XII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL „ŚLADAMI SINGERA” W KRASNOBRODZIE

Korowód Sztukmistrza ponownie w Krasnobrodzie
Kolejna odsłona Międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera” w Krasnobrodzie za nami i tak jak w latach ubiegłych to zachwycające i niosące ze sobą niesamowitą energię i poruszenie wydarzenie można z całą pewnością zaliczyć do udanych.
To już XII edycja festiwalu, którego głównym organizatorem jest Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN w Lublinie, a dyrektorem niezmiennie od pierwszej edycji – Witold Dąbrowski.
I jak co roku ze swoim dwudniowym programem artyści przemierzali Lubelszczyznę, by dotrzeć do miejsc i ludzi, którzy chcą pamiętać.
Wszystkich „przystanków” było czternaście.
Czternaście miast i miasteczek, o których pisał noblista Izaak Baszewis Singer.
To właśnie te miejscowości były inspiracją dla autora, one stały się ulubionym tłem jego opowiadań i to dzięki nim, pisarz rozsławił nasz region.
Do Krasnobrodu artyści przybyli już po raz dziewiąty, a ich program festiwalowy rozpoczął się 26 lipca w sali widowiskowej Krasnobrodzkiego Domu Kultury, gdzie odbyła się projekcja filmu dokumentalnego „Gimpel the Fool returns to Poland” (Gimpel Głupek wraca do Polski), oraz skrócona wersja programu publicystycznego „W powiększeniu – Isaac Bashevis Singer” dzięki, któremu można było poznać ważne fakty dotyczące życia i twórczości Noblisty
Autorem filmu jest Howard Rypp – aktor, reżyser, twórca działającego w Tel Avivie Teatru Nephesh. Howard Rypp był uczestnikiem VIII edycji festiwalu w 2018 roku i prezentował wtedy na scenie adaptację opowiadania I.B. Singera „Gimpel Głupek”. Film jest jego osobistą relacją dotyczącą tamtego festiwalu, jego idei, tworzących go osób, jego patrona – I. B. Singera, a także współczesnej Polski oraz relacji polsko-żydowskich. Praca nad filmem wciąż trwa, dlatego prezentowana wersja jest wersją roboczą.
Drugi dzień festiwalowych wydarzeń zaczął się teatralnie, bowiem na krasnobrodzkich deskach przedstawiony został – monodram „Ostatni Demon” inspirowany opowiadaniem I.B. Singera o tym samym tytule.
W inscenizacji tej można było podziwiać Witolda Dąbrowskiego, któremu na akordeonie towarzyszył Mateusz Strzempy.
Była to specjalna festiwalowa wersja przedstawienia odnosząca się do lokalnej historii Krasnobrodu.
Sądząc po reakcji publiczności spektakl podobał się licznie zgromadzonej publiczności, która nie szczędziła braw.
Środowy wieczór zakończył się na Placu Siekluckiego, który jak co roku stał się sceną dla spektaklu cyrkowo- teatralnego „Przyjaciele Sztukmistrza 2022”, inspirowanego prozą Singera. To zjawiskowe przedstawienie w międzynarodowej obsadzie, którą tworzyli artyści
z Polski, Argentyny, Chile Czech i Izraela w reżyserii Arkadiusza Ziętka było nie tylko imponujące ale przede wszystkim zawierało kilka wątków jednej z najbardziej poczytnych powieści Izaaka Singera „Sztukmistrz z Lublina”.
Dzięki różnym talentom przybyłych do Krasnobrodu artystów opowieść o życiu Jaszy Mazura miała szansę trafić do wszystkich odbiorców, począwszy od tych najmłodszych, którzy z dziecięcą lekkością potraktowali spektakl a skończywszy na dojrzałych widzach, których mam nadzieję poruszył i może skłonił do refleksji nad przeszłością.
Jak zawsze uwieńczeniem festiwalowego spotkania było wspólne odśpiewanie niosącego optymistyczne przesłanie utworu rabbiego Nachmana z Bracławia „ Cały cały świat, jeden wąski most (…) ale ważne ważne jest to, by się nie bać, by się nie bać wcale”.
I tutaj znowu nasza wspaniała publiczność nie zawiodła. Słowa piosenki niosły radość i dobrą energię w dal a wszyscy zgromadzeni na Placu Siekluckiego z uśmiechem żegnali festiwalowych artystów.
Kolejne singerowskie spotkanie za nami. Radość, satysfakcja i poczucie dumy, że jesteśmy częścią tego wielowymiarowego wydarzenia będą nam towarzyszyć przez następny rok, do daty następnej edycji festiwalu. I na to kolejne spotkanie z tęsknotą będziemy czekać, bo jesteśmy pewni, że warto.
A wato dlatego, że to nie tylko wydarzenie, które uczy nas o naszej skomplikowanej historycznie przeszłości ale przede wszystkim spotkanie ze wspaniałymi ludźmi, którzy z wielką pasją i oddaniem dzielą się z nami swoim talentem.
Sztukmistrzowie, dziękujemy i do zobaczenia za rok?

Galeria

                                         

Może Ci się również spodoba

Skip to content