KOLEJNI ARTYŚCI W „ALEI MISTRZÓW POLSKIEJ ILUSTRACJI”
Aleja Mistrzów Polskiej Ilustracji upamiętniająca wybitnych artystów, twórców i kontynuatorów polskiej szkoły ilustracji, to inicjatywa władz samorządowych Krasnobrodu zrealizowana w ramach obchodów 450-lecia miasta. Jej otwarcie odbyło się we wrześniu 2023 roku.
Aleję tworzą tablice usytułowane przy ulicy Młyńskiej – deptaku łączącym centrum miasta z jego częścią rekreacyjno-uzdrowiskową.
W roku ubiegłym jako pierwsze odsłonięte zostały tablice tak znakomitych twórców jak: Olga Siemaszko, Zbigniew Rychlicki, Janusz Stanny, Zdzisław Witwicki, Bogusław Orliński, Józef Wilkoń i Elżbieta Gaudasińska.
W tym roku, 3 września odsłonięto następne, dedykowane kolejnym artystom:
TERESIE WILBIK-STANNY – urodzonej w 1938 roku, ilustratorki książek dla dzieci, malarki, absolwentki Pracowni Malarstwa prof. Eugeniusza Eibischa i Pracowni Ilustracji prof. J. M. Szancera na warszawskiej ASP.
TOMASZOWI BOROWSKIEMU – żyjącemu w latach 1943-2024 ilustratorowi książek i czasopism dla dzieci, malarzowi, grafikowi, scenografowi, absolwentowi Pracowni Malarstwa prof. Aleksandra Kobzdeja na warszawskiej ASP.
Uroczystość odbyła się z udziałem rodziny Tomasza Borowskiego – żony Elżbiety Gaudasińskiej, której tablicę odsłonięto w roku 2023 roku, oraz syna Tymoteusza Borowskiego z małżonką. Podczas spotkania zabrakło niestety pań – Teresy Wilbik-Stanny i jej córki Katarzyny Stanny, które z przyczyn losowych nie mogły być obecne w tym dniu w Krasnobrodzie.
To plenerowe spotkanie rozpoczęła Mariola Czapla -dyrektor Krasnobrodzkiego Domu Kultury, która powitała przybyłych i w kilku słowach opowiedziała o idei powstania Alei i realizacji tego wyjątkowego pomysłu, którego autorem był Janusz Oś – były burmistrz Krasnobrodu.
Następnie Krystyna Michałowska jedna z artystek – uczestniczka tegorocznego pleneru, a prywatnie przyjaciółka Teresy Wilbik-Stanny odsłoniła jej tablicę.
Tablicę dedykowaną Tomaszowi Borowskiemu odsłoniła jego małżonka Elżbieta Gaudasińska z synem Tymoteuszem.
Potem wszyscy goście udali się spacerem do końca Alei zatrzymując się przy tablicach, które już od roku wkomponowane są w krasnobrodzki krajobraz.
Przy każdej z nich można było wysłuchać komentarza kuratora krasnobrodzkich plenerów Marii Grażyny Szpyry.
Na koniec głos zabrał włodarz naszego miasta Kazimierz Misztal, który dziękując wszystkim za przybycie wyraził radość z tego, że Krasnobród jest jedynym miejscem w Polsce, w którym znajduje się tak niezwykłe miejsce, jak Aleja Mistrzów Polskiej Ilustracji, którzy już od 40 lat przyjeżdżają na Ogólnopolskie Plenery Ilustratorów.