XVIII MAJÓWKA ROZTOCZAŃSKA 30.04-03.05.2023

XVIII Majówka Roztoczańska – Krasnobród 2023, rozpoczęła się w niedzielę 30 kwietnia, a zakończyła 3 maja – było muzycznie, kulinarnie, rekreacyjnie i patriotycznie.

Organizatorami Majówki byli Burmistrz Krasnobrodu i Krasnobrodzki Dom Kultury, a współorganizatorami i partnerami: Parafia NNMP w Krasnobrodzie, Krasnobrodzkie Towarzystwo Wędkarskie, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych OZ Zamość, Fundacja „Roztocze Epic”.

A oto wydarzenia majówkowe w Krasnobrodzie:

30 kwietnia 2023 (niedziela)

KRASNOBRODZKI PIKNIK KULINARNY

Majówka rozpoczęła się od kolejnej edycji „Krasnobrodzkiego Pikniku Kulinarnego”, podczas którego prezentowały się koła gospodyń wiejskich oraz stowarzyszenia z terenu miasta i gminy Krasnobród. W tym roku było aż 10 organizacji, które odpowiedziały na zaproszenie organizatorów i przygotowały stoiska kulinarne, a wśród nich osiem KGW z: Grabnika, Hutek, Huciska, Krasnobrodu, Majdanu Wielkiego, Starej Huty, Wólki Husińskiej i Zielonego oraz dwa stowarzyszenia – Klub 50 Plus z Krasnobrodu i Krasnobrodzkie Stowarzyszenie Turystyczne.
Członkowie tych organizacji dołożyli wszelkich starań, aby na stoiskach znalazło się dużo różnych smakołyków. Były dania gorące (m. in.: zupa chłopski garnek, pierogi z: kapustą i grzybami, soczewicą, kaszą i serem, gołąbki z kaszą gryczaną i grzybami, kapusta z grochem i śmietaną, kotlety z kaszą gryczaną, kaszanka, kiełbasa z grilla, naleśniki gryczane z jabłkiem), przekąski (m. in.: golonka w słoiku, chleb ze samcem i ogórkiem kiszonymi, sałatka z kaszy gryczanej, rolada serowo-mięsna, piróg biłgorajski), wypieki drożdżowe (m. in.: pierożki z kaszą gryczaną, paluchy drożdżowe, cebularze) oraz ciasta (m. in.: szarlotka, sernik, leśny mech, miodownik, szyszki, ciasta z owocami, tort mąki gryczanej), a także popcorn i wata cukrowa. Każdy uczestnik pikniku mógł znaleźć coś pysznego dla siebie. Chętnych do degustacji nie brakowało. Ku zadowoleniu przygotowujących kulinaria wszystko zniknęło ze stoisk.
Krasnobrodzki Pikniki Kulinarny, to nie tylko dobre, domowe jedzenie, konkurs kulinarny, ale również muzyka w wykonaniu lokalnych wykonawców, zarówno młodych, stawiających pierwsze kroki na scenie, jak i tych, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie. Na początku zaprezentowały się uczestniczki zajęć wokalnych prowadzonych w Krasnobrodzkim Domu Kultury przez Anetę Krupę. Wystąpiły: Natalia Gontarz, Wiktoria Machlarz, Magdalena Burak, Iga Piotrowska, Karolina Bukała, Beata Wierzbicka i Kinga Cisek. Następnie wystąpił pochodzący z Roztocza, debiutujący na scenie, dziecięcy zespół „Sówka Band”, który tworzą: Nikola, grająca na pianinie, Kacper – na akordeonie, Franek – na trąbce, Bartek – na gitarze elektrycznej, Aleksander – na perkusji oraz wokalistka Julia. Zespół działa pod kierunkiem Krzysztofa Ulańskiego. Choć to był ich debiut, to ujęli publiczność swoimi wykonaniami. Młodzi artyści, zarówno miejscowi jak i nasi goście zaprezentowali znane przeboje muzyki rozrywkowej. Ich występy zostały nagrodzone brawami.
Dalsza, artystyczna część programu przebiegła przy rytmach muzyki ludowej w wykonaniu zespołu folklorystycznego „Wójtowianie”, który działa w Krasnobrodzkim Domu Kultury. Zespół obchodzący w tym roku 30-lecie swojej działalności wykonał kilkanaście piosenek ze swojego bogatego repertuaru. Były wśród nich utwory ludowe oraz piosenki opiewające uroki Krasnobrodu i Roztocza. Po koncercie członkowie rozdawali swoją ostatnią płytę „Jest takie miejsce…”.
Po muzyce ludowej na placu Siekluckiego ponownie rozbrzmiała muzyka rozrywkowa, tym razem w wykonaniu również posiadającego już duże, bo ponad 35-letnie doświadczenie zespołu „Odysseya”, który bawił uczestników do końca pikniku, tj. do godziny 22.00. Znane przeboje zachęcały nie tylko do wspólnego śpiewania, ale również zabawy.
Podczas pikniku była też oferta dla najmłodszych. Konkursy z nagrodami w formie zabaw dla dzieci i ich rodziców prowadziły instruktorki KDK Mariola Kawecka i Marzena Mazurek. Ponadto były również „dmuchańce” – zjeżdżalnia i zamek, z których dzieci bardzo chętnie korzystały, tym bardziej że można było korzystać z tych atrakcji nieodpłatnie.
Niewątpliwą atrakcją dla dzieci, ale również i dla dorosłych była prezentacja strażackiego samochodu bojowego z OSP Krasnobród i jego wyposażenia. Strażacy z tej jednostki umożliwili chętnym wejście do jego wnętrza była też możliwość przymierzenia hełmu strażackiego oraz obejrzenia sprzętu wykorzystywanego w akcjach ratowniczych i uzyskania informacji na ten temat. Wiele osób skorzystało z tej propozycji.

GALERIA

Konkurs kulinarny „Z kaszą gryczaną w roli głównej”

Oprócz różnych smakołyków serwowanych na stoiskach kulinarnych wszystkie koła gospodyń wiejskich oraz stowarzyszenia, które brały udział w pikniku przygotowały też po jednej potrawie na konkurs kulinarny pod nazwą „Z kaszą gryczaną w roli głównej”.
Konkurs miał na celu: 1) promocję tradycyjnych, lokalnych produktów i potraw, 2) prezentację kuchni tradycyjnej, 3) popularyzację i pogłębianie wiedzy kulinarnej, 4) wymianę doświadczeń i przepisów kulinarnych, 4) aktywizację i integrację lokalnych społeczności.
Dania konkursowe oceniała komisja w składzie: Adam Dziura – kucharz, z wieloletnim doświadczeniem, „Mobilny kucharz”, który prowadzi warsztaty kulinarne, gotowanie w twoim domu, cateringi (przewodniczący komisji) oraz członkowie: Aneta Krupa – technik technologii żywienia, uczestniczka telewizyjnego programu kulinarnego „Ugotowani”, instruktor KDK i Kazimierz Misztal – Burmistrz Krasnobrodu.
Uwzględniając takie elementy jak: smak, właściwy dobór składników i wykorzystanie lokalnych surowców, związek z regionem i tradycją, oryginalność, stopień trudności przyrządzania, estetykę i sposób serwowania, komisja wyłoniła laureatów i przyznała nagrody

WYNIKI

GALERIA

1 maja 2023 r. (poniedziałek)

Otwarte wędkarskie zawody mieszane

W poniedziałek 1 maja 2023 roku nad krasnobrodzkim zalewem odbyły się otwarte zawody w dowolnej metodzie połowu o Mistrzostwo Krasnobrodzkiego Towarzystwa Wędkarskiego zorganizowane przez KTW. Wzięło w nich udział 67 zawodników, w tym 7 juniorów. Zawody były rozegrane w jednej turze od godz. 7:30 do 12:30. Po zakończeniu wędkowania komisja zważyła złowione ryby i wytypowała zwycięzców. Po wręczeniu nagród i dyplomów przy ognisko i pieczeniu kiełbasek w miłej i koleżeńskiej atmosferze był czas na wymianę uwag i spostrzeżeń z wędkarskiego holu. Dziękujemy za obecność i zapraszamy na kolejne zawody już w czerwcu.

WYNIKI

GALERIA

Rajd nordic walking
„Poznajemy walory Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego”

Również w poniedziałek 1 maja 2023 roku, z tym że po południu odbył się Rajd nordic walking „Poznajemy walory Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego” zorganizowany przy współpracy Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział Zamiejscowy w Zamościu.
Celem rajdu było nie tylko popularyzowanie „Nordic walking”, jako zdrowej i prostej formy rekreacji i wypoczynku, podnoszenie sprawności fizycznej osób w każdym wieku, ale także popularyzacja walorów przyrodniczych i kulturowych Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego i obszarów chronionego krajobrazu, Upowszechnianie zasad i celów ochrony przyrody i krajobrazu oraz integracja lokalnej społeczności.
Rajd rozpoczął się o godz. 14.00 w sąsiedztwie tarasu widokowego przy ul. Młyńskiej. Wszystkich zebranych powitał burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal, który był też uczestnikiem rajdu. Po krótkiej informacji o zasadach nordic walking oraz rozgrzewce, którą poprowadził kierownik rajdu Tomasz Pawelec, blisko 30-osobowa grupa sympatyków chodzenia z kijami udała się na trasę.
Trasa rajdu, licząca około 9 km prowadziła między innym po terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego, o walorach którego opowiadały przedstawicielki Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział Zamiejscowy w Zamościu – Małgorzata Ciuryło i Małgorzata Grabek.
Rajd zakończył się wspólnym ogniskiem zorganizowanym na terenie Sanatorium Rehabilitacyjnego w Krasnobrodzie. Po upieczeniu kiełbasek oraz ich degustacji było losowanie upominków wśród uczestników rajdu. Każdy los był wygrany.

GALERIA

3 maja 2023 (środa)

232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

O godz. 9.00 w Kościele Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie programem słowno-muzycznym w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kaczórkach rozpoczęły się uroczystości religijno-patriotyczne z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Następnie odprawiona była Msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. proboszcz Eugeniusz Derdziuk.
W Eucharystii uczestniczyły władze samorządowe Krasnobrodu, poczty sztandarowe szkół, strażacy z jednostek OSP z terenu gminy Krasnobród wraz z pocztami sztandarowymi, delegacje szkół i instytucji, społeczność lokalna oraz goście wypoczywający w naszym mieście.
Oprawę muzyczną mszy św. zapewniła Krasnobrodzka Orkiestra Dęta działająca pod kierunkiem kapelmistrza Mateusza Krawca.
Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik Konstytucji 3 Maja. Tam, przy akompaniamencie Krasnobrodzkiej Orkiestry Dętej, odśpiewano Hymn Narodowy, a następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal.
Na zakończenie uroczystości zgromadzone delegacje złożyły wiązanki pod pomnikiem. Jako pierwsze wiązankę złożyły władze samorządowe Krasnobrodu – Burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal, Przewodniczący Rady Miejskiej w Krasnobrodzie Radosław Cios-Mairot wraz z ks. prałatem Eugeniuszem Derdziukiem – proboszczem parafii Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie, a następnie delegacje reprezentujące następujące instytucje i organizacje:
˗ Zespół Szkół w Krasnobrodzie
˗ Szkołę Podstawową im. Armii Krajowej w Kaczórkach
˗ Szkołę Podstawową im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Majdanie Wielkim
˗ Organizację Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Samorządowych i Oświaty
˗ Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Krasnobrodzie
˗ Dom Pomocy Społecznej w Majdanie Wielkim
˗ Warsztat Terapii Zajęciowej w Dominikanówce
˗ Samodzielne Publiczne Sanatorium Rehabilitacyjne im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie
˗ Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krasnobrodzie
˗ Krasnobrodzkie Stowarzyszenie Turystyczne
˗ Krasnobrodzki Dom Kultury.
Kończąc uroczystości burmistrz Kazimierz Misztal podziękował wszystkim zaangażowanym w ich organizację oraz uczestnikom tego wydarzenia. Podziękowania skierował również do strażaków za obecność podczas tej uroczystości jak i wszystkich innych wydarzeniach oraz złożył życzenia z okazji zbliżającego się święta patrona strażaków św. Floriana.

GALERIA

Wyścig rowerowy Roztocze Epic MTB Maraton – Krasnobród
„Pokonaj siebie”

O godz. 11.00 na stadionie sportowym w Krasnobrodzie rozpoczął się Wyścig rowerowy Roztocze Epic MTB Maraton – Krasnobród „Pokonaj siebie”. Wyścig był zorganizowany w ramach cyklu wyścigów rowerowych „Roztocze Epic MTB Maraton” i był imprezą otwartą, w której mogli wziąć udział zarówno amatorzy jak i zawodnicy zrzeszeni w klubach sportowych.
Impreza ta miała na celu: popularyzację amatorskich wyścigów kolarstwa MTB oraz różnych, innych form aktywnego wypoczynku na rowerach górskich wśród młodzieży i dorosłych, poznanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych Polski południowo-wschodniej, popularyzację kolarstwa górskiego oraz zdrowego i kulturalnego sposobu spędzania wolnego czasu, umożliwienie współzawodnictwa zawodników w maratonach, poprzez połączenie sportowej rywalizacji z rekreacją i zabawą, wyłonienie najlepszych zawodników w poszczególnych grupach wiekowych.
W wyścigu wzięło udział ponad 80 zawodników z różnych części kraju. Gościliśmy zawodników między innymi z: Warszawy, Stalowej Woli, Rzeszowa, Niska, Lublina, Puław, Kraśnika, Włodawy, Krasnegostawu, Legionowa, Biłgoraja, Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego. Kolarze do pokonania mieli dwie trasy do wyboru: dystans MAXI 48 km. i FUN 32 km.
Podczas zawodów obecny był burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal, który kibicował kolarskim zmaganiom i na zakończenie wręczał nagrody zwycięzcom.

Wynik zawodów:
DYSTANS MAXI 48 km
DYSTANS FUN 32 km

GALERIA – foto fb Roztocze Epic MTB Maraton

Możesz również polubić…

Skip to content