu realizowanego przy pomniku z udziałem mieszkańców miasta i gminy Krasnobród.

            Drugim i ostatnim punktem tegorocznych obchodów Święta Konstytucji 3 Maja było symboliczne złożenie wieńca pod pomnikiem. W imieniu swoim i całej lokalnej społeczności dokonali tego burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal i przewodniczący Rady Miejskiej w Krasnobrodzie Radosław Cios-Mairot. Ze względu na obecną sytuację inni nie mogli tego zrobić osobiście, a warto tu przypomnieć, że w poprzednich latach wiązanki składało około 20 różnych delegacji.

            Niezbędnym elementem umożliwiającym poruszanie się w przestrzeniu publicznej w czasie pandemii są maski, stąd też zarówno Burmistrz jak i Przewodniczący Rady Miejskiej, uczestniczyli w uroczystościach zgodnie z obowiązującymi zaleceniami, mając zasłonięte twarze.

            229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja to była nietypowo obchodzona uroczystość, tak jak wiele innych wydarzeń odbywających się w czasie pandemii koronawirusa.

            Miejmy nadzieję, że za rok 230. rocznicę  tego wydarzenia będziemy mogli obchodzić już bardziej uroczyście, zgodnie z naszą wieloletnią tradycją, czego życzę mieszkańcom naszej lokalnej społeczności i wszystkim Polakom.

            Tymczasem przypomnijmy sobie jak wyglądało majowe święto w roku ubiegłym. Załączam linki do filmowych relacji ze Święta Konstytucji 3 Maja 2019 oraz XVI Majówki Roztoczańskiej. Zapraszam do ich obejrzenia.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *