SPOTKANIE Z OSOBOWOŚCIĄ – PROF. ZOFIA KONASZKIEWICZ i ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY „WÓJTOWIANIE”

21 sierpnia w KDK odbyło się „Spotkanie z osobowością”. Jego gościem honorowym była prof. Zofia Konaszkiewicz, która pod pseudonimem Zofia Jasnota napisała ponad 200 pieśni o tematyce religijnej śpiewanych w kraju i poza jego granicami. Pod tym samym pseudonimem publikowała książki i wiersze o tematyce religijnej dla dzieci.
Zofia Konaszkiewicz – profesor zwyczajny, doktor habilitowany. Przez całe życie zawodowe związana z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, m.in. jako wieloletni kierownik Katedry Edukacji Muzycznej oraz Międzywydziałowego Studium Pedagogicznego.
Ukończyła studia w zakresie psychologii na Uniwersytecie Warszawskim, a także w zakresie wychowania muzycznego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (obecnie UMFC). Na Uniwersytecie Warszawskim studiowała także pedagogikę i odbyła studia doktoranckie z tego zakresu. Stopień doktora i doktora habilitowanego uzyskała na Wydziale Pedagogicznym UW. Tytuł naukowy profesora uzyskała w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
Wykładała w Akademii Pedagogiki Specjalnej, gdzie pełniła funkcję kierownika Katedry Terapii przez Sztukę. Ponadto pracowała w średnim szkolnictwie muzycznym, w szkole podstawowej przy szpitalu dziecięcym i w poradni psychologicznej dla dzieci. Obecnie prowadzi zajęcia w Akademii Katolickiej (dawnym Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie).
Podczas spotkania prof. Zofia Konaszkiewicz dzieliła się ze słuchaczami swoją bogatą wiedzą i doświadczeniem z pracy pedagogicznej, mówiła o wartościach kultury wysokiej i wartościach religijnych. Zdecydowana większość spotkania poświęcona była pieśni i piosence religijnej. Pani Profesor mówiła o początkach swojej twórczości, o napisanych przez siebie pieśniach, w które starała się wplatać ważne treści religijne i patriotyczne.
Bardzo ciekawe opowieści Pani Profesor przeplatane były pieśniami jej autorstwa wykonywanymi przez Zespół Folklorystyczny „Wójtowianie”, który wykonał utwory znane i często śpiewane, takie jak m. in.: Matka (Była cicha i piękna jak wiosna), Gdy idziemy poprzez świat, Pokój zostawiam wam, ale także mniej popularne jak: Józefie weź w opiekę rodziny, Janie Pawle przyjacielu młodzieży i wiele innych.
Wójtowanie – to zespół wokalno-instrumentalny, który działa od 1993 roku przy Krasnobrodzkim Domu Kultury. Funkcję kierownika pełni Alicja Parkitny, która jest również jego współzałożycielką. Zespół ma bogaty repertuar, na który składają się pieśni ludowe, patriotyczne, re¬ligijne, okolicznościowe, towarzyskie oraz kolędy, a także utwory opiewa¬jące uroki Krasnobrodu i Roztocza autorstwa członków zespołu. „Wójtowianie” uczestniczyli w licznych koncertach, ubogacając różnego rodzaju wydarzenia. Wystąpili w wielu miejscowościach kraju oraz na Słowacji. Zespół bierze też udział w konkursach oraz festiwalach o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia. Jedną z ostat¬nich jest I nagroda w XIX Transgranicznym Festiwalu Pieśni o Roztoczu – Susiec 2020. Wójtowianie nagrali 3 płyty CD.

Galeria

Możesz również polubić…

Skip to content