DIECEZJALNO – GMINNE ŚWIĘTO PLONÓW w Krasnobrodzie

W minioną niedzielę 8 września 2024r w Krasnobrodzie odbyło się tradycyjne Diecezjalno-Gminne Święto Plonów.
Organizatorami tego wydarzenia byli: Diecezja Zamojsko-Lubaczowska, Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie, Urząd Miasta i Gminy Krasnobród oraz Krasnobrodzki Dom Kultury.
Uroczystości rozpoczęły się zbiórką delegacji z wieńcami przy Kaplicy Objawień na Wodzie.
Tam, powitał wszystkich włodarz miasta Kazimierz Misztal. Następnie odbyła się modlitwa w intencji rolników i potrzebujących chleba.
Potem dożynkowy korowód przeszedł na plac kościelny, gdzie po powitaniu wszystkich delegacji przez gospodarza – księdza prałata Eugeniusza Derdziuka odbył się koncert krasnobrodzkiego zespołu folklorystycznego Wójtowianie.
W samo południe, kiedy wybrzmiał hejnał maryjny w wykonaniu Krasnobrodzkiej Orkiestry Dętej, rozpoczęła się uroczysta msza święta pod przewodnictwem bpa Mariusza Leszczyńskiego, biskupa pomocniczego diecezji zamojsko-lubaczowskiej w asyście Diecezjalnego Duszpasterza Rolników księdza Józefa Bednarskiego i proboszcza parafii NMP.
Tradycyjnie na początku eucharystii odbyło się przekazanie Gospodarzowi Dożynek chleba, którego dokonali starostowie dożynek – Agnieszka Kurant-Dubas i Wojciech Hadam.
Podczas nabożeństwa nastąpiło również poświęcenie wieńców dożynkowych, złożenie darów ołtarza, które z bochnem chleba w imieniu wszystkich rolników rozpoczął Kazimierz Misztal – burmistrz Krasnobrodu. Tak jak w latach ubiegłych miała też miejsce uroczysta procesja Eucharystyczna z wieńcami dożynkowymi.
Uroczystości kościelne zakończyły się ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród w konkursie na najpiękniejszy wieniec, oraz podzieleniem się wiernych chlebem złożonym w darach ołtarza.
Wyniki konkursu podajemy poniżej.
Po nabożeństwie na placu za Punktem Informacji Turystycznej odbyła się druga część Dożynek. Tam można było odwiedzić stoiska ze sztuką ludową i rękodziełem oraz stoiska promocyjne instytucji związanych z rolnictwem. Niewątpliwym powodzeniem cieszyło się stanowisko Zamojskich Zakładów Zbożowych, gdzie serwowano pieczone na miejscu cebularze, oczywiście z mąki zamojskiej😊
Na dożynkowej scenie zaprezentowała się Krasnobrodzka Orkiestra Dęta, Kapela Szczebrzeska oraz zespół folklorystyczny „Wójtowianie”.

Warto też zaznaczyć, że przez cały dożynkowy dzień przed Sanktuarium można było podziwiać wystawę „Od ziarenka do bochenka”. Pięknie zachowane i wyeksponowane dawne sprzęty rolnicze, to własność pana GRZEGORZA SACHAJKI, który wraz z rodziną przygotował wystawę, dzieląc się nie tylko swoimi zbiorami, ale także historią cyklu powstawania chleba, którą każdy powinien znać i o niej pamiętać.

PROTOKÓŁ
z obrad Komisji Konkursowej
W KONKURSIE NA NAJPIĘKNIEJSZY WIENIEC DOŻYNKOWY
organizowany w ramach obchodów
DIECEZJALNO-GMINNEGO ŚWIĘTA PLONÓW
KRASNOBRÓD 2024

Komisja Konkursowa w składzie:
Halina Gontarz – nauczyciel plastyki w Zespole Szkół w Krasnobrodzie – przewodnicząca
oraz członkowie:
Barbara Niedźwiedź-Pachołek – instruktor w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Dominikanówce
Martyna Dziduch – magister grafiki UMCS, florystka

po obejrzeniu 42 wieńców prezentowanych podczas Diecezjalno-Gminnego Święta Plonów w Krasnobrodzie 2024 dokonała ich oceny, zwracając szczególną uwagę na nawiązanie do tradycji, oryginalność pomysłu oraz estetykę wykonania, ustaliła werdykt przyznając poszczególne miejsca wieńcom przygotowanym przez niżej wymienione delegacje w dwóch kategoriach:

I Kat. Tradycyjny wieniec dożynkowy

Miejsce I – Jarosławiec Centrum – Parafia Najświętszego serca Jezusowego
Miejsce II – Sołectwo Mokre – Parafia pw. Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła – Katedra w Zamościu
Miejsce III – Werechanie – Parafia Przemienienia Pańskiego w Rachaniach

II Kat. Współczesny wieniec dożynkowy

Miejsce I – Stowarzyszenie „Malowanka” z Malewszczyzny – Parafia pw. Opatrzności Bożej w Bondyrzu
Miejsce II – Zawady – Parafia p. w Św. Stanisława w Jarczowie
Miejsce III – KGW „Lubczyk” z Lubyczy Królewskiej – Parafia Matki Bożej Różańcowej w Lubyczy Królewskiej

Laureat I miejsca konkursu w kategorii wieniec tradycyjny będzie reprezentował Diecezję Zamojsko-Lubaczowską na Ogólnopolskich Dożynkach w Częstochowie w roku 2025.

Zwycięzcy w obu kategoriach otrzymali następujące nagrody:
Obraz z wizerunkiem św. Izydora, patrona rolników, które wręczył ich fundator – ks. Józef Bednarski – Diecezjalny Duszpasterz Rolników,
vouchery na kwalifikowany materiał siewny (pszenica ozima) ufundowane przez Małopolską Hodowlę Roślin – Oddział Centrala Nasienna w Zamościu za:
I miejsce – 300 kg
II miejsce – 200 kg
III miejsce – 100 kg, w imieniu fundatora Pana Andrzeja Grabka – prezesa Zarządu wręczał je burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal,
oraz vouchery na zakupy produktów mącznych w sklepie firmowym – ufundowane przez Zamojskie Zakłady Zbożowe za:
I miejsce – 300 zł
II miejsce – 200 zł
III miejsce – 100 zł, które wręczył Prezes Zarządu ZZZ Krzysztof Kryszczuk
Ponadto Zamojskie Zakłady Zbożowe ufundowały nagrody w postaci mąki dla każdej z delegacji z wieńcem dożynkowym biorącej udział w dożynkach.

Galeria

Obejrzyj

Możesz również polubić…

Skip to content