Puchar Polski w kolarstwie szosowym 2021

Po raz kolejny Krasnobród gościł organizatorów i uczestników Pucharu Polski w kolarstwie szosowym. Ta ogólnopolska impreza sportowa była połączona z wyścigiem kolarskim „Po Ziemi Zamojskiej”. Tym razem zawody odbyły się w piątek i sobotę, w dniach 7 – 8 maja. Choć ich organizacja wiązała się z utrudnieniami związanymi z poruszeniem się po Krasnobrodzie oraz wyjazdami poza nasze miasto w kierunku Tomaszowa Lubelskiego (piątek) i do Zamościa przez Suchowolę (sobota), to wydarzenie to umożliwiło wykorzystanie bazy noclegowej i żywieniowej u miejscowych kwaterodawców, którzy ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa przez długi czas nie przyjmowali gości. Ponadto było dobrą formą promocji naszego miasta, Powiatu Zamojskiego i Lubelszczyzny.
Oprócz promocji naszego regionu, to sportowe wydarzenie miało też na celu popularyzację kolarstwa, zachęcenie dzieci i młodzieży do uprawiania tej dyscypliny, wyłonienie najlepszych zawodników do Finałów OOM w kolarstwie.
Głównym organizatorem tych zawodów był Klub Sportowy „Agros” Zamość na zlecenie Polskiego Związku Kolarskiego, a współorganizatorami: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Powiat Zamojski, Gmina Krasnobród, Gmina Adamów, Gmina Łabunie i Okręgowy Związek Kolarski w Lublinie. Funkcję dyrektora wyścigu pełnił Konrad Firek.
Tak samo jak w roku ubiegłym, pierwszy dzień rowerowej rywalizacji, to jazda indywidualna na czas (piątek 7 maja). Start i meta usytuowane były na osiedlu Podklasztor, na ulicy Tomaszowskiej, w niedalekiej odległości od sanktuarium, a trasa prowadziła w kierunku do miejscowości Zielone. Wyścigi rozpoczęły się o godz. 12.00 i odbywały się przy całkowicie zamkniętym ruchu drogowym. W zależności od kategorii wiekowej kolarze mieli do pokonania różne dystanse.
A oto najlepsi zawodnicy i ich wyniki w poszczególnych kategoriach:

 • Żakini (5 km) – Maja Tułacz (UKS Koźminianka Koźminek) 08:03,23
 • Żak (5 km) – Igor Juszczak (UKS Koźminianka Koźminek) 07:20,60
 • Młodziczka (5 km) – Agata Sekta (UKS Avatar) 07:23,93
 • Młodzik (5 km) – Nikodem Gwóźdź (Grupa Kolarska Gliwice) 06:36,48
 • Juniorka młodsza (10 km) – Kornelia Braun (KK Ziemia Darłowska – Szkółka Kolarska w Darłowie) 14:59,97
 • Junior młodszy (10 km) – Filip Gruszczyński (Grupa Kolarska Gliwice) 13:03,02
 • Juniorka (13,7 km) – Maja Wróblewska (KK Ziemia Darłowska) 18:25,75
 • Junior (20 km) – Mateusz Gajdulewicz (Warszawski Klub Kolarski) 24:15,21
 • Kobiety open (13 km) – Aurela Nerlo (TKK „Pacific” Toruń Nestle Fitness Cycling Team 17:22,17.
  W drugim dniu (sobota 8 maja) zawodnicy rozpoczynali rywalizację ze startu wspólnego, wyruszając na trasę wyścigu o różnych godzinach i na różne dystanse, w zależności od kategorii. Zawody odbywały się przy ruchu drogowym częściowo ograniczonym. Pierwsza grupa wystartowała o godz. 10.30. Trasa prowadziła przez takie miejscowości jak: Krasnobród – Majdan Wielki – Hutków – Suchowola – Feliksówka – Rachodoszcze – Majdan Ruszowski – Łabunie (ul. Lipowa) – Łabunie (ul. Lipska) – Ruszów – Ruszów Kolonia – Zalesie – Rachodoszcze – Suchowola – Krasnobród (Podklasztor). Start i meta tej części zawodów były usytuowane również na Podklasztorze, z tym że winnej jego części – za Kaplicą Objawień na Wodzie, przy drodze w kierunku do Majdanu Wielkiego.
  Najdłuższy dystans do pokonania mieli „juniorzy” – 94,7 km. Najlepszy zawodnik – Kacper Gieryk (KTK Kalisz) pokonał go w czasie 2:23:15. Drugi co do długości dystans – 77 km pokonali „juniorzy młodsi” oraz „elita i juniorki kobiet open”. Najlepszym w pierwszej z tych kategorii był Filip Gruszczyński (Grupa Kolarska Gliwice), jego czas to 2:02:40. Natomiast najlepsza juniorka to Maja Wróblewska (KK Ziemia Darłowska) z czasem 2:11:53, a w kategorii kobiet open – Karolina Kumięga (TKK „Pacific” Toruń Nestle Fitness Cycling Team) 2:11:26.
  Juniorki młodsze zmierzyły się z dystansem 59,3 km. Najlepsza z nich to Eliza Rabażyńska (ALKS Stal Grudziądz Big Star), jej wynik to 1:54:32. Młodzicy pokonali dystans 41,6 km. Najlepszy czas 1:12:34 uzyskał Mikołaj Listwoń (Kolarski Klub Sportowy Gostyń). Najkrótszą trasę mieli do pokonania młodziczki, żaczki i żaki – 23,9 km. Oto najlepsze wyniki: młodziczka – Agata Sekta (UKS AVATAR) – 0:43:17, żak – Igor Juszczak (UKS Koźminianka Koźminek) – 0:41:16, żakini – Magdalena Polańska (Szkółka Kolarska Zegiestów Skalniak) – 0:43:17.
  Podobnie jak rok wcześniej, tak i tym razem pogoda nie rozpieszczała kolarzy. Było dosyć chłodno i deszczowo, co stwarzało duże zagrożenie dla bezpieczeństwa zawodników. Części z nich niestety nie udało się pomyślnie ukończyć zawodów.
  Po przybyciu na metę poszczególnych grup zawodników odbywało się ogłoszenie wyników oraz wręczanie dyplomów i nagród finansowych dla zwycięzców poszczególnych kategorii. Nagrody wręczali: Starosta Zamojski Stanisław Grześko, Zastępca Burmistrza Krasnobrodu Janusz Oś i Radna Rady Powiatu Zamojskiego Agnieszka Adamczuk.
  Dołączamy się do gratulacji dla najlepszych zawodników, a wszystkim którzy wzięli udział w Pucharze Polski życzymy sukcesów w kolejnych edycjach tych zawodów.
 • Galeria – foto: KS AGROS Zamość, KDK

Możesz również polubić…

Skip to content