„Śladami Singera” – międzynarodowy festiwal powraca

Trwają przygotowania do kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera”, który już na stałe wpisał się w kalendarz krasnobrodzkich imprez.
W roku ubiegłym ze względu na pandemię koronawirusa to wyjątkowe wydarzenie nie mogło odbyć się w dotychczasowo proponowanej formie, jednak jego miłośnicy mogli skorzystać z propozycji organizatorów i wirtualnie uczestniczyć w festiwalu, gdzie każdy festiwalowy dzień dedykowany był innemu miejscu. Były wspomnienia artystów z minionych edycji, fragmenty prozy Singera, archiwalne zdjęcia z poszczególnych miejscowości oraz materiały video pokazujące najbardziej spektakularne wydarzenia z historii festiwalu.
Miło nam poinformować, że w tym roku mimo nadal niezbyt łatwej sytuacji wszystko wróci do normy i festiwal „Śladami Singera” odbędzie się w Krasnobrodzie w dniach 24-25 lipca.
Przypominamy, że pomysłodawcą i organizatorem tego wielowymiarowego wydarzenia jest Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN, a dyrektorem niezmiennie od pierwszej edycji – Witold Dąbrowski. W tym miejscu należy również wspomnieć, że inspiracją dla powstania idei projektu jest twórczość noblisty Izaaka Baszewisa Singera, osadzona w wielokulturowej scenerii miasteczek regionu Lubelszczyzny.
Poniżej przedstawiamy tegoroczny plan wędrówki śladami Singera w Krasnobrodzie.

I dzień
17.00 – 20.00 PLENEROWA INSTALACJA ARTYSTYCZNA „Singer contra Singer”,

połączona z promocją Gazety Festiwalowej. Elementem instalacji jest projekcja cyklu dokumentalnego pt. „Warszawa – pejzaż z Singerem” (siedmioodcinkowy film dokumentalny), którego autorzy (A. Kinaszewski, H. Dobosz) poprzez postać Singera pragną pokazać losy Żydów na naszych ziemiach, odkryć niezwykłość związków polsko-żydowskich, bogactwo współistnienia obu narodów, a także istotę wzajemnych uprzedzeń i konfliktów.

20.00 – 21.00 Spektakl literacko-muzyczny „Opowieści z Nocy”. Ubrane w żywą muzyczną formę (kontrabas, altówka), prezentowane przez lektora relacje świadków historii Zagłady, zestawione z wierszem urodzonego w Lublinie poety Jakova Glatsztejna „Lublinie, moje święte żydowskie miasto”. Kameralny spektakl pełen emocji, związanych z Pamięcią. Po spektaklu spotkanie i rozmowa z jego wykonawcami.

II dzień
14.00 – Projekcja telewizyjnej wersji spektaklu teatralnego „Opowiadania dla dzieci”, zrealizowanego w Teatrze Narodowym w Warszawie. Produkcja z archiwum TVP, w reż. Piotra Cieplaka. Osiem opowiadań, które przenoszą nas z Nowego Jorku w czas biblijny, a potem do mitycznego Chełma, aż wreszcie w sen Menasze, i tworzą świat, w którym możliwe są zabawa, czułość i cud. Postać profesora Szlemiela, zwierzęta z Arki Noego, dzieci, przed którymi otwiera się Niebo z Drabiną Jakubową, głupcy z Chełma, Ucel i jego córka Nędza oraz wiele innych postaci, w ślad za Singerem, mówią do dzieci ich językiem o najważniejszych sprawach.


20.00 – „Przyjaciele Sztukmistrza” spektakl cyrkowo-teatralny inspirowany prozą Isaaca Bashevisa Singera w wykonaniu artystów lubelskiej Fundacji Sztukmistrze. Akrobacje, żonglerka, cyr wheel, fire show w zwartej kompozycji reżyserowanej przez Arkadiusza Ziętka i Zespół.

Możesz również polubić…

Skip to content