Puchar Polski w kolarstwie szosowym w Krasnobrodzie

W dniach 11-12 lipca 2020 roku Krasnobród gościł organizatorów i uczestników ogólnopolskiej imprezy sportowej „Pucharu Polski w kolarstwie szosowym”. Głównym organizatorem tego wydarzenia był Klub Sportowy „Agros” Zamość na zlecenie Polskiego Związku Kolarskiego, a współorganizatorami: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Powiat Zamojski, Miasto i Gmina Krasnobród, Gmina Adamów, Gmina Łabunie i Okręgowy Związek Kolarski w Lublinie. Funkcję dyrektora wyścigu pełnił Konrad Firek.
W pierwszym dniu zawodów odbyła się jazda indywidualna na czas. Start i meta usytuowane były na ulicy Tomaszowskiej, a trasa prowadziła z Krasnobrodu w kierunku Tomaszowa Lubelskiego. Zawody odbywały się przy ruchu całkowicie zamkniętym. Zawodnicy, w zależności od kategorii wiekowej mieli do pokonania 5, 10, 15 lub 20 kilometrów.
W drugim dniu zawodów wyścigi odbywały się ze startu wspólnego przy ruchu drogowym częściowo ograniczonym. Start i meta tym razem miały lokalizację w innej części Podklasztoru – za Kaplicą Objawień na Wodzie, przy drodze w kierunku Majdanu Wielkiego. Trasa wyścigu prowadziła przez takie miejscowości jak: Krasnobród – Majdan Wielki – Hutków – Suchowola – Feliksówka – Rachodoszcze – Boża Wola – Majdan Ruszowski – Łabunie (ul. Lipowa) – Łabunie (ul. Lipska) – Ruszów – Ruszów Kolonia – Zalesie – Rachodoszcze – Suchowola – Krasnobród (Podklasztor).
Dystanse do pokonania przez zawodników były zróżnicowane w zależności od kategorii wiekowej. Zawodnicy startujący w godzinach przedpołudniowych (juniorki i juniorzy młodsi oraz młodziczki) mieli zgodnie z regulaminem do pokonania: 80,3 km (3 okrążenia + dojazd), 61,1 km (2 okrążenie + dojazd) lub 22,7 km (dojazd i powrót). Jednak ze względu na warunki atmosferyczne (opady deszczu), w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie kolarzy dystanse te zostały skrócone.
Druga grupa zawodników, która startowała w południe zawody rozpoczynała i kończyła już w znaczenie lepszych warunkach atmosferycznych, więc miała do pokonania trasy zgodnie z regulaminem, tj. juniorzy – 99,5 km (4 okrążenia + dojazd), elita i juniorki kobiet open – 80,3 km (3 okrążenia + dojazd), młodzicy – 41,9 km (1 okrążenie + dojazd).
Po przybyciu na metę poszczególnych grup zawodników odbywało się ogłoszenie wyników oraz wręczanie nagród dla zwycięzców poszczególnych kategorii, a także dla zawodników, którzy byli najlepsi w jeździe indywidualnej na czas w dniu poprzednim. Nagrody wręczali: Starosta Zamojski Stanisław Grześko, Burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal i Dyrektor Krasnobrodzkiego Domu Kultury Mariola Czapla.
W Pucharze Polski – wyścigu kolarskim po Ziemi Zamojskiej wzięło udział 460 uczestników. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa starowali oni w grupach nie przekraczających 150 osób.
Celami zawodów były nie tylko popularyzacja kolarstwa, zachęcenie dzieci i młodzieży do uprawiania tej dyscypliny, wyłonienie najlepszych zawodników do Finałów OOM w kolarstwie, ale także promocja Lubelszczyzny, gmin Powiatu Zamojskiego, w tym również Krasnobrodu.
Mamy nadzieję, że zarówno organizatorzy jak i uczestnicy będą miłe wspominali czas spędzony w naszym mieście i część z nich zechce tu powrócić, nie tylko przy okazji zawodów.

fot. Katarzyna Lipska i Mariola Czapla

ZOBACZ GALERIĘ

Możesz również polubić…

Skip to content