JULIUSZ SŁOWACKI – MIĘDZY SŁOWEM A OBRAZEM – wernisaż wystawy

Dyrektor Krasnobrodzkiego Domu Kultury Mariola Czapla oraz Autor i Kurator Projektu – Maria Grażyna Szpyra oraz Autorzy prac serdecznie zapraszają na wernisaż ogólnopolskiej wystawy ilustracji JULIUSZ SŁOWACKI – MIĘDZY SŁOWEM A OBRAZEM, który odbędzie się 2 września 2021r. (czwartek) w godz. 17.00 – 19.00.

Projekt „Juliusz Słowacki – Między słowem a obrazem” realizowany jest w ramach programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Sztuki Wizualne”.
Jego celem jest przedstawienie różnorodnych relacji obrazu ze słowem i różnych rozwiązań plastycznych w interpretacji utworów Juliusza Słowackiego, jednego z najwybitniejszych romantyków europejskich oraz popularyzacja ilustracji jako dzieła sztuki i jej twórców.
Autorami prezentowanych na wystawie ilustracji są wybitni artyści, laureaci wielu nagród, przedstawiciele różnych prądów, kierunków, kilku pokoleń, twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie „polskiej szkoły ilustracji” oraz młodzi, wyróżniający się graficy.
Wystawa powstawała przez kilkanaście lat, od 2007 roku, kiedy to w związku ze zbliżającą się 200. rocznicą urodzin i 160. rocznicą śmierci Juliusza Słowackiego, jedną z edycji ogólnopolskich plenerów ilustratorów organizowanych w Krasnobrodzie od 1984 roku, z inicjatywy autora i kuratora projektu Marii Grażyny Szpyry, poświęcono twórczości poety.
Kierownictwo artystyczne nad tym wydarzeniem objął znakomity artysta Janusz Stanny.
W efekcie pleneru powstał zestaw ilustracji, który przez następne lata poszerzany był o dzieła kolejnych, ważnych dla tej dziedziny sztuki twórców – w sumie na wystawie zgromadzono blisko 100 prac autorstwa 45 artystów.
Wystawie towarzyszy wydany na wysokim poziomie edytorsko – artystycznym, w formie albumu, katalog, ze wstępem prof. Jarosława Ławskiego z Uniwersytetu Białostockiego, znawcy i badacza twórczości J. Słowackiego, opracowany pod względem graficznym przez Bogusława Orlińskiego (96 str., twarda oprawa, szycie nićmi). Będzie on mógł funkcjonować niezależnie od wystawy jako wydawnictwo okolicznościowe przybliżając postać i dorobek literacki J. Słowackiego, popularyzując polską ilustrację, jej twórców, a także promując Krasnobród jako miejsce przyjazne dla artystów, w szczególności ilustratorów.
„Juliusz Słowacki – Między słowem a obrazem” to kolejne przedsięwzięcie realizowane przez autora i kuratora projektu Marię Grażynę Szpyrę, dyrektora Mariolę Czaplę i kadrę Krasnobrodzkiego Domu Kultury oraz współpracujących z nimi ilustratorów.
Wiele pomysłów znalazło uznanie i wsparcie finansowe ze strony Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz placówek i instytucji kultury w całej Polsce.
Dużym powodzeniem, zarówno w kraju, jak i za granicą cieszyły się m.in. wystawy: „Korczak i jego dzieło”, „Pieśń ujdzie cało – polskie pieśni patriotyczne”, „Maria Konopnicka. O krasnoludkach i sierotce Marysi”, „Wiersze, powiastki i rymowanki z przedwojennej czytanki” oraz retrospektywne prezentacje dorobku Olgi Siemaszko i Zdzisława Witwickiego.
Wystawa ilustracji inspirowana utworami J. Słowackiego również niebawem rozpocznie swoją wędrówkę, na początek – Biblioteka Śląska w Katowicach.

Projekt „Juliusz Słowacki – Między słowem a obrazem”
dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

Możesz również polubić…

Skip to content