„Brzechwa w ilustracjach” – krasnobrodzka wystawa w Mielcu

W dniach od 8 stycznia do 7 lutego 2021 roku w Galerii ESCEK Domu Kultury Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu prezentowana jest wystawa pt. „Brzechwa w ilustracjach”.
Na wystawie zgromadzone są prace, które powstały po XIV Ogólnopolskim Plenerze Ilustratorów – Krasnobród 2019. Plener i wystawa zostały zorganizowane przez Krasnobrodzki Dom Kultury oraz autorkę i kuratora projektu Marię Grażynę Szpyrę.
Autorami ilustracji są wybitni polscy artyści, laureaci wielu nagród, twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie „polskiej szkoły ilustracji” – uczestnicy tej edycji pleneru, którego tematem była twórczość Jana Brzechwy. Ponadto wystawa została wzbogacona o prace artystów uczestniczących we wcześniejszych edycjach plenerów, którzy zostali zaproszeni do udziału w tym projekcie.
Ekspozycja w Mielcu jest pierwszą prezentacją wystawy na którą składają się prace takich artystów jak: Maria Ekier, Piotr Fąfrowicz, Elżbieta Gnyp, Artur Gołębiowski, Hanna Grodzka-Nowak, Magdalena Kozieł-Nowak, Halina Kuźnicka, Jolanta Marcolla, Franciszek Maśluszczak, Aleksandra Michalska-Szwagierczak, Krystyna Michałowska, Marianna Oklejak, Leszek Ołdak, Zuzanna Orlińska, Bogusław Orliński, Piotr Rychel, Elżbieta Wasiuczyńska, Józef Wilkoń, Magdalena Wosik.
Zwykle premiera wystaw poplenerowych odbywa się w Krasnobrodzkim Domu Kultury w następnym roku po plenerze, podczas kolejnej edycji tego wydarzenia, a dopiero potem są pokazy w wielu galeriach i innych placówkach kultury na terenie Polski. Tym razem jednak jest inaczej. Ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem w 2020 roku Ogólnopolski Plener Ilustratorów nie odbył się. Nie było też możliwości organizacji wystawy oraz wernisażu w KDK w tradycyjny sposób, z udziałem artystów oraz mieszkańców naszego miasta i zaproszonych gości.
Ze względu na te ograniczenia wystawa w Mielcu nie była też prezentowana w tradycyjny sposób, tylko w formie online.
Mamy nadzieję, że w tym roku będziemy mogli zorganizować tę wystawę w Krasnobrodzkim Domu Kultury, umożliwiając naszym mieszkańcom obejrzenie na żywo zgromadzonych na niej ilustracji do utworów Jana Brzechwy.
Tymczasem zapraszamy na wernisaż i wirtualny spacer po wystawie w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu, po której oprowadzą nas Bożena Krużel – opiekun Galerii ESCEK i Edward Kociański – artysta malarz, instruktor plastyki. Zapraszamy też do zapoznania się z folderem wystawy.
Wernisaż i wirtualny spacer po wystawie

Możesz również polubić…

Skip to content