ŻEGNAMY I WSPOMINAMY BOGUSŁAWA ORLIŃSKIEGO

Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 12 grudnia 2022 r. przeżywszy 81 lat, zmarł Bogusław Orliński – ilustrator, grafik i malarz od wielu lat związany z Krasnobrodem.

Bogusław Orliński – ur. 02.05.1941 r. w Warszawie, zm. 12.12.2022 r.
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Artura Nachta-Samborskiego. Zajmował się grafiką wydawniczą i malarstwem sztalugowym. Był redaktorem graficznym w Instytucie Wydawniczym „Nasza Księgarnia”. Jest autorem ilustracji do ponad stu książek dla dzieci i młodzieży. Laureat wielu nagród i wyróżnień, m. in. Nagrody Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży.
Jego prace prezentowane były na wielu wystawach w kraju i za granicą. Wielokrotnie reprezentował Polskę na międzynarodowych przeglądach ilustracji, m. in. w Bratysławie i Bolonii.

Bogusław Orliński przez wiele lat przyjeżdżał do Krasnobrodu na Ogólnopolskie Plenery Ilustratorów organizowane przez Krasnobrodzki Dom Kultury i kuratora Marię Grażynę Szpyrę, które zaowocowały wieloma intersującymi pracami.
Współpracował przy realizacji publikacji towarzyszących wystawom wydawanych przez Krasnobrodzki Dom Kultury z programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – jest autorem projektów graficznych wydawnictw, takich jak: „Korczak i Jego dzieło”, „Pieśń ujdzie cało. Polskie pieśni patriotyczne”, „Tam za dworem, za jeziorem. Pieśni ludowe” i „Chrzest Polski w ilustracji”, wysoko ocenianych przez odbiorców.
Pan Bogusław Orliński na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Przypominać będą o nim zaprojektowane przez niego książki oraz piękne oryginalne ilustracje i zdjęcia zgromadzone w zbiorach KDK.

Mariola Czapla- dyrektor KDK

            

Może Ci się również spodoba

Skip to content