„Wójtowianie” na przeglądzie w Krynicach

W dniu 12 czerwca 2022 r., po mszy św. o godz. 12.00, w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa w Krynicach odbył się X Jubileuszowy Przegląd Pieśni ku Czci Serca Jezusowego.
Każdy z 12 zgłoszonych wykonawców prezentował dwie pieśni: jedną ku czci Serca Jezusowego i jedną o dowolnej tematyce religijnej.
Zespół Folklorystyczny „Wójtowianie” wykonał utwory: „Niech dziś z naszych serc” pochodzący ze Śpiewnika Kościelnego, udostępnionego dzięki uprzejmości naszego organisty Józefa Bąka. Pieśń ta z ciekawą melodią tyrolską, do której słowa ułożył ks. M. Wojtoń wzbudziła duże zainteresowanie jako utwór nieznany, ale bardzo melodyjny, jak również dzięki aranżacji, której dokonał nasz kierownik muzyczny zespołu Mirosław Berlin.
Jako drugi utwór z naszego bogatego repertuaru wybraliśmy pieśń „Wielki Prymasie Tysiąclecia”, którą autorka – Zofia Jasnota skomponowała, i do której napisała tekst w związku z uroczystościami beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego. Był to stosowny moment, aby zgromadzonym słuchaczom i uczestnikom przeglądu przedstawić sylwetkę autorki – Pani prof. Zofii Konaszkiewicz, która pod pseudonimem Zofia Jasnota od ponad 50 lat pisze pieśni religijne (ponad 200), tak bardzo znane i często śpiewane w polskich kościołach, a także zagranicznych świątyniach.
Kierownik zespołu mówiła o Jej pobytach w Krasnobrodzie i na Roztoczu w minionych latach oraz nawiązaniu sympatycznych relacji z zespołem „Wójtowianie”, który jest zaszczycony znajomością z tak utalentowaną, a przy tym skromną osobą i podejmuje się wykonywania Jej nowych utworów otrzymywanych prosto z warsztatu kompozytorki.
Ponieważ 12 czerwca przypadała niedziela poświęcona Trójcy Świętej, „Wójtowianie” wykonali nadprogramowo pieśń, której refren „Trójcy Świętej hymn śpiewajmy” nawiązywał do tego dnia, a w treści dziękował za życie i kanonizację Św. Jana Pawła II. (sł. i muz. Robert Kochan).
Prezentacja „Wójtowian” została nagrodzona gromkimi i długotrwałymi brawami i pewnie gdyby nie ramowy program przeglądu, zespół dałby dłuższy koncert pieśni religijnych w tym pięknym drewnianym modrzewiowym kościele.
Każdy z 12 podmiotów zgłoszonych do przeglądu otrzymał dyplom i pamiątkową statuetkę z rąk sekretarza Gminy – Marcina Kurzępy, któremu towarzyszyła Dyrektor GOK Krynice Joanna Jamroż i Proboszcz Parafii ks. Mariusz Łoza.
Po zakończeniu przeglądu wszystkich wykonawców zaproszono na poczęstunek: ciasta i pyszną zupę kresową, który przygotowało KGW Polany.
Było to także nieoczekiwane spotkanie członków naszego zespołu z księdzem, który przed laty był wikariuszem w krasnobrodzkim Sanktuarium i organistką miejscowej parafii Panią Moniką, spokrewnioną z byłymi członkami zespołu.

Możesz również polubić…

Skip to content