SPOTKANIE Z KATARZYNĄ STANNY – autorką książki „TERESA WILBIK I JANUSZ STANNY W KRÓLESTWIE ILUSTRACJI” i OTWARCIE WYSTAWY „TĘSKNIĄC ZA KRASNOBRODEM”
W dniu 3 września 2024 roku w Krasnobrodzkim Domu Kultury odbyły się dwa wydarzenia związane z twórcami polskiej ilustracji: Januszem Stannym, Teresą Wilbik-Stanny i Katarzyną Stanny.
Spotkanie z Katarzyną Stanny – autorką książki
„Teresa Wilbik i Janusz Stanny w królestwie ilustracji”
Pierwsze z nich to spotkanie z Katarzyną Stanny autorką książki „Teresa Wilbik i Janusz Stanny
w królestwie ilustracji”. Niestety z przyczyn losowych Pani Katarzyna nie mogła w nim uczestniczyć osobiście, jak to było planowane wcześniej, ale zebrani w sali widowiskowej KDK mieli możliwość spotkania z autorką poprzez łącze internetowe.
Pani Katarzyna ciekawie opowiedziała o pracy nad książką, która trwała 4,5 roku oraz o swoich rodzicach, których sylwetki szczegółowo zostały opisane w tej obszernej, bo liczącej 840 stron, z bogatym materiałem graficznym publikacji.
W spotkaniu oprócz wielu gości, wśród których byli też artyści ilustratorzy – uczestnicy XVIII Ogólnopolskiego Pleneru Ilustratorów wraz z kuratorem pleneru Marią Grażyną Szpyrą, był również zespół folklorystyczny „Wójtowianie” od wielu lat towarzyszący wernisażom i plenerom. „Wójtowianie” zaprezentowali kilka utworów o Krasnobrodzie i Roztoczu, a także piosenkę pt. „Kochani zebrani w tej Alei Sław”, którą po raz pierwszy zaśpiewali prof. Januszowi Stannego podczas uroczystości odsłonięcia jego tablicy w zamojskiej Alei Sław w 2011 roku, a do której słowa napisała Marianna Olszewska, ówczesna kierownik zespołu.
Ponadto, podczas spotkania Pani Marianna Olszewska odczytała wiersz pt. „Do Profesora S.” dedykowany prof. J. Stannemu, który napisała po jego śmierci (2014).
Do Profesora S.
Tak nam Pana brak Profesorze
a Krasnobród kolory jakby stracił
na widok Twej osoby tak skromnej
czuliśmy się niezmiernie bogaci
Pański uśmiech przemieniał jesień w lato
czasem kpiący – humoru dodawał
gdyś przyjeżdżał do naszego miasteczka
bliżej nas wtedy była Warszawa
Chaty roztoczańskie zgrzybiałe
ze starości jutra niepewne
dla pamięci potomnych zachowałeś
jak wspomnienie czułe i rzewne
Czuliśmy się z Panem tak swojsko
czas wydał się dla nas łaskawszy
dziś zostały obrazy na płótnach
i Twa postać w naszych sercach na zawsze
Marianna Olszewska
Warto podkreślić, że w książce „Teresa Wilbik i Janusz Stanny w królestwie ilustracji” jest też rozdział poświęcony Krasnobrodowi, który był dla artystów miejscem szczególnym, w którym wielokrotnie przebywali jako uczestnicy Ogólnopolskich Plenerów Ilustratorów organizowanych tu od 1984 roku z inicjatywy Marii Grażyny Szpyry, ówczesnej dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Zamościu, a prof. Janusz Stanny przez wiele lat sprawował nad nimi opiekę artystyczną
W rozdziałach zatytułowanych „Księga pamiątkowa Roztocza” i „Warsztaty ilustratorów” autorka zamieściła m. in.: informacje dotyczące pobytów swoich rodziców w Krasnobrodzie, prace autorstwa prof. J. Stannego prezentujące nieistniejącą już architekturę drewnianą miasta, wspomnienia inicjatorki i kuratorki plenerów i warsztatów Marii Grażyny Szpyry, zdjęcia, a wśród nich m. in. zdjęcie J. Stannego z zespołem folklorystycznym „Wójtowianie” oraz wiersze artysty o Krasnobrodzie i wspomniany już wcześniej wiersz „Do Profesora S.” autorstwa Marianny Olszewskiej, a także przepis na tort miodowy pani Moskal.
Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze, było pełne wspomnień i dostarczyło wielu wzruszeń.
Zainteresowani mieli możliwość nabycia publikacji „Teresa Wilbik i Janusz Stanny w królestwie ilustracji” i chętnie z niej skorzystali, a autorka zdeklarowała, że za jakiś czas odwiedzi Krasnobród i wówczas będą mogli uzyskać jej autograf.
Otwarcie wystawy „Tęskniąc za Krasnobrodem”
Drugie wydarzenie tego popołudnia, które odbyło się w Krasnobrodzkim Domu Kultury, to otwarcie wystawy „Tęskniąc za Krasnobrodem” z Księgi Pamiątkowej Janusza Stannego.
Na wystawie zgromadzono 25 prac tego wybitnego artysty, które przedstawiają nieistniejącą już, głównie drewnianą, architekturę Krasnobrodu i okolic oraz pejzaże.
Mieszkańcy Krasnobrodu oglądając je z sentymentem wspominali obiekty, które ubogacały miejscowe krajobrazy.
Otwarcie wystawy było okazją nie tylko do poznania twórczości Janusza Stannego, poznania dawnego Krasnobrodu, ale również do przedstawienia artystów ilustratorów – uczestników odbywającej się XVIII edycji Ogólnopolskiego Pleneru Ilustratorów oraz wręczenia im podziękowań za współpracę, kwiatów i paniątek z okazji obchodzonego w 2024 roku 50-lecia działalności Krasnobrodzkiego Domu Kultury, którego dokonała dyrektor KDK Mariola Czapla.
Podziękowania wręczono również Pani Jolancie Pielach, która wraz z mężem Jackiem Szpindą mieli znaczny udział w działaniach, których efektem było wznowienie w 2006 roku, po latach przerwy, organizacji spotkań twórczych ilustratorów w Krasnobrodzie i przez te wszystkie lata są dobrym duchem tych spotkań oraz niezawodnymi uczestnikami wernisaży.
Szczególne podziękowania Dyrektor KDK przekazała Marii Grażynie Szpyrze, za inicjatywę organizacji plenerów w Krasnobrodzie, których początki sięgają 1984 roku, a w szczególności za 18 lat współpracy z KDK przy organizacji warsztatów, a obecnie plenerów ilustratorów w Krasnobrodzie, za pełnienie funkcji kuratora tych wydarzeń oraz za wspólnie zrealizowane projekty, których efektem są liczne wystawy oraz towarzyszące im wydawnictwa, prezentowane w wielu placówkach kultury na terenie kraju i poza jego granicami.
Wystawa „Tęskniąc za Krasnobrodem” będzie czynna w Krasnobrodzkim Domu Kultury do 10 października 2024 roku.
Serdecznie zapraszamy do jej oglądania od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 -18.00.