KONCERT ZPiT „ZIEMIA LEŻAJSKA”

W sobotę, 22 października 2022 r. gościliśmy na scenie Krasnobrodzkiego Domu Kultury Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Leżajska” działający przy Zespole Szkół Technicznych w Leżajsku. Zespół zaprezentował bogaty program muzyczno-taneczny składający się z tańców i pieśni ludowych.
Podczas koncertu młodzi artyści zaprezentowali m.in.: krakowiaka, tańce rzeszowskie, polkę i tańce lubelskie. Występy taneczne przeplatane były pieśniami ludowymi w wykonaniu solistów. Koncert prowadzili członkowie zespołu, którzy miedzy występami przedstawiali publiczności bogatą, bo już 40-letnią historię zespołu oraz wykonywane tańce i pieśni.

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „ZIEMIA LEŻAJSKA” – działa nieprzerwanie od 1980r przy Zespole Szkół Technicznych im. T. Kościuszki w Leżajsku. Zespół zrzesza młodzież z Leżajskich szkół ponad gimnazjalnych w szczególności z ZST. Skład zespołu to grupy taneczne oraz grupa wokalna i instrumentalna – kapela. W czasie swojej wieloletniej działalności zespół z powodzeniem i wieloma sukcesami występował na terenie Polski a także w Hiszpanii, Włoszech, Rumuni, Ukrainie Grecji. Do najważniejszych nagród i wyróżnień zespół zalicza Specjalne wyróżnienie na Festiwalu Szkolnych Zespołów Artystycznych „O Laur Rzecha”, Pierwsza nagroda na Festiwalu Karpackim w Iwoniczu Zdroju, Główna nagroda festiwalu „O Gęsie Pióro” w Stalowej Woli, Czwarte miejsce na Festiwalu zespołów folklorystycznych w Rumuni, oraz dwukrotne wyróżnienie na Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Łańcucie „Garniec” , odznaczenie honorowe od Ministra Kultury i Sztuki oraz wiele innych. ZPiT „Ziemia Leżajska” kultywuje tradycje polskiego folkloru narodowego i regionalnego, a zwłaszcza Rzeszowszczyzny. W repertuarze są tańce narodowe, suity tańców rzeszowskich, lubelskich, śląskich oraz tańce estradowe. Kierownikiem zespołu jest Artur Pęcak, opiekunem Agata Zygmunt, choreografem Paulina Szczęch, a kierownikiem muzycznym Tomasz Kycia. Wielokrotnie zespół, na zaproszenie instytucji współpracujących ze stowarzyszeniem, brał udział w uroczystych obchodach Dni Powiatu, Dni Leżajska, 100-lecia odzyskania niepodległości. Zespół miał również okazję uświetnić spotkanie mieszkańców Leżajska z Prezydentem RP Andrzejem Dudą. Brał udział w koncercie organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 3 w Leżajsku zatytułowanym „Piękna nasza Polska cała w niej Maryi kwitnie Chwała”. Przedstawił program artystyczny dla nauczycieli z Czech, Łotwy, Hiszpanii i Finlandii odwiedzających Szkołę Podstawową nr 1 w Leżajsku w ramach projektu Erasmus Plus. Zespół wspierał przedsięwzięcia organizowane przez MCK Leżajsk takie jak uroczyste czytanie „Wesela” Wyspiańskiego, obchody 5-lecia zespołu folklorystycznego „San” czy Leżajskie Targowiska Sztuki. Prezentował polski folklor przed delegacjami z Belgii, Rumunii, Bułgarii, Anglii, Turcji oraz Hiszpanii w czasie zorganizowanej w MCK Leżajsk akademii z okazji Dni Edukacji Narodowej.

GALERIA

Możesz również polubić…

Skip to content