Obchody 78. rocznicy bitwy pod Lasowcami

W dniu 4 lutego 2021 roku minęło 78 lat od bitwy stoczonej przez żołnierzy Armii Krajowej z wojskami niemieckimi w miejscowości Lasowce. W wyniku stoczonych walk zginęło 32 partyzantów oraz 8 mieszkańców tej miejscowości.
Zwykle z okazji kolejnych rocznic tej bitwy, dla uczczenia pamięci osób, które straciły życie w walce o wolność Ojczyzny z niemieckim okupantem, pod pomnikiem upamiętniającym te wydarzenie były organizowane uroczystości religijno-patriotyczne. W ich programie były: msza św. w intencji poległych, program artystyczny o treści patriotycznej w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kaczórkach, okolicznościowe przemówienia, ceremoniał woskowy, salwa honorowa, złożenie wiązanek. Oprawę muzyczną zapewniała Krasnobrodzka Orkiestra Dęta, a wojskową – Kompania Honorowa Wojska Polskiego z 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego. W uroczystościach brało udział wiele osób reprezentujących różne środowiska i urzędy.
W tym roku ze względu na ograniczenia związane z pandemią COVID-19 uroczystości nie mogły się odbyć w takiej formie. W związku z tym organizatorzy: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Burmistrz Krasnobrodu i 3 Batalion Zmechanizowany w Zamościu, zaprosili do indywidualnego oddawania hołdu poległym w bitwie pod Lasowcami i ograniczyli do minimum program obchodów.
Przed południem pod pomnik w Lasowcach przybyły delegacje szkół z terenu miasta i gminy Krasnobród, które złożyły wiązanki i zapaliły znicze. Społeczności szkolne (grono pedagogiczne, uczniów i pracowników) Zespołu Szkół w Krasnobrodzie reprezentowały: dyrektor Elżbieta Działa i wicedyrektor Krystyna Czapla, Szkoły Podstawowej w Kaczórkach – dyrektor Elżbieta Zub, a Szkoły Podstawowej w Majdanie Wielkim – Krystyna Gęśla nauczycielka.
Zdecydowana większość delegacji zebrała się o godz. 12.00 pod pomnikiem w Lasowcach. Przybyły poczty sztandarowe kół ŚZŻAK oraz delegacje kombatantów i ich rodzin z terenu województw lubelskiego i podkarpackiego. W uroczystościach wzięli również udział przedstawiciele Wojska Polskiego, władz samorządowych – radni Powiatu Zamojskiego, urzędów i instytucji – m.in. Nadleśnictwa Zwierzyniec, Roztoczańskiego Parku Narodowego, Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie, 10 Drużyny Harcerskiej „Traperski Krąg” w Suścu oraz mieszkańców Lasowiec i okolicznych miejscowości. Były też media – TVP 3 Lublin i Katolickie Radio Zamość.
Organizatorów reprezentowali: Sławomir Zawiślak – Prezes ŚZŻAK Okręg Zamość i Poseł na Sejm RP wraz z v-ce prezesem por. Andrzejem Jaroszyńskim oraz Burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal wraz z Zastępcą Burmistrza Januszem Osiem.
Obchody rozpoczęły się od odśpiewania Hymnu Narodowego. Następnie wszystkich zebranych powitał Burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal, a potem modlitwę za poległych w walkach pod Lasowcami poprowadził Proboszcz Parafii pw. Świętej Bożej Opatrzności w Bondyrzu ks. Artur Sokół. Wydarzenia, które miały miejsce 78 lat temu przedstawił w krótkim wystąpieniu Wiceprezes ŚZŻAK por. Andrzej Jaroszyński. Głos zabrał również Prezes ŚZŻAK Okręg Zamość, Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, który podziękował zebranym za udział w tych, innych niż zwykle, obchodach 78. rocznicy bitwy pod Lasowcami, jednej z bitew Powstania Zamojskiego.
Na zakończenie uroczystości zebrane delegacje złożyły wiązanki pod pomnikiem upamiętniającym te tragiczne wydarzenia.

Galeria

Może Ci się również spodoba

Skip to content