XIV MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL „ŚLADAMI SINGERA” 

Zaczynamy odliczanie do kolejnej edycji Festiwalu Śladami Singera.
W dniach 11 – 25 lipca 2024 w 15 miastach Regionu Lubelskiego (Łęczna, Lubartów, Bychawa, Piaski, Chełm, Krasnystaw, Goraj, Stary Dzików, Biłgoraj, Kraśnik, Józefów, Szczebrzeszyn, Janów Lubelski, Krasnobród, Lublin) odbywać się będzie XIV edycja Międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera”. Organizatorem i pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. 
Inspiracją dla festiwalowych wydarzeń jest twórczość laureata Literackiej Nagrody Nobla – Icchaka Baszewisa Singera oraz lokalna historia.
W programie m.in.: wydarzenia filmowe, teatralne, cyrkowe, taniec, muzyka na żywo, fire show, prezentowane przez artystów z Polski, Argentyny, Chorwacji i Ukrainy.

W Krasnobrodzie Sztukmistrzów będziemy gościć w dn. 23-24 lipca

W tym roku organizatorzy przygotowali następujący program:
I dzień:
godz. 18.00
Projekcja filmów dokumentalnych: „Ukos światła” i „Czytając Sienkiewicza na pustyni Negev”
„Ukos światła” (73 minuty). Reżyseria: Wojciech Szumowski
Film opowiada historię olimpijczyka i medalisty mistrzostw świata Dariusza Popieli, który wraz z grupą młodych polskich studentów pracuje nad odbudową starych, zapomnianych żydowskich cmentarzy, aby uczcić pamięć pomordowanych w Zagładzie, których macewy (nagrobki żydowskie) były uszkodzone lub zniszczone. Łącząc narracje osobiste i zbiorowe, film ukazuje bezinteresowne wysiłki tej młodzieży, która kwestionuje stereotyp żydowsko-polskiego antagonizmu, zwracając uwagę na pamięć o polskim żydostwie.
„Czytając Sienkiewicza na pustyni Negev” (25 minut). Reżyseria: Krzysztof Bukowski
Bohaterem filmu jest urodzony i wychowany w Polsce Alex Danzig. Wraz z rodzicami wyemigrował w 1959 roku do Izraela. Był jednym ze współzałożycieli Kibucu Nir Oz w zachodniej części pustyni Negev. Film opowiada o misji Alexa, którą jest przybliżenie młodemu pokoleniu Izraelczyków polskiej kultury i historii.
Przed projekcją filmów zostanie zaprezentowana gazeta festiwalowa „Sztukmistrz”, zawierająca program tegorocznego festiwalu oraz informacje związane z jego ideą.


II dzień:
godz. 18.30 (lokalny Dom Kultury lub inne miejsce wskazane przez gospodarzy)
Performatywne czytanie książki „Sztukmistrz z Lublina” z udziałem publiczności, prowadzi Witold Dąbrowski. Wyjątkowa adaptacja, tworząca scenariusz pozwalający aktywnie śledzić losy Jaszy Mazura.
godz. 20.00 Centrum miasta „Przyjaciele Sztukmistrza 2024”
Teatralne widowisko plenerowe z muzyką na żywo i elementami tańca, żonglerki, hula-hoop, fire show, cyr wheel, klaunady. W widowisku uczestniczą artyści z Argentyny, Chorwacji, Ukrainy oraz Polski. Widowisko, jak co roku reżyserowane przez Arkadiusza Ziętka inspirowane jest prozą i osobistymi wspomnieniami Izaaka Baszewisa Singera, autora „Sztukmistrza z Lublina”.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Możesz również polubić…

Skip to content