„PANU DZIĘKI ODDAWAJMY” – KRASNOBRODZKI ORSZAK TRZECH KRÓLI 2021

„Panu dzięki oddawajmy”, to słowa z jednej z Pieśni Jana Kochanowskiego, które były hasłem przewodnim tegorocznego Orszaku Trzech Króli.
Ze względu na panującą epidemię koronawirusa i związane z nią obostrzenia organizacja uroczystości Objawienia Pańskiego była zupełnie inna niż w latach ubiegłych.
Ograniczona do minimum formuła nie przeszkodziła jednak organizatorom w całym kraju na świętowanie Epifanii.
Fundacja Orszaku zamiast jednego dużego wydarzenia z aktorami i publicznością zaproponowała, inne, mniejsze formy uczczenia tego święta.
Były to: Mini Orszak, Spacer Orszakowy, Orszak Kolęd – Święty wieczór nawiązujący do tradycji spotkań kolędowych w wieczór poprzedzający święto Trzech Króli oraz Orszakowy Challenge Kolędowy.
Krasnobród już po raz szósty dołączył do orszakowego grona, mimo, że
w tym roku nie spotkaliśmy się na ulicach naszego miasta, aby wspólnie wędrować do stajenki i wraz z trzema królami oddać hołd nowonarodzonemu Jezusowi to uczestnictwo w tym wydarzeniu było możliwe w formie ONLINE.
Krasnobrodzcy organizatorzy zaproponowali mieszkańcom naszego miasta i gminy dwie formy włączenia się w uroczystości orszakowe.
Pierwszą z nich był ORSZAK KOLĘD – ŚWIĘTY WIECZÓR, czyli spotkania kolędowe, które odbywały się w wieczór poprzedzający Święto Objawienia Pańskiego, nawiązujące do starej polskiej tradycji, polegającej na gromadzeniu się i wspólnym śpiewaniu kolęd w okresie od Bożego Narodzenia do Święta Epifanii.
Wszyscy chętni w ustalonym terminie mogli nagrać filmiki z indywidualnego, bądź rodzinnego kolędowania i przesłać je do Krasnobrodzkiego Domu Kultury, gdzie zostały one zmontowane i 5 stycznia na kanale YouTube KDK o godz. 17.00 odbyła się premiera.
Tego wieczoru można było również dołączyć wirtualnie do wspólnego odśpiewania kolędy „Mędrcy świata”, które zaplanowano na godz. 19.00.
W tym miejscu składamy podziękowania wszystkim, którzy nadsyłając nagrania włączyli się w przygotowanie tej części Orszaku, oraz panu Jarkowi Monastyrskiemu za ich montaż.
Drugą propozycją, z której skorzystał Krasnobród, był MINI ORSZAK, który odbył się 6 stycznia 2021 roku.
W tym dniu o godz. 12.00 w Sanktuarium Maryjnym odprawiona została msza święta – transmitowana na kanale YouTube Parafii Nawiedzenia NMP.
Natomiast o godz. 15.30 rozpoczęła się transmisja online MINI ORSZAKU Z KONCERTEM KOLĘD, który został przygotowany w oparciu o scenariusz napisany przez panią Annę Murawską z Fundacji orszakowej.
Organizatorzy przygotowali program słowno-muzyczny skupiając się na scenie przybycia Trzech Króli do Dzieciątka Jezus i złożenia darów.
Całość opatrzona była komentarzem przeplatanym pięknymi polskimi kolędami.
Wspólne kolędowanie połączone z krótkim występem jasełkowym zawierającym element pokłonu przed Świętą Rodziną możliwy był dzięki zaangażowaniu wielu osób, którym serdecznie dziękujemy:
Oprawa wokalno-muzyczna:
Karolina Piotrowska z córką Igą
Gabriela Szpyra i Alicja Kałuża
Alicja Parkitny, Zofia Przytuła, Elżbieta Piela i Mirosław Berlin – reprezentanci zespołu folklorystycznego „Wójtowianie”
Lucyna i Andrzej Ujma

Trzej Królowie:
KACPER – król europejski – Kazimierz Mielniczek
BALTAZAR – król afrykański – Jarosław Bucior
MELCHIOR – król azjatycki – Tomasz Skóra

NARRATOR – Mariola Kawecka

Przygotowanie strojów dla królów:
Halina Gontarz – Zespół Szkół w Krasnobrodzie
Marzena Mazurek – Krasnobrodzki Dom Kultury
Ośrodek Wypoczynkowy „Barwy Roztocza” w Krasnobrodzie.

Pomoc techniczna:
Rafał Chrabąszcz
Andrzej Ujma

W Mini Orszaku wykorzystano fragmenty z utworów najwybitniejszych polskich poetów i wieszczów:
Jan Kochanowski „Pieśń XV”
Juliusz Słowacki „Tak mi, Boże, dopomóż”
Adam Mickiewicz „Błogosławieństwo”
Cyprian Kamil Norwid „Opłatek”
Organizatorami wydarzenia byli: Krasnobrodzki Dom Kultury, którego pracownicy czuwali nad całością przedsięwzięcia, Parafia Nawiedzenia NMP oraz Burmistrz Krasnobrodu.

Galeria

Może Ci się również spodoba

Skip to content