Narodowe Święto Niepodległości w dobie koronawirusa

11 listopada 2020 – Narodowe Święto Niepodległości było zupełnie inne niż te, które pamiętamy z poprzednich lat.
Trudna sytuacja epidemiologiczna uwidaczniająca się dużą liczbą zachorowań na Covid-19 oraz związane z nią ograniczenia mające na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa spowodowały, że obchody przypadającej w tym roku 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zarówno w kraju jak i na świecie, miały w tym roku znacznie skromniejszy wymiar.
Tak też było i w Krasnobrodzie. Tradycyjnie o godzinie 9.00 w Sanktuarium Maryjnym w Krasnobrodzie odprawiona została Masza święta w intencji Ojczyzny celebrowana przez proboszcza miejscowej parafii ks. prałata dr Eugeniusza Derdziuka, który wygłosił również homilię. Ze względu na obowiązujące ograniczenia w Eucharystii uczestniczyła znacznie mniejsza liczba osób niż zwykle. Dla tych, którzy nie mogli wybrać się do kościoła i osobiście uczestniczyć w modlitwie za Ojczyznę była możliwość łączenia się z sanktuarium poprzez Internet i zdalnego uczestniczenia we Mszy św. poprzez transmisję online.
W tegorocznych obchodach Narodowego Święta Niepodległości zabrakło też tradycyjnego programu artystycznego poprzedzającego Mszę św., w wykonaniu uczniów jednej ze szkół działających na terenie gminy oraz pięknej oprawy muzycznej w wykonaniu Chóru Parafialnego oraz Krasnobrodzkiej Orkiestry Dętej. Nie było też możliwości zorganizowania uroczystego przemarszu pod pomnik 100-lecia Niepodległości i złożenia wiązanek przez delegacje instytucji, stowarzyszeń i grup społecznych. Symboliczną wiązankę w imieniu całego społeczeństwa Miasta i Gminy Krasnobród złożyli przedstawiciele władz samorządowych: Burmistrz Kazimierz Misztal, Przewodniczący Rady Miejskiej Radosław Cios-Mairot, Z-ca Przewodniczącego Rady Miejskiej Kazimierz Mielniczek wraz z małżonką Martą Mielniczek oraz Sekretarz Gminy Kazimierz Gęśla.
Okolicznościowe przemówienie Burmistrza Krasnobrodu, zwykle wygłaszane przy pomniku, tym razem zostało nagrane i umieszczone w Internecie. Podobnie było też z częścią artystyczną. Zamiast tradycyjnego koncertu w KDK w Internecie udostępniony został montaż słowno-muzyczny, który wraz z wystąpieniem burmistrza był nagrany wcześniej, z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego.
W programie artystycznym, na który składały się wiersze, piosenki i utwory instrumentalne, wystąpili pracownicy i uczestnicy zajęć prowadzonych w Krasnobrodzkim Domu Kultury oraz inne osoby współpracujące z KDK. Byli to: Gabriela Szpyra – uczestniczka zajęć nauki gry na gitarze (gitara i śpiew), Alicja Parkitny – kierownik zespołu folklorystycznego „Wójtowianie” (recytacje), Aneta Krupa – instruktor ds. muzyki KDK (śpiew), wraz z córką Julią (śpiew), Paweł Murdzek – nauczyciel, polonista z Zespołu Szkół w Krasnobrodzie wraz z wnuczką Beatką (recytacje), Jagoda Skiba, Dawid Kwiatkowski i Bartłomiej Smoluch – uczestnicy zajęć nauki gry na instrumentach dętych (trąbka), Karolina Smoluch – uczestniczka zajęć teatralnych (recytacje), Marianna Sachajko – uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej I st.w Tomaszowie Lub. (klarnet).
Dziękujemy bardzo wszystkim występującym w programie oraz osobom zaangażowanym w przygotowanie tych prezentacji artystycznych, a w szczególności rodzicom naszych małych artystów oraz instruktorom KDK – Mateuszowi Krawcowi, Marzenie Mazurek i Jarosławowi Monastyrskiemu, który zajął się nagraniami i montażem nagranego materiału oraz umieszczeniem go w Internecie.
Serdecznie dziękujemy również wszystkim, którzy skorzystali z zaproszenia i uczestniczyli w tych nietypowych obchodach Narodowego Święta Niepodległości 2020.
Tych, którzy nie widzieli jeszcze tego programu zachęcamy do odwiedzenia kanału Youtube Krasnobrodzkiego Domu Kultury – program okolicznościowy można obejrzeć TUTAJ
Można też OBEJRZEĆ retransmisję Mszy św. w intencji Ojczyzny z Sanktuarium Maryjnego w Krasnobrodzie, którą zarejestrował p. Józef Zdybel.

GALERIA

Możesz również polubić…

Skip to content