XIX MAJÓWKA ROZTOCZAŃSKA 1-4.05.2024

Tegoroczna XIX już Majówka Roztoczańska w Krasnobrodzie rozpoczęła się 1 maja i trwała przez kolejne trzy dni. W tym czasie organizatorzy, którymi byli Burmistrz Krasnobrodu i Krasnobrodzki Dom Kultury przygotowali różne wydarzenia, z których każdy mógł wybrać coś dla siebie. W bogatej ofercie majowych dni znalazł się Rodzinny Rajd Rowerowy, prezentacja starych pojazdów i motocykli wojskowych i cywilnych, trzeciomajowe uroczystości religijno-patriotyczne, IV Krasnobrodzki Piknik Kulinarny , Otwarte wędkarskie zawody spławikowe oraz III Uzdrowiskowy Rajd Nordic Walking. Organizacja tych wszystkich wydarzeń możliwa była dzięki współorganizatorom i partnerom, którymi byli:  Parafia NNMP w Krasnobrodzie, Zespół Szkół w Krasnobrodzie , Krasnobrodzkie Towarzystwo Wędkarskie, Military Moto Toruń i okolice, Zespól Lubelskich Parków Krajobrazowych OZ Zamość oraz Miejsko-Gminny Klub Sportowy Igros- Rodowita Krasnobród.

1 maja 2024 r. RODZINNY RAJD ROWEROWY
Majówka Roztoczańska w Krasnobrodzie rozpoczęła się aktywnie, bowiem na 1 maja odbył się Rodzinny Rajd Rowerowy. Piękna pogoda zachęcała do przejażdżki i w miejscu zbiórki, które znajdowało się na placu Siekluckiego zebrało się około 50 cyklistów. Zebrani wyruszyli na rowerową wycieczkę trasą , która prowadziła z centrum Krasnobrodu, ulicą Młyńską przez zalew, leśnymi traktami w kierunku Hutek, by docelowo dotrzeć na krasnobrodzki stadion. Tam na wszystkich czekało przygotowane ognisko i kiełbaski. Strudzeni rowerzyści mogli uzupełnić stracone kalorie i wspólnie dzielić się wrażeniami z trasy rajdu. Na koniec odbyło się losowanie nagród – pamiątek z pobytu w Krasnobrodzie. W tym miejscu należy dodać, że rajd prowadzili i trasę wytyczyli burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal i Kamil Pióro – pracownik Informacji Turystycznej, zapaleni propagatorzy aktywnego wypoczynku. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy za rok!

GALERIA

2 maja 2024 r. PREZENTACJA STARYCH SAMOCHODÓW I MOTOCYKLI
W czwartek 2 maja odbyła się prezentacja starych samochodów oraz motocykli wojskowych i cywilnych.
Grupa Military Moto Toruń i Okolice
prezentowała: VOLVO Laplander L3314N, VOLVO BV 202, Motocykl K-72
Klub Miłośników Historii z Tomaszowa Lubelskiego działający przy Stowarzyszeniu na rzecz Rozwoju Miejscowości Zielone i Okolice „Ach Zielone” prezentował: ciężarówkę GAZ 51A (właściciel Ireneusz Wójcik), samochód terenowy GAZ 69 (właściciel Andrzej Wawrzusiszyn)
W pokazie uczestniczyła Dorota Burda – pasjonatka historii, reprezentująca Klub Miłośników Historii, ubrana w strój stylizowany na lata 40 XX wieku.
Grupa motocyklowa składająca się z miłośników motocykli z Krasnobrodu, Grabnika i Tomaszowa Lubelskiego zaprezentowała intersujące modele, m. in.: Harley-Davidson, Suzuki i Yamaha Venture.
Inicjatorem i współorganizatorem prezentacji starych samochodów oraz motocykli podczas XIX Majówki Roztoczańskiej był Zbigniew Maruszak – pochodzący z Krasnobrodu mieszkaniec Torunia, pasjonat zrzeszony w grupie Military Moto Toruń i Okolice. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację pokazu.

GALERIA

3 maja 2024 r.

UROCZYSTOŚCI PATRIOTYCZNO-RELIGINJE Z OKAZJI ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA
Jak co roku uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja rozpoczęły się w krasnobrodzkim Sanktuarium Maryjnym, gdzie odprawiona została msza święta za Ojczyznę, w której uczestniczyły władze samorządowe Krasnobrodu, poczty sztandarowe szkół, strażacy z jednostek OSP z terenu miasta i gminy Krasnobród wraz z pocztami sztandarowymi, delegacje szkół i instytucji, społeczność lokalna oraz goście wypoczywający w naszym mieście
Eucharystia poprzedzona była pięknym i wzruszającym programem słowno-muzycznym POLSKA PACHNIE BZEM w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Krasnobrodzie
Tradycyjnie oprawę muzyczną mszy św. zapewniła Krasnobrodzka Orkiestra Dęta oraz chór parafialny.
Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik Konstytucji 3 Maja. Tam, przy akompaniamencie Krasnobrodzkiej Orkiestry Dętej, odśpiewano Hymn Narodowy, a następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal. Na zakończenie uroczystości zgromadzone delegacje złożyły wiązanki pod pomnikiem

GALERIA

IV KRASNOBRODZKI PIKNIK KULINARNY
Popołudniowa część obchodów święta 3 maja odbyła się w centrum Krasnobrodu , na placu Siekluckiego, gdzie już kolejny raz zorganizowano Krasnobrodzki Piknik Kulinarny, podczas którego prezentowały się koła gospodyń wiejskich oraz stowarzyszenia z terenu miasta i gminy Krasnobród. W tegorocznej edycji tego wydarzenia prezentowało się 9 organizacji, które oprócz tego, że przygotowały stoiska kulinarne, na których stoły uginały się od smakołyków, przystąpiły również do kulinarnej rywalizacji, która w tym roku odbywała się pod hasłem „Z kapustą w roli głównej”. Chodzi oczywiście o majówkowy konkurs kulinarny, który na stałe wpisał się już w wydarzenia majowe naszego miasta. W tym miejscu należy dodać, że na wszystkich stoiskach można było skosztować smakowitych dań tradycyjnej kuchni polskiej. Największym uznaniem wśród degustatorów cieszyły się potrawy, które dawniej gościły na naszych stołach. Do nich należały miedzy innymi: pieczone pierożki z kaszą i innymi nadzieniami, placki na sodzie, pajda chleba ze smalcem i ogórkiem, nasze flagowe cebularze oraz gotowane pierogi.
Podczas pikniku zadbano nie tylko o doznania smakowe ale również o dobrą zabawę dla wszystkich przybyłych.
Program rozpoczęły konkursy familijne z nagrodami przygotowane tak, by zarówno dzieci jak i ich rodzice mogli aktywnie w nich uczestniczyć . Milusińscy mogli także nieodpłatnie korzystać z „dmuchańców” , które działały aż do zmroku. Ponadto niewątpliwą atrakcją dla najmłodszych i nie tylko, była prezentacja strażackiego samochodu bojowego wraz z wyposażeniem z jednostki OSP Majdan Wielki. Była możliwość wejścia do jego wnętrza, przymierzenia hełmu strażackiego oraz obejrzenia sprzętu wykorzystywanego w akcjach ratowniczych. Strażacy chętnie odpowiadali na wszystkie pytania udzielając informacji na temat swojej służby.
Muzyczną część Majówki rozpoczął koncert Krasnobrodzkiej Orkiestry Dętej, która w swoim repertuarze zaprezentowała wiele szlagierów muzyki rozrywkowej, tuż po tym instrumentalnym występie nadszedł czas na folklor. A jeśli już o takiej muzyce mowa, to oczywiście nie mogło zabraknąć artystycznej wizytówki Krasnobrodu jaką jest niewątpliwie zespół folklorystyczny „Wójtowianie”.
W ich wykonaniu można było usłyszeć wiele pięknych polskich utworów z ich bogatego repertuaru, które zachęcały do wspólnego śpiewania oraz tańca. Po swoim występie, który sądząc po brawach bardzo się podobał, członkowie „Wójtowian” schodząc ze sceny rozdawali publiczności swoje płyty, które mamy nadzieje będą niezapomnianą pamiątką z pobytu w Krasnobrodzie.
Przerywnikiem w muzycznych prezentacjach było rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego „Z kapustą w roli głównej”, gdzie 9 zespołów walczyło o wygraną przygotowując dania, których głównym składnikiem była wspomniana kapusta. Komisja konkursowa w składzie:
– Krzysztof Czapla (przewodniczący) – kucharz z wieloletnim doświadczeniem.
– Andrzej Kasprzyk – kucharz z wieloletnim doświadczeniem, juror konkurów kulinarnych,
– Adam Dziura – kucharz, właściciel firmy „Mobilny Kucharz” zajmującej się cateringiem, prowadzi warsztaty kulinarne, po degustacji 9 zgłoszonych potraw, wyłoniła laureatów i przyznała następujące miejsca i nagrody finansowe:
I Miejsce – nagroda w wysokości 500,00 zł
KGW „LEŚNIE ECHO” w HUCISKU za ROZTOCZAŃSKĄ KAPUŚCIANKĘ
II Miejsce – nagroda w wysokości 400,00 zł
KGW HUTKI za KAPUSTĘ FASZEROWANĄ
III Miejsce – nagroda w wysokości 300,00 zł
KGW KRASNOBRÓD za POSNĄ KAPUSTĘ
oraz 6 równorzędne nagrody za udział po 200 zł:
KGW ZIELONE za ŻEBERKA W KAPUŚCIE
STOWARZYSZENIE KLUB 50 PLUS w KRASNOBRODZIE za ROŻKI Z KAPUSTĄ (SMAŻONE I PIECZONE)
KGW „SŁODKIE MALINKI” w MAJDANIE WIELKIM za WIOSENNĄ KAPUSTĘ Z KLOPSIKAMI
KGW WÓLKA HUSIŃSKA za BIGOS
KRASNOBRODZKIE STOWARZYSZENIE TURYSTYCZNE za ŁAZANKI
STOWARZYSZENIE MALOWANKA z MALEWSZCZYZNY za PIEROGI Z KISZONĄ KAPUSTĄ I MIĘSEM Z KACZKI.
Po odczytaniu werdyktu i wręczeniu nagród był czas na gratulacje i wspólne pamiątkowe zdjęcie.
Kolejnym punktem majówkowego pikniku był występ Szczebrzeskiej Kapeli Podwórkowej, która bawiła publiczność swoimi kompozycjami oraz muzyką lwowska i ulic Warszawy. Na koniec z zupełnie innym repertuarem wystąpił zespół Skynova, który prezentował muzykę rozrywkowo-taneczną. Piękne układy tancerek, które towarzyszyły wokalistce były dodatkową atrakcja wieczornego koncertu, podczas którego publiczność doskonale się bawiła. I tak w tanecznych rymach zakończył się trzeci dzień Roztoczańskiej Majówki.

GALERIA

4 maja 2024 r.

OTWARTE WĘDKARSKIE ZAWODY SPŁAWIKOWE
Sobotnie świętowanie rozpoczęło się wczesnym rankiem nad krasnobrodzkim zalewem, gdzie odbyły się Otwarte zawody spławikowe o Puchar Prezesa Krasnobrodzkiego Towarzystwa Wędkarskiego zorganizowane przez KTW. Wzięło w nich udział 33 zawodników. Po zamknięciu listy startowej odbyło się losowanie stanowisk, zawody rozpoczęły się o godz. 7.00 i trwały do godz. 11.00. Następnie po komisyjnym przeważeniu ryby zostały ponownie wpuszczone do zbiornika wodnego. Po podsumowaniu i ogłoszeniu wyników najlepsi zawodnicy otrzymali Puchary, dyplomy i nagrody w postaci drobnego sprzętu wędkarskiego. Tegoroczne majowe wędkowanie wygrał Tadeusz Gradziuk z wynikiem 11,43kg, na drugim miejscu uplasował się Tomasz Kmieć z wynikiem 9,91kg. Zaś trzecie miejsce zajął Miłosz Dębkowski z wynikiem 4,20kg.

GALERIA

III UZDROWISKOWY RAJD NORDIC WALKING
Promocja Krasnobrodu, jego walorów turystycznych i uzdrowiskowych, promocja aktywnego i zdrowego stylu życia, popularyzacja walorów przyrodniczych i kulturowych Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego i obszarów chronionego krajobrazu, propagowanie nordic walking jako prostej i ogólnodostępnej formy aktywności ruchowej oraz integracja i współpraca osób w różnym wieku i o różnym stopniu zaawansowania sportowego, to główne cele , które przyświecały III Uzdrowiskowemu Rajdowi Nordic Walking, zorganizowanemu w ramach tegorocznej Majówki
To sportowe wydarzenie zostało zorganizowane przez Burmistrza Krasnobrodu, Krasnobrodzki Dom Kultury i Kierownik rajdu – Tomasza Pawelca, instruktor nordic walking
Partnerami imprezy był Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych OZ Zamość reprezentowany przez Małgorzatę Grabek i Patryka Zarzyckiego i Miejsko-Gminny Klub Sportowy Igros – Rodowita Krasnobród.
Rajd rozpoczął się o godzinie 10.00 na krasnobrodzkim stadionie i miał charakter rekreacyjny, odbywał się bez pomiaru czasu.
Uczestnicy mieli do wyboru 2 trasy, dla mniej i bardziej zaawansowanych, ok. 6 i ok. 12 km. Zanim wszyscy wyruszyli w drogę zebranych powitał burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal- również uczestnik rajdu, następnie głos zabrał Tomasz Pawelec inicjator imprezy oraz jej kierownik. Po krótkiej informacji o zasadach nordic walking oraz rozgrzewce, blisko 40-osobowa grupa sympatyków chodzenia z kijami udała się na trasy.
Na dłuższą trasę rajdu, prowadzącą między innym po terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego, wybrali się pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział Zamiejscowy w Zamościu, którzy po drodze opowiadali o walorach pięknego Roztocza.
Kiedy wszyscy zawodnicy pełni wrażeń i naładowani pozytywną energią powrócili ze swoich tras zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami. Potem odbyło się wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek. Po uzupełnieniu straconych kalorii nastąpiło losowanie symbolicznych nagród ufundowanych przez organizatorów.

GALERIA

Możesz również polubić…

Skip to content